Skip to main content

Jak zapobiegać zmarszczkom i opóźnić starzenie się skóry? Jakie zasady profilaktyki anti-aging możesz wprowadzić do codziennej rutyny? Które zabiegi przeciwstarzeniowe wybrać? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym artykule. 

Kiedy skóra zaczyna się starzeć? 

Fizjologiczne starzenie się skóry, nazywane też chronologicznym, zaczyna się ok. 25.-30. roku życia. Dochodzi wtedy do zmniejszenia się kolagenu oraz kwasu hialuronowego w skórze, wskutek czego traci ona jędrność. Po kilku latach pojawiają się też zmarszczki oraz zmianie ulega nieco owal twarzy. 

Dlaczego więc u niektórych osób procesy starzenia widać już ok. 25. roku życia, a u innych pierwsze zmarszczki pojawiają się dopiero w 35. roku życia? Jak się okazuje – zależy to nie tylko od czynników genetycznych.  

Gdy zmarszczki i utrata jędrności skóry pojawiają się u osób przed 35. rokiem życia — mówimy o tzw. przedwczesnym starzeniu się skóry. Zazwyczaj odpowiada za nie promieniowanie słoneczne i stres oksydacyjny.  

Czytaj dalej, by poznać kluczowe zasady profilaktyki anti-aging. 

Jak zapobiegać zmarszczkom? 7 zasad pielęgnacji przeciwstarzeniowej 

Pielęgnacja przeciwstarzeniowa to dbanie o siebie w sposób holistyczny: zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Poznaj 7 zasad profilaktyki anti-aging w oparciu o takie kompleksowe podejście. 

1. Ochrona skóry przed promieniowaniem UV 

Ochrona skóry przed promieniowaniem UV to podstawa pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Gdy nie stosujesz kosmetyków z filtrami UVA i UVB, narażasz skórę na przedwczesne starzenie się.  

Promieniowanie UV może uszkadzać zarówno włókna kolagenowe, jak i elastynowe, (odpowiadające za jędrność skóry), a także melanocyty (produkujące barwnik skóry). W efekcie zwiększa się ryzyko wystąpienia przebarwień. Jesteśmy też wówczas bardziej narażeni na stres oksydacyjny, o którym piszemy w kolejnym punkcie.  

2. Antyoksydacja 

Czy wiesz, że jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry i całego organizmu są wolne rodniki? To one sieją spustoszenie, poprzez uszkadzanie DNA komórek, a w rezultacie prowadzą do ich śmierci. Naturalnym wrogiem wolnych rodników są antyoksydanty, nazywane przeciwutleniaczami.  

Jeśli wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy, to mówimy o stresie oksydacyjnym. Dlatego też antyoksydacja to kolejna kluczowa zasada profilaktyki przeciwstarzeniowej 

Na czym polega antyoksydacja?  

Przede wszystkim na dostarczaniu organizmowi przeciwutleniaczy takich jak: 

 • witaminy C, A, E,  
 • koenzym Q10,  
 • polifenole.  

Możesz robić to na przykład poprzez dietę, a także stosując kosmetyki z antyoksydantami: nakładane na skórę i “wtłaczane” w nią przy okazji zabiegów kosmetycznych. 

3. Stosowanie kosmetyków z substancjami przeciwstarzeniowymi 

Codzienne stosowanie kosmetyków, zawierających składniki przeciwstarzeniowe, jest niezwykle istotne. Dotyczy to zarówno substancji przenikających do skóry właściwej, jak i tych, które pozostają na naskórku, tworząc warstwę ochronną. O tym, jakich składników aktywnych szukać w kosmetykach anti-aging, piszemy w kolejnym rozdziale. 

4. Dokładne oczyszczanie skóry 

Sen to czas, kiedy w skórze najintensywniej zachodzą procesy regeneracyjne. Jeśli jednak pójdziesz spać w makijażu lub niedokładnie go zmyjesz, to skóra nie będzie mogła “oddychać”, co wpłynie na pogorszenie się jej jędrności i pojawienie się lub pogłębienie zmarszczek. Wieczorny demakijaż jest więc niezbędny w profilaktyce przeciwstarzeniowej. Nie zapomnij też o delikatnym porannym oczyszczaniu twarzy. 

5. Korzystanie z kuracji regenerujących 

Dzięki kuracjom przeciwstarzeniowych dostępnym w gabinetach medycyny estetycznej możesz wprowadzić składniki aktywne głęboko w skórę 

6. Stosowanie zbilansowanej diety 

Jeśli doprowadzisz do niedoborów witamin i mikroelementów, to nawet po zastosowaniu najlepszych kosmetyków, Twoja skóra nie będzie wyglądać zdrowo. Zbilansowana, bogata w niezbędne składniki odżywcze, dieta jest niezwykle ważna w profilaktyce przeciwstarzeniowej.  

Warto komponować menu z potraw jak najmniej przetworzonych, bogatych w przeciwutleniacze i zawierających witaminy i minerały. Pamiętaj też o tym, by codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią ilości wody: dla kobiet to ok. 2 l, a dla mężczyzn – 2,5 l dziennie. 

7. Prowadzenie zdrowego trybu życia 

Ostatni, jednak nie najmniej ważny punkt pielęgnacji anti-aging to:  

 • prowadzenie aktywnego trybu życia,  
 • unikanie używek,  
 • minimalizowanie stresu,  
 • ochrona przed smogiem (np. poprzez stosowanie oczyszczaczy powietrza), 
 • dbanie o optymalną dawkę (ok. 7-9 godzin dziennie) spokojnego snu.  

Dlaczego to jest ważne? Przede wszystkim dlatego, że stosując powyższe zasady, możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia stresu oksydacyjnego.   

Jakie składniki działają przeciwstarzeniowo? 

W kosmetykach i zabiegach medycyny estetycznej wykorzystywane są te same substancje przeciwstarzeniowe: 

Retinol i retinoidy, czyli pochodne witaminy A  

Działanie anti-aging tych składników powoduje pobudzanie komórek skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiadających za jędrność skóry. Ponadto retinol działa złuszczająco na naskórek i tym samym przyspiesza jego odnowę.  

Witamina C 

To jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy o działaniu wielotorowym: 

 • walczy z wolnymi rodnikami, 
 • stymuluje produkcję kolagenu,  
 • reguluje produkcję melaniny, rozjaśnia przebarwienia i sprawia, że skóra nabiera blasku, 
 • przeciwdziała niektórym skutkom fotostarzenia.  

Nie bez powodu więc witamina C jest nazywana witaminą młodości. 

Kwas hialuronowy 

W kosmetykach do codziennej pielęgnacji przede wszystkim nawilża on skórę i wspiera barierę hydrolipidową skóry. Natomiast podawany głębiej, np. w zabiegu mezoterapii, pobudza produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, a gdy jest usieciowany, wypełnia zmarszczki i bruzdy. 

Kolagen  

Jest on jednym z najważniejszych białek budulcowych skóry, zapewnia jej odpowiednią elastyczność i jędrność. Jednak, jak wiadomo, z biegiem czasu ilość kolagenu w ciele znacznie spada. Jednym z możliwych sposobów na uzupełnienie jest podanie go w głąb skóry, np. podczas mezoterapii.   

Substancji przeciwstarzeniowych jest znacznie więcej, ale cztery, wymienione wyżej, są najczęściej stosowane zarówno w kosmetykach, jak i zabiegach anti-aging. 

Jakie zabiegi stosuje się w terapii przeciwzmarszczkowej? 

Zabiegi przeciwstarzeniowe mogą mieć działanie wielopoziomowe, jednym z nich jest pobudzenie naturalnych procesów naprawczych w skórze. 

Mezoterapia lub ostrzykiwanie substancjami przeciwstarzeniowymi 

Najpopularniejszymi metodami „wtłaczania” substancji przeciwzmarszczkowych w skórę jest ostrzykiwanie lub mezoterapia. Podczas tych zabiegów można wykorzystać: 

 • stymulatory tkankowe, jak np. polinukleotydy, hydroksyapatyt wapnia, kwas hialuronowy o dużym stężeniu, które pobudzają skórę do regeneracji, 
 • kolagen, polecany, zwłaszcza gdy zmniejszyła się ilość tego białka w skórze w wyniku procesów starzenia się, 
 • osocze bogatopłytkowe i fibrynę bogatopłytkową, czyli preparaty pozyskiwane z własnej krwi pacjenta, mające działanie przeciwstarzeniowe, 
 • różnego rodzaju koktajle witaminowe, zawierające m.in. antyoksydanty. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych metodach podania substancji w skórę, to przeczytaj: Mezoterapia igłowa czy mikroigłowa – co lepsze?   

Radiofrekwencja mikroigłowa, czyli termolifting 

Radiofrekwencja mikroigłowa to zabieg, który łączy mezoterapię z działaniem fal radiowych. Nazywana jest też termoliftingiem, ponieważ fale radiowe ogrzewają skórę i prowadzą do obkurczenia włókien kolagenowych. Do najczęstszych możliwych efektów należy ujędrnienie i poprawa owalu twarzy, a także zmniejszenie zmarszczek. Jednocześnie zabieg pobudza odnowę skóry, w tym produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych. 

Retix C. Retibooster 

W zabiegu Retibooster z linii Retix.C wykorzystywany jest preparat z retinolem i czynnikami wzrostu. W skórę wtłacza się go poprzez mezoterapię mikroigłową, którą poprzedza nałożenie na skórę serum z witaminą C i substancjami nawilżającymi.  

Peelingi chemiczne 

Peelingi lekarskie, w odróżnieniu od preparatów domowych, mogą wnikać głęboko w skórę i tym samym pobudzać komórki do produkcji nowych włókien kolagenowych.  

Przeczytaj też „Ile mogą kwasy kosmetyczne?”. 

Ostrzykiwanie toksyną botulinową 

Toksyna botulinowa zwykle bardzo szybko „rozprostowuje” zmarszczki mimiczne. Nie jest ona preparatem regenerującym, ale może być wykorzystywana w profilaktyce anti-aging, by zminimalizować możliwość pogłębiania się zmarszczek: 

 • na czole,  
 • wokół oczu, 
 • w okolicy ust.  

U osób posiadających głębsze zmarszczki, można wykonać najpierw zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową, a po kilku tygodniach mezoterapię z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych, osocza bogatopłytkowego lub fibryny. 

Zabiegi przeciwstarzeniowe zawsze dobierane są indywidualnie do potrzeb skóry, wieku pacjenta i jego oczekiwań. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji skóry i zabiegach medycyny estetycznej? Odwiedź nasz blog.