Skip to main content

Popularne „kwasy na twarz” to peelingi chemiczne, które dzięki zawartym w nich składnikom skutecznie złuszczają martwy naskórek, poprawiają stan i wygląd skóry. Sprawdź, na czym polegają zabiegi kwasami na twarz, komu polecają je specjaliści i jak często można się im poddawać.

Kwasy kosmetyczne  – kto i kiedy powinien po nie sięgnąć?

Zabiegi z kwasami na twarz wykonuje się w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej od wielu lat, jednak dopiero ostatnimi czasy, zyskują coraz większą popularność. Choć nazwa może wydawać się groźna, odpowiednio zastosowane i dobrane kwasy kosmetyczne mają pozytywny wpływ na wygląd skóry. Szczególnie posiadacze cer z różnego rodzaju problemami – trądzikiem, przebarwieniami, zmarszczkami mimicznymi – często wybierają zabiegi kwasami. Na twarz stosuje się  zwykle mieszaniny kwasów o określonych stężeniach – to w wielu przypadkach korzystniejsze dla skóry niż stosowanie pojedynczych preparatów.

Kwasy kosmetyczne są niezwykle skuteczne, jeśli chodzi o złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Zabiegi z kwasami na twarz mogą pomóc w rozwiązaniu problemów skórnych u osób zmagających się z trądzikiem czy często zapychającymi się porami.

To jednak nie wszystko. Kwasy, złuszczając martwy naskórek, pomagają również pozbyć się nieestetycznie wyglądających przebarwień i chronią przed pojawianiem się kolejnych, wpływając na proces wytwarzania melaniny. Niektóre kwasy kosmetyczne, np. fitowy lub askorbinowy, polecane są również osobom z widocznymi i pękającymi naczyniami krwionośnymi.

Warto wiedzieć, że nie tylko trądzik, przebarwienia czy osłabione ścianki naczynek stanowią wskazanie, by wykonać tego typu zabieg na twarz. Kwasy, dzięki właściwościom złuszczającym, wyrównują koloryt cery, pobudzają komórki do szybszej odbudowy i wspomagają syntezę kolagenu w skórze. Dzięki temu są pomocne w walce z drobnymi zmarszczkami i pozwalają nawet zmęczonej, ziemistej cerze odzyskać naturalny blask.

Kiedy i jak często wykonywać zabiegi kwasami?

Specjaliści radzą, by zabiegi kwasami na twarz przeprowadzać głównie jesienią i zimą, kiedy ryzyko kontaktu z silnymi promieniami słonecznymi jest znacznie mniejsze niż latem. Ponadto, nie powinno się nakładać kwasów na świeżo opaloną czy podrażnioną skórę, co może być wyzwaniem w ciepłe dni, szczególnie jeżeli nie używasz kosmetyków z filtrem w odpowiedniej ilości.

Jeśli chodzi o częstotliwość, z jaką należy poddawać się peelingowi kwasami, wszystko zależy od typu cery, jej potrzeb i rodzaju oraz rodzaju zastosowanych preparatów. Z reguły, jest to zwykle kilka serii zabiegów, wykonywanych w odstępie co kilka tygodni. Liczbę zabiegów w serii zarekomenduje Ci specjalista wykonujący zabieg.

kwasy-kosmetyczne2

Kwasy kosmetyczne – dowiedz się więcej!

Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegach z kwasami na twarz?

Pamiętaj, że zabiegi kwasami na twarz sprawdzą są nie tylko osobom z cerą trądzikową, z przebarwieniami czy zmęczoną i pozbawioną blasku. Również posiadaczki i posiadacze cery wrażliwej, delikatnej oraz jasnej mogą poddać się peelingowi, jeśli specjalista nie stwierdzi, że istnieją przeciwwskazania.

Podział kwasów

Ze względu na głębokość działania i docieranie do poszczególnych warstw skóry kwasy kosmetyczne dzieli się na:

  • powierzchniowe – złuszczają wyłącznie warstwę rogową naskórka;
  • średnio-głębokie – nie przenikają poza warstwę brodawkowatą skóry, która stanowi płytszą część skóry właściwej;
  • głębokie – działają aż do poziomu warstwy siateczkowatej, która stanowi głębszą część skóry właściwej i chroni jej głębsze partie.

Stężenie kwasów kosmetycznych

Efekty i głębokość działania peelingu związane są nie tylko z rodzajem, ale również stężeniem kwasów, przy których użyciu kosmetolog przeprowadza dany zabieg na twarz. Kwasy stosowane w gabinetach często to m.in.:

  • kwas migdałowy,
  • kwas glikolowy,
  • kwas mlekowy,
  • kwas laktobionowy,
  • kwas azelainowy.

Jeszcze kilka lat temu specjaliści kierowali się zasadą: jeden kwas – jeden zabieg na twarz.
Kwasy
obecnie się miesza, by uzyskać jeszcze skuteczniejsze preparaty do pielęgnacji skóry. Dzięki temu uzyskany produkt może być lepiej dopasowany do potrzeb konkretnej cery. Pamiętaj, że kwasy kosmetyczne zawsze dobiera specjalista po wcześniejszej analizie stanu skóry.

Czy zabiegi kwasami na twarz wymagają wcześniejszego przygotowania skóry?

Jedyne, o czym należy pamiętać, to ochrona przed słońcem. Również po zabiegu należy unikać ekspozycji na promienie słoneczne.

Regeneracja skóry

Warto wiedzieć, że skóra po złuszczaniu kwasami potrzebuje czasu na regenerację. Może być zaczerwieniona, podrażniona i łuszczyć się nawet przez kilka dni po zabiegu. Kwasy przyspieszają odnowę komórkową, dlatego przy odpowiedniej pielęgnacji skóra szybko odzyska komfort i równowagę.

Przeczytaj także: Zabiegi bez tajemnic: radiofrekwencja mikroigłowa

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat działania konkretnych substancji stosowanych w kosmetyce, śledź nasz blog.