KLINIKA JURENKO

Leczenie łysienia

leczenie łysienia

KLINIKA JURENKO – OPIS ZABIEGU

Nadmierne wypadanie włosów stanowi poważny problem estetyczny i psychologiczny. Postępujące łysienie plackowate, bliznowaciejące czy androgenowe może mieć niezwykle silny wpływ zarówno na samopoczucie, jak i samoocenę. Aby ustrzec się przed negatywnymi skutkami związanymi z utratą owłosienia, należy jak najwcześniej podjąć odpowiednie kroki i wdrożyć leczenie. Najważniejsze jest postawienie diagnozy, czyli ustalenie czynników mogących mieć wpływ na wypadanie pasm. Na ich podstawie można zaplanować terapię oraz dobrać specjalistyczne preparaty powstrzymujące proces łysienia.

ZABIEG NA TWARZ

Jakie są przyczyny nadmiernej utraty włosów?

Szacuje się, że na głowie człowieka znajduje się mniej więcej sto tysięcy włosów. Rosną one w tempie ok. 1 cm na miesiąc i pozostają na skórze głowy od trzech do sześciu lat. W przypadku zachwiania równowagi między ich utratą a odrastaniem, możemy mówić o nadmiernym wypadaniu, które często poprzedza zjawisko łysienia. Niekiedy taki stan jest przejściowy i ustępuje samoistnie. Istnieje również trwała i nieodwracalna utrata kosmyków, która wiąże się z postępującym obumieraniem mieszków włosowych.

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów mogą mieć różne podłoże. Do najczęstszych powodów zalicza się:

  • hormony – za wiele przypadków utraty włosów u mężczyzn i kobiet odpowiadają związki wytwarzane w organizmie; mogą one wywoływać między innymi łysienie androgenowe,
  • niewłaściwe odżywianie – dieta uboga w białko, cynk i żelazo może powodować niedostateczne odżywienie mieszków włosowych,
  • stres – wzrost kortyzolu może nasilić proces związany z utratą włosów; ten czynnik często jest odpowiedzialny za powstawanie łysienia plackowatego,
  • przyjmowanie niektórych leków – tutaj winne mogą być przede wszystkim preparaty przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe oraz cytostatyczne, czyli te, które są stosowane w chemioterapii chorób nowotworowych.

Na wypadanie włosów mogą mieć wpływ także choroby. Poza zaburzeniami endokrynologicznymi (nadczynność, niedoczynność tarczycy) utratę pasm mogą powodować schorzenia układowe, do których należy liszaj płaski, sarkoidoza czy toczeń rumieniowaty.

ZABIEG NA TWARZ

Podstawowe typy łysienia fizjologicznego

Aby leczenie łysienia było skuteczne i przyniosło pożądane rezultaty, bardzo ważne jest ustalenie czynnika, który powoduje nadmierną utratę włosów. Ze względu na przyczyny oraz objawy tego stanu wyróżnia się trzy podstawowe typy łysienia:

  • występujące u noworodków do pierwszego roku życia (w okolicy potylicznej),
  • charakterystyczne dla okresu dojrzewania (głównie w obrębie płata skroniowo-czołowego),
  • typowe dla osób po sześćdziesiątym roku życia (na obszarze całej głowy).

Ponadto można dokonać podziału łysienia na androgenowe, plackowate oraz bliznowaciejące.

Łysienie androgenowe

Jednym z najczęściej występujących rodzajów utraty włosów jest łysienie androgenowe. Leczenie tej przypadłości jest możliwe przy pomocy kilku sposobów. Włosy zwykle wypadają przy skroniach oraz na szczycie głowy. U większości osób to schorzenie ma podłoże hormonalne i jest powodowane przez występowanie zbyt dużej ilości androgenów w organizmie. Do tej grupy należy między innymi testosteron.

Łysienie plackowate

Jest to choroba autoimmunologiczna, w której system odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo i wytwarza przeciwciała atakujące mieszki włosowe. Początkowo włosy przerzedzają się, a później dochodzi do powstania ognisk całkowicie pozbawionych cebulek włosowych. Leczenia łysienia plackowatego w dużej mierze zależy od jego odmiany: czy jest rozlane, wężykowate, czy całkowite.

Łysienie bliznowaciejące

U niektórych osób wzmożona utrata włosów przybiera postać łysienia bliznowaciejącego. Polega ono na nieodwracalnym uszkodzeniu mieszków włosowych, które są zastępowane bliznowatą tkanką włóknistą. Choroba może przebiegać stopniowo lub gwałtownie. Mogą jej towarzyszyć takie objawy jak świąd, pieczenie oraz łuszczenie się skóry głowy.

ZABIEG NA TWARZ

Sposoby przeciwdziałania nadmiernej utracie włosów

Jeszcze do niedawna leczenie łysienia androgenowego czy plackowatego wiązało się z koniecznością przeszczepu włosów. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny estetycznej dzisiaj mamy znacznie więcej możliwości przeciwdziałania osłabionym cebulkom i ich zmniejszonej aktywności. Nowoczesne metody mogą nie tylko zahamować proces utraty włosów, ale w niektórych sytuacjach nawet go odwrócić.

Mezoterapia

Osoby, u których zdiagnozowano łysienie plackowate, mogą zdecydować się na leczenie za pomocą mezoterapii. Zabieg polega na wprowadzaniu w skórę głowy preparatów witaminowo-mineralnych. Do iniekcji jest wykorzystywana specjalna cienka igła, która dostarcza dobroczynne substancje aktywne w miejsca, w które nie są w stanie dotrzeć kosmetyki. Celem kuracji jest pobudzenie mieszków włosowych do produkcji nowych włosów.

Osocze bogatopłytkowe

Zabiegiem niezastąpionym w przeciwdziałaniu nadmiernemu wypadaniu włosów jest też osocze bogatopłytkowe. Jak można leczyć łysienie androgenowe przy jego pomocy? Kuracja polega na pobraniu od pacjenta krwi, a następnie zagęszczeniu jej, by uzyskać możliwie najwyższe stężenie krwinek płytkowych. Rezultaty w postaci ograniczenia utraty kosmyków mogą utrzymywać się nawet do dwunastu miesięcy.

ZABIEG NA TWARZ

Preparaty trychologiczne na wypadanie włosów

Za skuteczne metody leczenia łysienia plackowatego i androgenowego uznaje się nie tylko zabiegi medycyny estetycznej. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się stosowanie specjalistycznych preparatów trychologicznych. W ich składzie znajdują się wysoko skoncentrowane składniki aktywne, które mogą pomóc w aktywizacji komórek macierzystych mieszków włosowych, a także w skróceniu etapu telogenu oraz wydłużeniu fazy anagenu. Tego typu środki są dostępne w postaci szamponów, odżywek, masek oraz wcierek.

Zamów kontakt
telefoniczny.

Chętnie porozmawiamy. Zostaw swoje dane. Oddzwonimy i omówimy Twoje wątpliwości

Skontaktuj się
z nami teraz.

Jesteśmy dla Ciebie. Skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

Owłosiona skóra głowy
650 zł