Skip to main content

Twoja skóra potrzebuje dogłębnej regeneracji i odmłodzenia? Chcesz ten proces przeprowadzić naturalnie? W takim razie dowiedz się, czym są stymulatory tkankowe i dla kogo są przeznaczone? Jakie efekty możesz dzięki nim osiągnąć i jak często należy wykonywać zabieg? Odpowiadamy na najpopularniejsze pytania o zabieg stymulacji tkankowej. 

Czym są stymulatory tkankowe? 

Stymulatory tkankowe to preparaty, które po wprowadzeniu w głąb skóry: 

 • pobudzają naturalne procesy regeneracyjne, 
 • prowadzą do odbudowy tkanek.  

Przede wszystkim stymulują organizm do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych, odpowiadających za jędrność i gęstość skóry.  

Dla kogo przeznaczone są stymulatory tkankowe? 

Zabiegi z zastosowaniem stymulatorów tkankowych przeznaczone są m.in. dla osób, u których pojawiły się pierwsze oznaki starzenia. Jeśli posiadasz niewielkie zmarszczki (np. kurze łapki wokół oczu lub załamania wokół ust), zauważasz spadek jędrności skóry, być może również zmiany w owalu twarzy (np. “chomiki”, które zaburzają linię żuchwy), to stymulatory tkankowe mogą naprawić te defekty. 

Sprawdź „Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?” 

Zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych dają bardzo naturalne efekty. Wybierają je m.in. osoby, którym zależy na odmłodzeniu skóry, ale stopniowo, bez efektu szybkiego wypełnienia zmarszczek czy nagłej zmiany rysów twarzy. 

Rodzaje stymulatorów tkankowych 

Stymulacja tkankowa może odbywać się dzięki zastosowaniu różnych składników aktywnych. Do najważniejszych z nich należą: 

Polinukleotydy  

To niewielkie fragmenty kwasów RNA i DNA, które wspierają regenerację uszkodzonych struktur skóry, pobudzają wytwarzanie włókien kolagenowych i elastynowych oraz wiążą wodę, dzięki czemu skóra staje się bardziej nawilżona. 

Kwas hialuronowy  

Substancja od lat wykorzystywana w medycynie, m.in. do odmładzania skóry. W stymulatorach tkankowych wykorzystywany jest kwas hialuronowy o wysokim stężeniu, nieusieciowany, czyli taki, który nie daje efektu wypełnienia, ale ma za zadanie przede wszystkim stymulować procesy naprawcze w skórze. 

Kwas l-polimlekowy  

Posiada bardzo mocne i długotrwałe działanie odmładzające. Tworzy “rusztowanie” w skórze, dzięki czemu zyskuje ona gęstość i jędrność, a także w naturalny sposób liftinguje owal twarzy. 

Hydroksyapatyt wapnia  

To kolejny stymulator tkankowy, który przede wszystkim pobudza komórki do produkcji kolagenu. Uważa się go za alternatywę dla kwasu hialuronowego. 

Aminokwasy  

W preparatach regenerujących skórę często wykorzystywane są także różnego rodzaju aminokwasy, które wspomagają produkcję kolagenu i elastyny. 

Jak widzisz – różnice pomiędzy poszczególnymi stymulatorami tkankowymi są niewielkie, dlatego w doborze odpowiedniego preparatu warto zaufać lekarzowi. Zaproponuje on kurację odpowiadającą potrzebom Twojej skóry. 

Stymulatory tkankowe: efekty 

Na jakie efekty możesz liczyć po zabiegach z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych? Najważniejsze z nich to: 

 • spłycenie zmarszczek, 
 • poprawa jędrności i gęstości skóry, 
 • zmniejszenie tzw. “chomików” i uniesienie linii żuchwy, czyli poprawa owalu twarzy, 
 • dodanie skórze blasku, ujednolicenie jej kolorytu, zmniejszenie cieni pod oczami, 
 • głębokie odżywienie i zniwelowanie oznak fotostarzenia, 
 • poprawa nawilżenia skóry. 

Pamiętaj jednak, że aby zobaczyć rezultaty musisz uzbroić się w cierpliwość.  

Ile i jak często wykonywać zabiegi stymulacji tkankowej? 

Liczbę zabiegów dobiera lekarz, w zależności od stanu Twojej skóry. Średnio przyjmuje się, że optymalną liczbą są 3-4 zabiegi w odstępach 2-4 tygodni. Najczęściej efekty utrzymują się do 2 lat 

Twoja skóra wymaga bardzo intensywnej regeneracji, ponieważ posiadasz nie tylko zmarszczki, ale też bruzdy, albo zaawansowane zmiany wynikające z fotostarzenia? W takiej sytuacji, na początku lekarz może zalecić wykonywanie pojedynczego zabiegu lub krótkiej serii co kwartał. Skóra w lepszej kondycji może wymagać powtarzania zabiegów raz w roku. 

Stymulatory tkankowe: efekty uboczne 

Czy stymulatory tkankowe posiadają skutki uboczne? Substancje obecne w tych produktach są bezpieczne, od dekad wykorzystywane w medycynie i w pełni biokompatybilne (nie wywołują uczuleń, podrażnień, nie posiadają negatywnego wpływu na tkanki). 

Ewentualne skutki uboczne po zastosowaniu stymulatorów tkankowych związane są z wprowadzaniem preparatu poprzez iniekcję, a zaliczymy do nich: 

 • zaczerwienienie, 
 • niewielki obrzęk, 
 • zasinienie. 

Preparaty są na tyle bezpieczne, że mogą być stosowane nawet w najbardziej delikatnych partiach twarzy, np. wokół oczu. 

Chcesz przeczytać więcej porad anti-aging lub dotyczących pielęgnacji skóry? Odwiedź nasz blog.