Skip to main content

Jama ustna to dość niepozorna i niewielka część naszego organizmu, przez co często bywa traktowana marginalnie. Jej znaczenie w dzisiejszych czasach nadal bywa niedoceniane, co może przynosić opłakane skutki. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, jak nieleczone zęby mogą wpłynąć na Twoje zdrowie!  

Nieleczone zęby – powikłania i skutki 

W każdej, zdrowej jamie ustnej znajduje się około 400 gatunków bakterii. Stanowią one naturalną florę bakteryjną i biorą udział w np. reakcjach obronnych. Zaniedbane zęby z długo nieleczoną próchnicą lub zapalenie dziąseł i przyzębia mogą doprowadzić do zaburzenia równowagi między gatunkami bakterii.  

To sprawi, że będą one wędrować razem z krwią w inne części ciała i powodować znacznie poważniejsze choroby, do których możemy zaliczyć m.in.: 

 • infekcyjne zapalenie wsierdzia, 
 • miażdżycę tętnic, zawał serca, 
 • powikłania zatorowo-zakrzepowe,  
 • udar mózgu, 
 • reumatoidalne zapalenie stawów, 
 • zapalenie płuc, 
 • zapalenie nerek, 
 • wrzody żołądka, 
 • choroby wątroby. 

Zęby a serce – jak zaniedbane zęby mogą zaszkodzić Twojemu sercu? 

Odpowiednia higiena (szczotkowanie zębów m.in. 2 razy dziennie, korzystanie z nitki dentystycznej) i profilaktyka chorób jamy ustnej jest jednym ze sposobów na utrzymanie Twojego serca w pełni funkcjonalności. Nie wierzysz?  

Nie dbając o uzębienie, narażasz się na głębokie ubytki próchnicowe lub zaawansowane stany zapalne dziąseł, od których już prosta droga dla bakterii (poprzez naczynia krwionośne) np. do mięśnia sercowego. Warto dodać, że u osób, u których przeprowadzono zabieg wszczepienia sztucznej zastawki, bakterie mogą tam łatwo zalegać, czego możliwym efektem jest poważna choroba – infekcyjne zapalenie wsierdzia.  

Polega ona na objęciu stanem zapalnym najbardziej wewnętrznej warstwy serca, co objawia się: 

 • gorączką i ogólnym osłabieniem, 
 • silnym bólem w klatce piersiowej, 
 • charakterystycznymi wybroczynami pod paznokciami. 

Bakterie osadzające się w Twoich naczyniach krwionośnych mogą tworzyć skupiska. Po pewnym czasie spowoduje to zatkanie dostępu światła, od czego już blisko do zawału serca lub udaru mózgu. 

Pamiętaj zatem, że dbając o swoje zęby, troszczysz się także o swoje serce!  

Zęby a stawy — czy jest między nimi jakiś związek? 

Drogą krwi bakterie z jamy ustnej mogą dostać się także do Twoich stawów. W takiej sytuacji organizm będzie chciał się przed nimi obronić, tworząc obronny odczyn zapalny, co może doprowadzić do rozwoju zapalenia stawów. Objawami tej choroby będą:  

 • ból,  
 • obrzęki, 
 • sztywność (utrudnienie zginania stawów). 

Podsumowując, troska o stawy to także odpowiednia higiena jamy ustnej! 

Przeczytaj koniecznie „Jak myć zęby? Unikaj podstawowych błędów”.  

Zęby a płuca — jak nieleczone zęby wpływają na płuca? 

Często doświadczasz infekcji gardła, oskrzeli lub płuc? Czy wiesz, że to także może być skutkiem nieleczonych zębów? Próchnica lub zapalenie dziąseł stanowią ogniska ogromnej ilości bakterii, które mogą zostać „wciągnięte” podczas oddychania do gardła. Wtedy wystąpić mogą infekcje w dalszych odcinkach układu oddechowego (gardło, oskrzela, płuca).  

Są to schorzenia, z którymi musisz zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, aby uniknąć dalszego ich rozwoju. W przeciwnym razie, konieczny może okazać się pobyt w szpitalu. Dbaj więc o zęby, aby uniknąć takiego scenariusza! 

Zęby a żołądek — czy zaniedbane zęby mogą spowodować problemy żołądkowe?  

Jednym z patogenów obecnych w płytce nazębnej jest bakteria Helicobacter pylori, która odpowiada za powstawanie wrzodów żołądka. Jeśli zaniedbujesz higienę jamy ustnej, drogą przełyku może ona łatwo dostać się do Twojego żołądka i wywoływać tam przykre dolegliwości związane z chorobą wrzodową m.in.: 

 • bóle żołądka,  
 • częste zgagi.  

W dłuższej perspektywie może ona spowodować nawet rozwój raka. Miej zatem na uwadze, że nieleczone zęby to także problem dla żołądka!  

Zęby a wątroba — jaki wpływ mają zęby na wątrobę?  

Według najnowszej informacji ze świata stomatologii — istnieje związek pomiędzy chorobami zębów i dziąseł a upośledzeniem funkcji wątroby. Jest to narząd, który odpowiada między innymi za oczyszczanie Twojego organizmu z toksyn.  

Jego działanie może być zaburzone w wyniku długo utrzymującego się stanu zapalnego jamy ustnej (próchnica lub zapalenie przyzębia). Wówczas ucierpieć może wątroba, która nie będzie nadążać z oczyszczaniem krwi z toksyn bakteryjnych, produkowanych podczas stanu zapalnego.  

Chore zęby a zdrowie — czy faktycznie istnieje między nimi związek?  

Organizm to system naczyń połączonych i dbanie o każdą jego część to dbanie także o cały organizm. W trosce o swoje zdrowie nie zapominaj więc o jamie ustnie i zębach – mimo swojej niepozorności są one bardzo ważne dla dobrostanu całego Twojego ciała.  

 

Na pewno zainteresuje Cię też „Jak usunąć kamień z zębów?”