Skip to main content

Czy zdarza Ci się wyczuwać językiem nieprzyjemnie chropowatą powierzchnię z tyłu swoich dolnych zębów? Ciężko doczyścić Ci je szczoteczką? Najprawdopodobniej jest to spowodowane kamieniem nazębnym. W tym artykule dowiesz się, czym on tak właściwie jest i dlaczego tak ważne jest, aby regularnie się go pozbywać.

Kamień nazębny – co to takiego?

Już od pierwszych chwil po szczotkowaniu na powierzchni zębów odkładają się resztki pokarmowe oraz bakterie, które po upływie ok. 12 godzin tworzą strukturę zwaną płytką nazębną. Jeśli nie usuniesz jej odpowiednio szybko, dojdzie do jej utwardzenia poprzez przenikanie do niej minerałów ze śliny. Tak powstanie niemożliwy do usunięcia szczoteczką do zębów kamień nazębny, którego obecność może powodować stany zapalne dziąseł i próchnicę.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia?

Najprostszą i najlepszą metodą na niedopuszczenie do powstania kamienia nazębnego jest właściwa i regularna higiena jamy ustnej. Jej podstawą powinno być dokładne, mechaniczne oczyszczenie wszystkich powierzchni zębów za pomocą:

 • szczoteczki do zębów,

 • nitki dentystycznej.

Pomocne może okazać się także używanie irygatora do przepłukiwania przestrzeni międzyzębowych z zanieczyszczeń. W ten sposób uchronisz swoje zęby przed powstaniem twardych, trudnych do usunięcia złogów.

Sprawdź też: „Przebarwienia na zębach – przyczyny, zapobieganie, sposoby usuwania.”

Jak usunąć kamień z zębów?

Podstawowym zabiegiem stomatologicznym, który ma na celu usunięcie kamienia nazębnego, jest skaling. Razem z piaskowaniem i fluoryzacją stanowi on jeden z elementów wizyty higienizacyjnej. Wykonywany jest za pomocą skalera, czyli specjalnej końcówki, która emituje ultradźwięki, rozbijające złogi kamienia na:

 • mniejsze części,

 • wodę, która spłukuje je z powierzchni zębów.

W zależności od lokalizacji złogów dentysta może wykonać skaling nad- lub poddziąsłowo.

Wartą rozważenia alternatywą do usuwania kamienia nazębnego może być piaskowanie. Zabieg ten można stosować zwłaszcza przy mniejszej ilości złogów oraz gdy towarzyszyć im będą przebarwienia szkliwa.

Dlaczego regularne usuwanie kamienia z zębów jest tak ważne?

Kamień nazębny to bogaty zbiór bakterii, których obecność jest często przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości stomatologicznych, takich jak:

 • zapalenie dziąseł,

 • zapalenie przyzębia,

 • próchnica zębów.

Usuwanie go jest formą profilaktyki, minimalizującą prawdopodobieństwo występowania tych chorób.

Usuwanie kamienia nazębnego – czy to boli?

Odpowiedzią na to pytanie może być zasada mówiąca, że im złogów jest więcej, tym zabieg ten jest bardziej bolesny. Jeśli zgłaszasz się na wizyty higienizacyjne regularnie, nie dopuszczając tym samym do odłożenia się dużych ilości kamienia — minimalizujesz prawdopodobieństwo wystąpienia przykrych doznań podczas zabiegu.

Jeżeli jednak posiadasz już pokaźnych rozmiarów złogi, musisz liczyć się z pewnym dyskomfortem podczas wizyty. W dużym stopniu to od Ciebie zależy, czy usuwanie kamienia nazębnego będzie bolało. Pamiętaj jednak, że istnieją inne czynniki, takie jak np. odsłonięcie kanalików zębinowych, które mogą powodować bolesność podczas zabiegu nawet przy idealnej higienie jamy ustnej. Wtedy warto poprosić lekarza o znieczulenie!

Jak często usuwać kamień nazębny?

Częstość wizyt higienizacyjnych, a tym samym usuwania kamienia nazębnego, powinna być ustalana indywidualnie dla każdego. Zależy to od:

 • regularności szczotkowania zębów (minimum 2 razy dziennie) oraz stosowanej wtedy techniki (najbardziej polecane są ruchy wymiatające),

 • używania nitki dentystycznej i/lub szczoteczek międzyzębowych,

 • stanu zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Standardowo zabieg ten powinien odbywać się raz w roku.

Czy skaling to zabieg dla wszystkich?

Istnieją pewne ograniczenia, jeśli chodzi o usuwanie kamienia z zębów. Jeśli dotyczą Cię wymienione poniżej kwestie — na początku wizyty powinieneś poinformować o tym lekarza:

 • zażywasz leki rozrzedzające krew (np. kwas acetylosalicylowy, dabigatran, rywaroksaban),

 • jesteś leczony immunosupresyjnie,

 • jesteś poddawany hemodializom,

 • zdiagnozowano u Ciebie zaburzenia układu krzepnięcia,

 • masz wrodzoną wadę serca,

 • wszczepiono u Ciebie rozrusznik serca/kardiowerter,

 • przeszedłeś operację kardiochirurgiczną,

 • w przeszłości chorowałeś na infekcyjne zapalenie wsierdzia,

 • chorujesz na cukrzycę.

W tych przypadkach wykonanie skalingu jest możliwe, ale dopiero po konsultacji z Twoim lekarzem prowadzącym, np. kardiologiem, który odpowiednio przygotuje Cię do zabiegu.

Usuwanie kamienia nazębnego domowymi sposobami

Jak się pozbyć kamienia na zębach domowymi sposobami? W ostatnim czasie w sklepach pojawia się wiele urządzeń umożliwiających wykonanie skalingu w warunkach domowych. Samodzielnego skalingu nie popierają dentyści, ponieważ do przeprowadzenia zabiegu wymagana jest odpowiednia wiedza. Pamiętaj, że tylko lekarz stomatolog będzie wiedział, jak usunąć kamień nazębny w taki sposób, by było to nieszkodliwe dla zębów lub dziąseł!

Skaling – czy warto?

Oczywiście, że tak! Usuwanie złogów nazębnych to relatywnie prosta metoda utrzymująca Twoją jamę ustną w zdrowiu. Wykonywanie go regularnie zmniejszy prawdopodobieństwo (choć oczywiście nie ma gwarancji pełnego wyeliminowania) wystąpienia u Ciebie przykrych problemów stomatologicznych.

Poznaj więcej wskazówek dotyczących higieny jamy ustnej – odwiedź nasz blog!