Skip to main content

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda – tak się zaczyna wielka przygoda…” No właśnie, czy prawidłowa higiena jamy ustnej jest tak dziecinnie prosta? Sprawdź, jak myć zęby – kiedy, jak często i czym je szczotkować, by zawsze były zdrowe i mocne. Podpowiadamy również, jakie inne akcesoria do higieny jamy ustnej warto stosować każdego dnia.

Mycie zębów: niby oczywistość, a jednak…

Wydawałoby się, że mycie zębów to banalnie prosta czynność – w końcu już nawet kilkulatki potrafią nałożyć pastę na szczoteczkę i szorować swoje mleczaki. Niestety z wielu badań wynika, że większość ludzi nie potrafi zrobić tego właściwie, co prowadzi do gromadzenia się płytki i kamienia nazębnego, a w dłuższej perspektywie do rozwoju próchnicy. I nie chodzi tu wyłącznie o technikę – wiele osób myje zęby za krótko lub za rzadko, a część w ogóle nie dba o higienę jamy ustnej.

Dlaczego prawidłowe mycie zębów jest tak ważne?

To nie tylko kwestia estetyki i świeżego oddechu. Umiejętne i regularne szczotkowanie, a także inne czynności higieniczne, takie jak nitkowanie przestrzeni międzyzębowych czy płukanie jamy ustnej specjalnym płynem to niezastąpiona profilaktyka chorób dziąseł oraz przyzębia. Systematyczna i właściwa higiena to gwarancja zdrowych dziąseł, mocnych zębów i pięknego uśmiechu.

Przeczytaj również: Hollywoodzki uśmiech: luksus nie tylko dla gwiazd

Kiedy myć zęby?

Po każdym posiłku, czy rano i wieczorem? Zanim skupisz się na nauce prawidłowej techniki szczotkowania, dowiedz się, kiedy zdaniem dentystów myć zęby. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne rekomenduje, by robić to minimum dwa razy dziennie – po śniadaniu i przed nocnym snem. Nie należy pomijać zarówno porannej, jak i wieczornej higieny, aby zapobiec formowaniu się kamienia nazębnego na powierzchni szkliwa. Dodatkowo, w nocy w jamie ustnej wydziela się mniej śliny, niż w ciągu dnia, co zwiększa ryzyko próchnicy.

Pamiętaj, że codzienne zabiegi higieniczne powinny obejmować nie tylko mycie zębów, ale również języka i wewnętrznej części policzków! Na ich powierzchni też gromadzą się bakterie odpowiedzialne za rozwój chorób zębów i dziąseł.

Sprawdź: 3 najpopularniejsze choroby dziąseł – jak je leczyć?

Jak długo myć zęby?

W przypadku higieny jamy ustnej nie tylko częstotliwość ma znaczenie – liczy się także czas szczotkowania. Czy wiesz, jak długo myć zęby? Lekarze zalecają robić to przez 2-3 minuty, w zależności od wieku danej osoby i rodzaju szczoteczki. O ile mycie mleczaków szczoteczką manualną może trwać 2 minuty, to w przypadku pełnego kompletu zębów stałych lepiej wydłużyć czas szczotkowania o dodatkową minutę. Wyjątek stanowią modele elektryczne i soniczne, które skutecznie oczyszczają powierzchnię szkliwa w zaledwie 2 minuty.

Jak prawidłowo myć zęby?

Jeden z elementów sukcesu, jakim jest prawidłowe mycie zębów, to dobór odpowiednich narzędzi. Na rynku aż roi się od producentów szczoteczek, past i akcesoriów. Jak wybrać najlepsze dla siebie? Alternatywą dla najpopularniejszych modeli manualnych są szczoteczki elektryczne i soniczne. Każda z nich pozwala umyć zęby nieco inną techniką.

Szczoteczka do zębów i inne akcesoria

Szczoteczka elektryczna ma okrągłą, obrotową główkę, która wykonuje ruchy rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne, dzięki czemu dokładnie oczyszcza powierzchnię szkliwa z płytki nazębnej. Wystarczy, że przyłożysz głowicę do zębów i będziesz ją systematycznie przesuwać, co kilka chwil.

A jak prawidłowo myć zęby szczoteczką soniczną? Tu oprócz pulsacyjnych ruchów, emitowana jest fala dźwiękowa, pomocna w rozbijaniu płytki nazębnej i usuwaniu bakterii. Warto wiedzieć, że modele soniczne minimalizują ryzyko podrażnienia dziąseł, dlatego mycie zębów szczoteczką tego typu lekarze często rekomendują zwłaszcza posiadaczom wrażliwych dziąseł.

Mycie zębów elektroniczną szczoteczką

Mycie zębów elektroniczną szczoteczką

Mycie zębów …i nie tylko

Już wiesz, że prawidłowe mycie zębów to nie tylko samo szczotkowanie ich powierzchni. Żeby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej, trzeba zatroszczyć się także o język i przestrzenie międzyzębowe. Przynajmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem, należy usunąć resztki jedzenia spomiędzy zębów za pomocą nici dentystycznej lub specjalnych szczoteczek.  Nie zapomnij również o czyszczeniu języka i wewnętrznej części policzków! Niekiedy po drugiej stronie głowicy szczoteczki manualnej znajduje się specjalna powierzchnia z wypustkami, służąca do tego celu. Jeśli Twoja szczotka jej nie posiada, możesz kupić specjalną tarke do zębów.

Mycie zębów: techniki

Nawet najlepsza pasta i najnowocześniejsza szczoteczka nie zapewnią odpowiedniej higieny zębów, dziąseł i języka, jeśli technika mycia będzie pozostawiała wiele do życzenia. Jak myć zęby?

Istnieje kilka metod szczotkowania. Najpopularniejsze z nich to:

  • metoda obrotowo-wymiatająca,
  • metody wibrujące (np. Bass, Charters, Stillmann),
  • metoda okrężna, pionowa i pozioma.

Poproś stomatologa o zaprezentowanie kilku z nich i instruktaż na modelu. Dzięki temu dowiesz się, jak myć zęby w poprawny sposób i szybko opanujesz wybraną technikę.

Jeśli chcesz, by Twoje zęby były mocne i zdrowe, codziennie troszcz się o higienę jamy ustnej i nie bój się stomatologa. Domowa pielęgnacja i regularne wizyty w gabinecie pomogą Ci zachować piękny uśmiech na długie lata. Więcej ciekawych artykułów na temat dbania o zęby i dziąsła znajdziesz na naszym blogu.