Skip to main content

Blizny są dosyć częstą, choć bardzo niechcianą, pamiątką po trądziku. Można próbować je ukryć, ale wymaga to dużej ilości pracy. Z tego powodu coraz więcej osób korzysta z metod spłycania blizn. Dowiedz się o nich więcej w naszym artykule. 

Czym są blizny potrądzikowe? 

Powstawanie blizn potrądzikowych związane jest ze stanem zapalnym, toczącym się w skórze właściwej. Pod tym względem wyróżniamy dwa główne ich typy, o których więcej przeczytasz poniżej. 

Blizna zanikowa  

Jeśli dojdzie do dużych uszkodzeń i tkanki nie będą w stanie ich w całości uzupełnić — powstaje tzw. blizna zanikowa (wklęsła). Tego typu “dziurki” czy “kratery” to najpopularniejszy rodzaj blizn potrądzikowych.  

Blizna przerostowa 

Na skutek stanu zapalnego mogą powstać też, zazwyczaj w kolorze różowym, blizny przerostowe (wypukłe). Pojawiają się one, gdy organizm wyprodukuje zbyt dużą ilość włókien kolagenowych i nowa tkanka zostanie nadbudowana ponad poziomem skóry. 

Blizny najczęściej powstają przy trądziku:  

 • krostkowym,  
 • ropowiczym, 
 • bliznowatym. 

Pamiętaj jednak, że możesz do nich doprowadzić także w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Dlatego nigdy nie usuwaj samodzielnie zmian trądzikowych, nawet jeśli są one niewielkie! 

Blizny potrądzikowe: kosmetyki to nie wszystko 

Jak pozbyć się blizn po trądziku? Czy kosmetyki mogą pomóc? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od rodzaju blizny, jej wielkości i stopnia zaawansowania.  

W przypadku świeżych blizn zanikowych zaleca się kosmetyki z substancjami, które aktywują procesy naprawcze w skórze. Mogą to być np.:  

 • retinoidy,  
 • witaminy z grupy C,  
 • niacynamid, 
 • kwasy kosmetyczne.  

Kosmetyki z tymi samymi substancjami rozjaśniają też przebarwienia i mogą zmniejszyć widoczność blizn przerostowych. 

Jeśli blizny są stare i głębokie, to kosmetyki ich nie usuną. W takiej sytuacji mogą natomiast pomóc zabiegi na blizny potrądzikowe. 

Jak pozbyć się problemu? Zabiegi na blizny potrądzikowe 

Jak pozbyć się blizny głębokiej i dojrzałej? Jakie zabiegi medycyny estetycznej są dedykowane dla niwelowania zmian trądzikowych?  

Radiofrekwencja mikroigłowa  

Radiofrekwencja mikroigłowa, która łączy działanie fal radiowych z mezoterapią mikroigłową, może być stosowana zarówno w przypadku blizn potrądzikowych zanikowych, jak i przerostowych. Celem zabiegu jest pobudzenie naturalnych procesów regeneracyjnych, a odbywa się on dwutorowo – za pomocą: 

 1. mikronakłuć, czyli kontrolowanych uszkodzeń skóry, które uruchamiają procesy gojenia, w tym wytwarzanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych; 
 1. fal radiowych, które podgrzewają tkanki, dzięki czemu procesy naprawcze przebiegają szybciej. 

Głowica urządzenia do radiofrekwencji mikroigłowej posiada tzw. kartridż z bardzo cienkimi igłami, a gdy zetknie się ze skórą, to emituje fale radiowe, wprowadzane wraz z igłami w tkankę.   

 Więcej o radiofrekwencji mikroigłowej przeczytasz w artykule pt. „Zabiegi bez tajemnic: radiofrekwencja mikroigłowa. 

Mikronakłucia 4.0 

Mikronakłucia 4.0 to kolejny zabieg na blizny potrądzikowe, którego działanie opiera się na kontrolowanych mikrouszkodzeniach skóry. Kuracja ta przypomina radiofrekwencję mikroigłową, z tą różnicą, że wykonywana jest przy wykorzystaniu urządzenia, wyposażonego w kilkanaście pulsujących igieł, które jednak nie generuje fal radiowych. 

Podczas zabiegu lekarz nie tylko nakłuwa skórę, ale też wprowadza w jej głąb koktajl składników odżywczych. Zawartość występujących w nim substancji aktywnych, dobierana jest do potrzeb danej skóry.  

W przypadku zabiegu na blizny potrądzikowej substancjami tymi są m.in.:  

 • elastyna,  
 • krzemionka organiczna,  
 • wąkrota azjatycka,  
 • witamina C,  
 • kwas hialuronowy. 

Mikrouszkodzenia pobudzają procesy regeneracyjne, natomiast wprowadzone substancje aktywne odżywiają skórę. 

Peelingi medyczne 

W przeglądzie zabiegów spłycających blizny potrądzikowe nie może zabraknąć peelingów lekarskich. Prowadzą one do głębokiej odbudowy skóry i pobudzają produkcję włókien kolagenowych oraz elastynowych, dzięki czemu blizny zanikowe mogą zostać “uzupełnione” nową tkanką. 

Podstawą peelingów medycznych są silnie złuszczające substancje (najczęściej: kwasy kosmetyczne). Ich stężenie w peelingach nakładanych w gabinecie jest znacznie wyższe niż w kosmetykach przeznaczonych do użytku domowego, a o tym, który rodzaj peelingu będzie najbardziej odpowiedni, zawsze decyduje specjalista (lekarz lub kosmetolog).  

Zobacz też: „Peeling medyczny: zabieg na sezon jesienno-zimowy. 

Blizny potrądzikowe – co jeszcze musisz wiedzieć? 

Jeśli chcesz pozbyć się blizn, to pamiętaj, że leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej. W początkowej fazie skup się na pielęgnacji skóry i wspomaganiu procesów regeneracyjnych. Musisz bowiem wiedzieć, że proces gojenia blizn potrądzikowych jest dosyć długi (nierzadko trwa nawet rok).  

Może kusić Cię, by zamaskować blizny poprzez nakładanie grubych warstw makijażu. Na większe wyjście taki sposób jest w porządku, ale na co dzień staraj się nosić lekki make-up, by nie obciążać dodatkowo skóry i nie doprowadzić do pojawienia się kolejnych zmian zapalnych. Kluczowy jest też dokładny demakijaż, dzięki któremu skóra będzie mogła “oddychać”. 

Bliznom potrądzikowym najczęściej towarzyszą także przebarwienia. Wszystkie wskazane przez nas zabiegi ujednolicają koloryt skóry, więc możesz je wybrać w przypadku obu tych problemów (przebarwień i blizn potrądzikowych). Zalecane są do stosowania nie tylko na twarzy, ale też np. na plecach i klatce piersiowej. 

Chcesz dowiedzieć się więcej o zabiegach medycyny estetycznej i pielęgnacji skóry? Odwiedź nasz blog 

 

 

 

Źródła: 

Chandrashekar BS i inni, Evaluation of Microneedling Fractional Radiofrequency Device for Treatment of Acne Scars, J Cutan Aesthet Surg. 2014 Apr-Jun; 7(2): 93–97.