Skip to main content

Skóra to najdoskonalszy strój każdego człowieka. Codziennie narażona jest na działanie czynników zewnętrznych oraz skutków upływu czasu, dlatego warto o nią dbać, niezależnie od wieku. Sprawdź, jak możesz zatroszczyć się o skórę, wykonując peeling medyczny i poznaj tajemnice jego działania.

Dlaczego jesień i zima to idealny czas na peelingi lekarskie?

Jesień i zima to czas, kiedy skóra w znacznie mniejszym stopniu narażona jest na kontakt ze słońcem niż latem czy nawet wczesną wiosną. Z tego względu to idealny moment na zabiegi, których wykonywanie jest niewskazane, gdy istnieje ryzyko silnej ekspozycji na promienie słoneczne. Należą do nich m.in. peelingi medyczne. Rodzaje zawartych w nich kwasów, uniemożliwiają przeprowadzenie zabiegu na świeżo opalonej czy podrażnionej skórze, czego latem dość ciężko uniknąć.

Z tego powodu właśnie jesienią i zimą do gabinetów medycyny estetycznej zgłaszają się osoby, które właśnie w ten sposób chcą zadbać o swoją cerę. Chłodniejsze pory roku to okres, gdy szczególnie może brakować jej nawilżenia, świeżości i naturalnego rozświetlenia. Dodatkowo, u niektórych osób dochodzi wtedy do nasilenia objawów różnego rodzaju dermatoz: łojotoku, czy trądziku.

Jednym z zabiegów idealny na ten okres w kalendarzu jest peeling medyczny. Na czym polega zabieg? Już śpieszymy z odpowiedzią.

Peelingi medyczne – co musisz o nich wiedzieć?

Czym są peelingi medyczne? Zabiegi tego typu, choć często mogą być mylnie odbierane jako związane z medycyną, nie mają na celu wyleczenia danej dolegliwości. Jednak zawarte w nich składniki mogą złagodzić niektóre objawy – wszystko zależy od tego, jaki peeling medyczny wybierze specjalista do konkretnego typu cery.

Warto wiedzieć, że każdy peeling lekarski ma na celu złuszczenie martwego naskórka i stymulację komórek skóry do szybszej regeneracji. Dzięki temu będzie lepiej przygotowana na przyjęcie cennych składników z kolejnych, nakładanych na nią w ramach zabiegu albo codziennej pielęgnacji domowej, preparatów.

Warto wiedzieć, że peeling medyczny to znacznie głębszy sposób złuszczania, niż w przypadku kosmetyków drogeryjnych, zapewniających jedynie powierzchowne efekty. Właśnie dlatego, peeling lekarski wykonuje się wyłącznie w gabinetach (a nie na własną rękę, w domu).

Jakie są najczęstsze wskazania do zabiegu?

Zwykle do specjalistów zgłaszają się osoby, borykające się z:

  • trądzikiem i pozostałymi po nim bliznami,
  • przebarwieniami,
  • zmarszczkami,
  • fotostarzeniem,
  • rozstępami,
  • wiotką, ziemistą cerą.

Składniki, które zawierają peelingi medyczne (rodzaje zawsze dobierane są do problemów danej cery), mają za zadanie zadziałać na odpowiedniej głębokości – usunąć martwy naskórek i odsłonić zdrową, odświeżoną skórę. W ten sposób można pozbyć się drobnych zmarszczek i blizn, ujednolicić koloryt i przywrócić cerze naturalny blask.

Dobierz peeling medyczny do swojej skóry

W gabinetach dostępne są różnego rodzaju peelingi medyczne. W zależności od zawartych w nich kwasów sprawiają, że działanie zabiegu może być nieco głębsze lub powierzchowne. Jaki peeling lekarski sprawdzi się do Twojej skóry?

Jednym z mocniej działających jest peeling PCA. Można stosować go niemal do każdego rodzaju cery, by pozbyć się objawów trądziku, przebarwień, niewielkich zmarszczek i efektów fotostarzenia. Taki zabieg najlepiej wykonywać w seriach 4-6 zabiegów w odstępach co 4-6 tygodni. Żeby skuteczniej zwalczyć trądzik, można połączyć peeling PCA z zabiegiem mikronakłuć skóry.

Przeczytaj też: Mezoterapia mikroigłowa w domu czy w klinice? Jakie daje efekty?

Peelingi-medyczne2

Jak dobrać prawidłowo peeling medyczny?

Do cery suchej i wrażliwej, specjaliści polecają mieszankę kwasu mlekowego, glukonolaktonu i kwasu salicylowego (oczywiście w odpowiednich stężeniach). To bardzo delikatny peeling medyczny, który przyspiesza regenerację, pobudza produkcję kolagenu i pomaga niwelować pierwsze oznaki starzenia.

Sprawdź także: Kolagen do twarzy – jakie są typy, zalety i wady?

Z kolei do skóry bardzo wrażliwej lepsza będzie kompozycja z kwasem mlekowym, TCA, Alfa-liponowym, emblicą i sylimaryną. To propozycja również dla osób, które zmagają się z trądzikiem. Taki peeling lekarski pomaga usuwać przebarwienia, działa przeciwzapalnie i może stanowić wspomóc terapię w przypadku trądziku różowatego.

Żeby skóra dojrzała i odwodniona odzyskała jędrność i naturalny koloryt, warto zastosować peeling medyczny o podobnym składzie, jednak z kwasem mlekowym i TCA w wyższym stężeniu (np. 24% i 10%). To pomoże również w walce z drobnymi zmarszczkami.

Skóra wrażliwa o jasnym kolorycie, z tendencją do trądziku i powstawania podrażnień, również może być peelingowana, np. za pomocą połączonych ze sobą kwasów: mlekowego, salicylowego, sojowego i cytrynowego. Taka mieszanka polecana jest także do cery mieszanej i łojotokowej.

Peeling do zadań specjalnych: na okolicę oczu i ust

Na okolice oczu i ust również też stosować peelingi medyczne, jednak rodzaje kwasów w składzie muszą być odpowiednio dobrane, by nie podrażnić delikatnych partii. W gabinetach używa się do tego np. roztworu złożonego z kwasu trójchlorooctowego i kwasu mlekowego. Taki peeling stosować można na zmarszczki mimiczne, fotostarzenie oraz przebarwienia.

Peeling z retinolem

Peeling w połączeniu z retinolem może pomóc w walce z drobnymi zmarszczkami i nierównomiernym kolorytem cery. Aby terapia przyniosła zamierzone efekty – przyspieszenie syntezy kolagenu, czy zredukowanie ilości melaniny w skórze – należy go wykonywać raz na ok. 4 tygodnie.

Wybór odpowiedniego to zawsze indywidualna kwestia – decyzja należy do Ciebie oraz osoby wykonującej zabieg – specjaliście w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej.

Więcej ciekawych tekstów na temat zabiegów medycyny estetycznej (i nie tylko) znajdziesz na naszym blogu.