Skip to main content

Czy trudno jest Ci nitkować między zębami? Wyczuwasz językiem nieprzyjemnie chropowatą powierzchnię na swoich zębach? Może to wskazywać na obecność kamienia nazębnego, którego warto się pozbyć. Jak możesz to zrobić? Sprawdź w naszym artykule. 

Skaling – co to jest?  

Skaling to zabieg usuwania złogów kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Może być on wykonywany przez lekarza dentystę lub higienistkę stomatologiczną i najczęściej stanowi element składowy (wraz z piaskowaniem, polerowaniem i fluoryzacją) wizyty higienizacyjnej. Wykonywany jest za pomocą specjalnych końcówek – skalerów, wśród których wyróżniamy:  

 • ultradźwiękowe, 
 • dźwiękowe,  
 • powietrzne.  

Najczęściej wykonywany jest skaling ultradźwiękowy. 

Działanie skalera polega na wytwarzaniu drgań, które razem z wydobywającą się z niego wodą, czyszczą Twoje zęby z twardych osadów, niemożliwych do usunięcia podczas codziennego mycia szczoteczką i  nitkowania.  

Jakie są rodzaje skalingu? 

Usuwanie kamienia nazębnego, w zależności od jego położenia, może odbywać się nad lub pod dziąsłem. 

Skaling naddziąsłowy 

Naddziąsłowy skaling zębów może być wykonany u Ciebie podczas rutynowej wizyty stomatologicznej obejmującej pełną higienizację. Jest to mniej inwazyjny wariant tego zabiegu, w trakcie którego lekarz wyczyści Twoje zęby z kamienia obecnego powyżej dziąsła.  

Skaling poddziąsłowy 

Wizyta obejmująca skaling poddziąsłowy będzie Cię dotyczyła, jeśli zmagasz się z poważniejszymi problemami dziąseł i przyzębia, w których przebiegu kamień odkłada się nie tylko na powierzchni korony zęba (nad dziąsłem), ale także na korzeniu (pod dziąsłem).  

Zabieg ten stanowi wtedy element leczenia tych schorzeń. Przeprowadzając go, lekarz lub higienistka skorzysta ze specjalnie do tego przystosowanej — dłuższej i cieńszej końcówki. Dzięki niej możliwe będzie dotarcie do części jamy ustnej, które są przykryte dziąsłem. 

Dlaczego wykonywać skaling? 

Płytka bakteryjna, która zbyt długo zalega w Twojej jamie ustnej, po pewnym czasie może stwardnieć, tworząc niemożliwy do usunięcia osad. W ten sposób powstaje kamień nazębny — siedlisko ogromnej ilości bakterii. Niemal natychmiast w jego sąsiedztwie może wystąpić stan zapalny, który prowadzi do wielu chorób przyzębia i dziąseł.  

Pamiętaj zatem, by regularnie pozbywać się kamienia nazębnego, odwiedzając swojego stomatologa na wizyty higienizacyjne. 

Odkamienianie zębów krok po kroku 

Jak już wspomnieliśmy, skaling przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym najczęściej jest elementem pełnej higienizacji uzębienia. W zależności od tego, jak dużo kamienia pokrywa Twoje zęby, możesz umówić się na jego usunięcie w trakcie jednej lub większej liczby wizyt.  

Jak przebiega zabieg? 

Przystępując do zabiegu, lekarz stomatolog umieszcza skaler na powierzchni zęba pokrytej kamieniem i usuwa go delikatnymi ruchami. Możesz odczuwać wtedy lekkie drgania, a także słyszeć charakterystyczny dźwięk urządzenia. W przypadku pojawienia się bólu — w trakcie zabiegu poinformuj o tym swojego lekarza. 

Kiedy wybrać się na skaling i jak często go wykonywać?  

Zalecana przez stomatologów częstotliwość wykonywania skalingu, w przypadku braku problemów z dziąsłami i przyzębiem, to raz na rok, natomiast u pacjentów borykających się z nimi jest ona odpowiednio zwiększona. 

Jeśli nie przypominasz sobie pobytu w gabinecie stomatologicznym przez ostatni rok, zgłoś się na kontrolę – stomatolog przeprowadzi u Ciebie higienizację, a także sprawdzi Twoje uzębienie pod kątem ewentualnych ubytków próchnicowych. 

Przeciwwskazania do skalingu i jego inwazyjność 

Skaling jest stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, który powinien być wykonywany regularnie. Istnieje natomiast szereg sytuacji, które mogą okazać się przeciwwskazaniem do jego przeprowadzenia i o których koniecznie poinformuj swojego stomatologa na początku wizyty. Należą do nich m.in.: 

 • zażywanie leków rozrzedzających krew takich jak: kwas acetylosalicylowy, dabigatran, rywaroksaban, 
 • leczenie immunosupresyjne, 
 • hemodializy, 
 • zaburzenia układu krzepnięcia, 
 • wrodzona wada serca, 
 • wszczepiony rozrusznik serca/kardiowerter, 
 • przebyta operacja kardiochirurgiczna, 
 • przebyte infekcyjne zapalenie wsierdzia, 
 • cukrzyca. 

W tych przypadkach wykonanie skalingu powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem specjalistą, który przygotuje Cię do zabiegu (m.in. zmodyfikuje dawkę zażywanych przez Ciebie leków), dzięki czemu będzie mógł on być przeprowadzony w bezpieczny sposób.  

Podsumowując, usuwanie kamienia nazębnego stanowi klucz do utrzymania całej jamy ustnej w zdrowiu. Pamiętaj więc, aby pojawiało się w Twoim kalendarzu regularnie — dzięki temu problemy z dziąsłami i przyzębiem będą omijać Cię szerokim łukiem.