Skip to main content

Skóra pod oczami to obszar szczególnie delikatny i wrażliwy, wymagający specjalnej pielęgnacji. By o nią odpowiednio zadbać, zmniejszyć cienie, opuchliznę czy zmarszczki pod oczami, warto wiedzieć, które składniki aktywne wprowadzić do codziennej pielęgnacji i jakich błędów nie popełniać.

pielęgnacja skóry pod oczami

Charakterystyka skóry pod oczami

Skóra pod oczami różni się od skóry na innych obszarach twarzy, ponieważ jest: 

 • bardzo cienka (ma zaledwie 0,5 mm grubości, podczas gdy na innych obszarach twarzy jej grubość wynosi ok. 2 mm, a na dłoniach ok. 3 mm), 
 • niemal całkowicie pozbawiona podściółki tłuszczowej, więc występuje w niej niewiele gruczołów łojowych, wydzielających ochronne sebum, 
 • mniej odporna na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym promieniowania UV, czy zanieczyszczeń. 

Te różnice sprawiają, że pierwsze oznaki starzenia się skóry zauważamy zazwyczaj właśnie pod oczami i nie są to tylko zmarszczki. 

Jakich składników potrzebuje skóra pod oczami?

Jakie składniki aktywne włączyć do codziennej pielęgnacji skóry pod oczami? Przede wszystkim takie, które:  

 • poprawiają nawilżenie,  
 • chronią przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,  
 • pobudzają skórę do regeneracji. 

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w skórze, który przyciąga i zatrzymuje wilgoć, zapewniając skórze nawilżenie. W ten sposób pomaga w utrzymaniu elastyczności i jędrności skóry. 

Retinol (witamina A)

Retinol, czyli pochodna witaminy A, jest jednym z najskuteczniejszych składników przeciwdziałających starzeniu się skóry. Poprawia jej teksturę i redukuje widoczność zmarszczek pod oczami. Stymuluje także produkcję kolagenu i elastyny oraz może pomagać w redukcji przebarwień. 

Witamina C

Jest silnym antyoksydantem, który:  

 • chroni skórę przed działaniem wolnych rodników, zapobiegając jej starzeniu się, 
 • pomaga w rozjaśnianiu skóry pod oczami oraz redukcji przebarwień i plam, 
 • stymuluje produkcję kolagenu, co poprawia elastyczność i jędrność skóry. 

Witamina E

Posiada właściwości nawilżające i odżywcze, które pomagają w regeneracji skóry oraz zapobiegają utracie wilgoci. Witamina E chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz innych czynników środowiskowych. Znana jest też jako “witamina młodości”. 

Ceramidy

To tłuszcze, które tworzą naturalną barierę ochronną skóry:  

 • zapobiegają utracie wody, 
 • chronią przed czynnikami zewnętrznymi.  

Są bardzo ważne w pielęgnacji skóry pod oczami, która łatwo ulega przesuszeniu.  

Peptydy

Peptydy to bardzo szeroka grupa związków o różnorodnym działaniu. W przypadku skóry pod oczami szczególnie ważne są peptydy:  

 • regenerujące,  
 • ujędrniające, 
 • niwelujące zmarszczki.

 

jak pielęgnować skórę pod oczami

Czego nie robić, aby nie szkodzić skórze pod oczami?

Jak pielęgnować skórę pod oczami, aby jej nie zaszkodzić? Podstawą jest używanie delikatnych kosmetyków, które ponadto nie posiadają działania wysuszającego. W warunkach domowych nie należy też stosować zabiegów złuszczających na skórę pod oczami, czyli różnego typu peelingów (mechanicznych, kwasowych czy enzymatycznych). 

Jeśli chcesz, by skóra pod oczami pozostała w jak najlepszej kondycji, to pamiętaj też, by: 

 1. nie pocierać jej dłońmi, 
 2. nie wystawiać na mocne słońce i przez cały rok stosować kremy z filtrami SPF, 
 3. codziennie wykonywać demakijaż, 
 4. dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. 

Prawidłowe nawilżenie okolic oczu

O odpowiednie nawilżenie skóry pod oczami warto dbać codziennie, a nie dopiero wtedy, gdy zauważymy, że jest “ściągnięta” lub wręcz łuszczy się. Najprostszym sposobem jest stosowanie kosmetyków, które zawierają substancje nawilżające (np. kwas hialuronowy) i tworzące tzw. barierę hydrolipidową (np. ceramidy).  

Na noc możesz stosować kremy okluzyjne, które koją, regenerują i tworzą na skórze filtr, chroniący przed utratą wody. Zawierają one wspomniane wcześniej ceramidy, oleje, masło Shea, wosk pszczeli. Pomocne mogą okazać się też maseczki pod oczy. 

Starzenie się okolic oczu i popularne problemy estetyczne

Zmarszczki pod oczami jednoznacznie kojarzymy z procesem starzenia się, jednak wraz z upływem lat wokół oczu częściej może występować także opuchlizna oraz zasinienie. Dlaczego tak się dzieje? 

Zmarszczki pod oczami

Zmarszczki pod oczami i w zewnętrznych kącikach (tzw. kurze łapki) najczęściej należą do grupy zmarszczek mimicznych. Wraz z upływem lat zmniejszają się możliwości regeneracyjne skóry, jej jędrność i elastyczność, dlatego zmarszczki ulegają utrwaleniu. Widzimy je nie tylko podczas uśmiechania się, ale też w spoczynku. 

Cienie pod oczami

Cienie pod oczami mają różne przyczyny, np.:  

 • są efektem nieprzespanej nocy,  
 • mogą towarzyszyć chorobom ogólnoustrojowym, 
 • są uwarunkowane genetycznie.  

Starzenie się także może zwiększać widoczność cieni pod oczami, ponieważ skóra staje się nieco cieńsza, więc naczynia krwionośne „prześwitują” przez nią. 

Opuchlizna wokół oczu

Bezpośrednią przyczyną obrzęków wokół oczu jest zatrzymywanie wody w tkankach, wynikające z nieprawidłowej pracy układu krwionośnego i limfatycznego. Oczywiście mogą one towarzyszyć chorobom, ale jeśli mówimy o problemach estetycznych, to najczęściej opuchlizna jest wynikiem spowolnienia przepływu krwi w okolicy pod oczami.  

Najpopularniejszym składnikiem w kosmetykach, który pobudza krążenie, jest kofeina. Dodatkowo obkurcza ona naczynia krwionośne. Jak już wiesz — starzenie się organizmu często wiąże się ze spowolnieniem przepływu krwi, dlatego wraz z wiekiem możemy mieć częściej problemy z opuchlizną pod oczami. 

Pielęgnacja skóry pod oczami w domu i gabinecie

Pielęgnacja skóry pod oczami wymaga delikatności, regularności i stosowania produktów, które zapewnią jej nawilżenie, odżywienie i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Dbając o nią na co dzień, możemy zminimalizować widoczność zmarszczek, cieni i opuchlizny oraz spowolnić procesy starzenia się. 

W ramach profilaktyki i wtedy, gdy chcesz zredukować problemy estetyczne, możesz rozważyć też zabiegi gabinetowe, które – w odróżnieniu od domowych – wpływają na głębsze warstwy skóry. Ponadto działają wielokierunkowo, czyli zarówno nawilżają, odżywiają, pobudzają do regeneracji, ale też wspomagają krążenie krwi w tym obszarze. Do tego typu zabiegów zaliczamy: 

 • mezoterapię z wykorzystaniem różnego rodzaju koktajli, 
 • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym lub fibryną bogatopłytkową, 
 • mikronakłucia 4.0, 
 • zabiegi z wykorzystaniem stymulatorów tkankowych. 

Zabiegi zawsze powinny być dobrane przez specjalistę na podstawie wcześniejszej oceny kondycji skóry i jej potrzeb. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o pielęgnacji skóry (nie tylko pod oczami), to zajrzyj na nasz blog. Z pokrewnej tematyki mogą zainteresować Cię: