Skip to main content

Zaskórniki, choć nie są poważnymi zmianami skórnymi, często stanowią problem estetyczny. Otwarte: sprawiają, że twarz pokryta jest ciemnymi kropkami, które trudno przykryć makijażem, a zaskórniki zamknięte wpływają na strukturę skóry, która wydaje się pokryta “krostkami”.  

Dowiedz się, jakie są przyczyny powstawania poszczególnych rodzajów zaskórników, czym jest trądzik zaskórnikowy i jak pielęgnować skórę, która ma skłonności do tego typu zmian? 

Zaskórniki rodzaje na twarzy

Czym są zaskórniki? 

Zaskórniki, nazywane też wągrami, to niewielkie zmiany skórne, występujące przede wszystkim na nosie, czole oraz brodzie. Wyglądem przypominają ciemne lub białe grudki. Powstają, gdy dochodzi do zablokowania ujścia gruczołów łojowych. 

Zaskórniki najczęściej pojawiają się w okresie dojrzewania, ale u wielu osób (zwłaszcza posiadających cerę tłustą lub mieszaną) stanowią problem estetyczny przez całe życie. 

Jakie są rodzaje zaskórników? 

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje zaskórników:  

Zaskórniki otwarte (wągry): 

 • mają ciemne zabarwienie (brązowe lub czarne), 
 • powstają, gdy otwarte ujście gruczołów łojowych jest zablokowane przez łój i martwe komórki skóry, 
 • zabarwienie zaskórników otwartych pochodzi z utlenienia tłuszczu w kontakcie z powietrzem. 

Zaskórniki zamknięte: 

 • mają jasne zabarwienie (białe lub w kolorze skóry) i przypominają niewielkie grudki, 
 • powstają, gdy ujścia gruczołów łojowych zostaną zablokowane, natomiast umiejscowione są pod warstwą naskórka, 
 • brak ekspozycji na powietrze uniemożliwia utlenienie łoju, dlatego ​​zaskórniki zamknięte są jasne. 

Dlaczego powstają zaskórniki? 

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się zaskórników na nosie, czole, brodzie czy nawet na plecach jest zablokowanie ujść gruczołów łojowych. Dlaczego dochodzi do takiej sytuacji? 

Nadprodukcja sebum 

Nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe może prowadzić do zablokowania ujść mieszków włosowych. Bardzo często praca gruczołów łojowych jest uwarunkowana genetycznie, natomiast do nadprodukcji sebum mogą też prowadzić: 

 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (zaburzenie bariery hydrolipidowej, “przesuszanie” skóry), 
 • stres, 
 • zaburzenia hormonalne, zwłaszcza w okresie młodzieńczym i okołomenopauzalnym, 
 • dieta bogata w żywność przetworzoną. 

Zaskórniki otwarte na twarzy mlodej kobiety

Nadmierne rogowacenie skóry 

Drugą główną przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierne rogowacenie skóry w obrębie ujść mieszków włosowych. W efekcie tego obumarłe komórki pogrubiają warstwę naskórka i utrudniają odprowadzanie sebum.  

Pamiętaj jednak, że na zaburzenia w procesie rogowacenia skóry mogą wpływać: 

 • zmiany hormonalne, 
 • nieprawidłowa pielęgnacja skóry (pomijanie kosmetyków o działaniu nawilżającym, stosowanie kosmetyków wysuszających skórę, zbyt agresywne i częste stosowanie peelingów mechanicznych), 
 • niektóre choroby ogólnoustrojowe (np. schorzenia wątroby, cukrzyca) lub choroby skóry, 
 • czynniki genetyczne. 

Jeśli posiadasz cerę tłustą lub mieszaną, to prawdopodobnie borykasz się z problemem zaskórników i w tym przypadku ich przyczyną najczęściej mogą być skłonności dziedziczne. Natomiast, gdy zaskórniki pojawiły się u Ciebie nagle, to przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy towarzyszą im inne niepokojące objawy, mogące świadczyć o problemach w gospodarce hormonalnej lub chorobach. 

Czym jest trądzik zaskórnikowy? 

Zdarza się, że zaskórniki występują nie tylko pojedynczo na nosie czy czole, ale pokrywają dużą część twarzy. Taki stan nazywa się trądzikiem zaskórnikowym (z języka łacińskiego acne comedonica). 

Podobnie, jak w przypadku rodzajów zaskórników, wyróżniamy: 

 • trądzik zaskórnikowy otwarty, 
 • trądzik zaskórnikowy zamknięty. 

Ten drugi jest trudniejszy w leczeniu, ale występuje częściej i dotyka głównie osób w okresie dojrzewania. Warto podkreślić, że jest to niezapalna forma trądziku i tym samym jedna z najłagodniejszych. Jednak nieprawidłowo dobrana do potrzeb skóry pielęgnacja, a zwłaszcza samodzielne mechaniczne próby usuwania zaskórników, mogą doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego i powstania trądziku pospolitego.  

Pielęgnacja skóry z zaskórnikami 

Jeśli posiadasz cerę tłustą i mieszaną możesz mieć skłonność do wybierania kosmetyków z alkoholami, działającymi wysuszająco. To podstawowy błąd.  

Sprawdź, w jaki sposób dbać o taką skórę – przeczytaj artykuł pt. „3 zabiegi na rozszerzone pory”. Znajdziesz tam 8 filarów pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, która zazwyczaj charakteryzuje się rozszerzonymi porami, ale też zaskórnikami. Z artykułu dowiesz się też, jakie substancje aktywne możesz wprowadzić do codziennej pielęgnacji. 

Pamiętaj, by nigdy samodzielnie mechanicznie nie usuwać zaskórników, ponieważ w ten sposób możesz doprowadzić do rozwoju stanów zapalnych, a nawet powstania blizn.  

Hydropeeling z wtłaczaniem substancji aktywnych 

Hydropeeling to zabieg dogłębnego oczyszczania skóry, który zwykle łączony jest z wtłaczaniem substancji aktywnych, np. nawilżających i regulujących wydzielanie sebum. Podczas zabiegu usuwane są martwe komórki skóry, zachodzi proces:  

 • rozpuszczania sebum,  
 • udrażniania porów,  
 • usuwania zaskórników. 

Zabieg z retinolem i witaminą C 

Kolejnym zabiegiem, zarówno na zaskórniki zamknięte, jak i otwarte, jest Retibooster marki Retix.C. To terapia retinolowa, która pomaga zlikwidować zaskórniki, a także pobudzić skórę do odnowy i przywrócić jej nawilżenie. Podczas zabiegu stosowane są kwasy kosmetyczne, witamina C, niacynamid i retinol. 

Peelingi lekarskie 

Zabiegi chemicznego złuszczania naskórka polegają na aplikacji kwasów kosmetycznych, które pomagają usunąć martwe komórki skóry, oczyszczając pory i redukując zaskórniki. Popularne składniki używane w peelingach chemicznych to kwas salicylowy, kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy czy retinol. Zabiegi te mogą być wykonywane przy użyciu kwasów w różnych stężeniach, w zależności od potrzeb skóry. 

Filary pielęgnacji skóry z zaskórnikami 

Bez względu na to, czy Twoim problemem są zaskórniki otwarte, czy zamknięte, i gdzie są zlokalizowane (strefa T, czyli nos, czoło, broda, a może też policzki), w pielęgnacji możesz skupić się na: 

 • regularnym, ale delikatnym oczyszczaniu skóry, 
 • złuszczaniu martwego naskórka peelingami enzymatycznymi lub kwasowymi, a nie mechanicznymi, 
 • dbaniu o barierę hydrolipidową, by nie dopuszczać do przesuszenia skóry, 
 • wyborze kosmetyków z składnikami aktywnymi (np. niacynamid, retinol lub retinoidy, kwasy kosmetyczne w niewielkich stężeniach), 
 • unikaniu czynników, które mogą zwiększać produkcję sebum, 
 • korzystaniu z zabiegów dogłębnie oczyszczających i regulujących pracę gruczołów łojowych. 

Poznaj więcej wskazówek, jak dbać o urodę – odwiedź nasz blog.