Skip to main content

Twoje zęby są nieregularnie ustawione i trudno jest Ci je doczyszczać? Może to świadczyć o wadzie ortodontycznej, jaką jest stłoczenie zębów. Czym jest? Jak ją rozpoznać? Jakie są jej rodzaje? Czytaj dalej i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań z nią związanych.

Stłoczenia zębów u dorosłych

Czym są wady zgryzu?

Wadami zgryzu nazywamy nieprawidłowe ułożenie kości szczęk oraz zębów względem siebie. Występują one u większości populacji (aż u ok. 60% ludzi). Powodują zaburzenia w estetyce twarzy i funkcjonowaniu narządu żucia. 

W tym artykule bliżej przyjrzymy się jednej z nich. Poznaj kilka faktów na temat stłoczeń zębów. 

Jak rozpoznać stłoczenie zębów?

Jednym z częstszych zaburzeń ortodontycznych jest stłoczenie zębów. Dochodzi w nim do sytuacji, gdy w łuku zębowym znajduje się zbyt mało miejsca na wyrzynające się zęby. Próbując zmieścić się w jamie ustnej, ustawiają się one w nieprawidłowym położeniu, co prowadzi do nienaturalnie krzywego ich ustawienia.  

Objawami stłoczenia zębów mogą być: 

  • niewyraźna wymowa, 
  • zaburzenia symetrii twarzy, 
  • problemy z oddychaniem, zwłaszcza podczas snu. 

Jakie są rodzaje stłoczeń zębów?

Rodzaje stłoczeń zębów bezpośrednio wynikają z czynników, przez jakie są wywoływane. Wśród przyczyn stłoczeń zębów możemy wyróżnić trzy grupy: 

Stłoczenia pierwotne (pierwszorzędowe)

Powstają na tle genetycznym, ich przyczyną jest zbyt mała ilość miejsca w kości dla wyrzynających się zębów. 

Stłoczenia wtórne (drugorzędowe)

Spowodowane są przedwczesną utratą zębów mlecznych, co powoduje nieprawidłowe umiejscowienie się zębów stałych. 

Stłoczenia późne (trzeciorzędowe)

Dotyczą najczęściej zębów dolnych i wywołane są tzw. resztkowym wzrostem kości, czyli przebudową żuchwy (przy w pełni wyrzniętych zębach stałych). Zwykle obserwujemy ten przypadek stłoczeń zębów u dorosłych. 

Stłoczenia wywoływane są także przez obecność dodatkowych zębów. Jednak warto pamiętać, że mogą być też pierwszym albo jedynym objawem rosnących rozprężająco zmian śródkostnych (guzy, torbiele). Jeśli zaobserwujesz u siebie taki objaw, jak najszybciej zgłoś się do specjalisty. 

Czy stłoczenia zębów zawsze należy leczyć?

Wśród wskazań do leczenia stłoczeń zębów możemy wyróżnić: 

Wskazania estetyczne

Obejmują chęć poprawy wyglądu uśmiechu, w sytuacji, gdy nie czujesz się komfortowo z tym, jak obecnie prezentują się Twoje zęby. 

Wskazania funkcjonalne

Dotyczą szeregu sytuacji, w których stłoczone zęby to jeden z elementów bardziej złożonej wady. Wymaga ona całościowej korekty, ponieważ zaburza prawidłowe funkcjonowanie narządu żucia. 

Jeśli stłoczenie zębów ma u Ciebie charakter jedynie estetyczny, tzn. nie zaburza fizjologii i żadnej z funkcji narządu żucia — leczenie nie jest wtedy konieczne. Pamiętaj wtedy o dokładniejszej higienie jamy ustnej, która w przypadku stłoczeń jest utrudniona (z powodu ciasnych przestrzeni między zębami). Pamiętaj o dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych z użyciem przeznaczonej do tego nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych. 

stłoczenia zębów wady zgryzu

Jak leczy się stłoczenia zębów?

Leczenie stłoczeń zębów zależy od przyczyny ich powstawania. Wybór metody leczenia powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką, obejmującą m.in. szczegółowe badania obrazowe. Umożliwi ona dotarcie do powodu tworzenia się wady.  

Oprócz tego uwzględniane są: 

  • wiek pacjenta, 
  • stopień nasilenia stłoczenia zębów, 
  • obecność innych wad ortodontycznych, towarzyszących stłoczeniu. 

Czym może skutkować nieleczenie stłoczeń zębów?

Nieleczone stłoczenia zębów to nie tylko nieestetyczny wygląd Twojego uśmiechu. Konsekwencje mogą dotyczyć zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Oto kilka przykładów: 

  • nasilona próchnica zębów i stany zapalne dziąseł – wywołane problemami w oczyszczaniu wąskich i trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych; 
  • rany i otarcia policzków oraz warg – powstają, gdy zęby zbyt mocno kontaktują się z tkankami miękkimi; 
  • ustny tor oddychania – czasami stłoczone zęby mogą utrudniać utrzymanie zamkniętych ust podczas snu; 
  • nieprawidłowy sposób połykania. 

Stłoczone zęby – i co dalej?

Stłoczenie zębów to wada zgryzu, której konsekwencjami są defekty estetyczne twarzy i uśmiechu, ale także zaburzenia w funkcjonowaniu narządu żucia. Jak już wiesz — mogą one negatywnie wpłynąć na zdrowie całego Twojego organizmu. Jeśli więc obserwujesz u siebie tę wadę, rozważ wizytę u specjalisty – dla piękna Twojego uśmiechu i dla dobra całego ciała! 

Poznaj więcej informacji na temat schorzeń i higieny jamy ustnej – odwiedź blog!