Skip to main content

Zauważasz u siebie pierwsze zmarszczki na czole, wokół ust lub oczu? Prawdopodobnie są to zmarszczki mimiczne, które mogą pojawiać się na skórze już ok. 25. roku życia.  

W poniższym artykule zebraliśmy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zmarszczek mimicznych m.in.:  

 • dlaczego powstają od uśmiechu lub grymasów złości, 
 • jak im zapobiegać, 
 • w jaki sposób pielęgnować skórę z pierwszymi oznakami starzenia. 

zmarszczki mimiczneCzym są zmarszczki mimiczne? 

Czym tak naprawdę są zmarszczki mimiczne? To powierzchowne lub głębokie linie, które pojawiają się na skórze w wyniku pracy mięśni twarzy. Inaczej nazywa się je zmarszczkami ekspresyjnymi, ponieważ powstają podczas wyrażania:  

 • radości (uśmiech, mrużenie oczu),  
 • zdziwienia czy złości (marszczenie czoła), 
 • smutku (obniżenie brwi i kącików ust). 

Zmarszczki mimiczne są naturalnym przejawem emocji, ale ich rozwój można zminimalizować i opóźnić m.in. za pomocą pielęgnacji skóry. 

Jak powstają zmarszczki mimiczne? 

Dynamiczne ruchy mięśni twarzy, takie jak:  

 • marszczenie brwi czy nosa, 
 •  mrużenie oczu,  
 • unoszenie ust podczas uśmiechu  

prowadzą do naprzemiennego rozciągania i kurczenia skóry.  

W młodym wieku zmarszczki mimiczne pojawiają się tylko podczas wyrażania ekspresji, jednak w miarę upływu czasu, skóra traci elastyczność i zdolność do regeneracji komórkowej. W efekcie ruchy mimiczne zaczynają pozostawiać ślady w postaci zmarszczek. 

Już po 30. roku życia znacznie obniża się zdolność organizmu do wytwarzania kolagenu i elastyny, czyli strukturalnych białek skóry, które odpowiadają za jej jędrność i elastyczność, co jest główną przyczyną utrwalania się zmarszczek mimicznych. 

Jakie są rodzaje zmarszczek mimicznych? 

Zmarszczki mimiczne można podzielić według różnych kryteriów. Podstawowym z nich jest stopień utrwalenia zmarszczek, który dzieli się na: 

Zmarszczki dynamiczne 

Pojawiają się tylko podczas wyrażania ekspresji i znikają podczas spoczynku (skóra wraca do młodzieńczego wyglądu bez linii lub bruzd). 

Zmarszczki statyczne  

To utrwalone zmarszczki dynamiczne, które są efektem długotrwałego kurczenia i rozkurczania mięśni twarzy oraz procesów starzenia. Te zmarszczki nie znikają, gdy twarz jest w spoczynku, są stale na niej widoczne. 

Z kolei pod względem lokalizacji najczęściej wyróżniamy następujące rodzaje zmarszczek mimicznych: 

 • “kurze łapki”, czyli zmarszczki wokół oczu, 
 • zmarszczki wokół ust:  
 1. “linie marionetki” (zmarszczki idące pionowo w dół od kącików ust),   
 1. “zmarszczki palacza” (drobne pionowe zmarszczki nad górną wargą), 
 1. tzw. zmarszczki od uśmiechu, zlokalizowane w kącikach ust, 
 • na czole: poziome zmarszczki mimiczne, 
 • pionowe “lwie zmarszczki”, zlokalizowane pomiędzy brwiami, 
 • u nasady nosa tzw. “zmarszczki królicze”. 

Niektóre z tych zmarszczek mogą dodawać nam uroku, jednak większość sprawia, że twarz nabiera smutnego lub gniewnego wyglądu. 

Zmarszczki mimiczne dzielimy także na: 

Płytkie (powierzchowne) 

Są one widoczne tylko z bliskiej odległości, jako pierwsze z nich najczęściej pojawiają się “kurze łapki”. 

Głębokie  

Są to najczęściej wyraźnie widoczne bruzdy, zlokalizowane na czole i w okolicy ust. 

zmarszczki mimiczne na czolePielęgnacja skóry ze zmarszczkami 

Zabiegi pielęgnacyjne dla skóry ze zmarszczkami warto dobrać indywidualnie do potrzeb danej cery oraz do pory roku. Podstawą jest stosowanie kosmetyków z substancjami aktywnymi, które pobudzają wytwarzanie nowych włókien kolagenowych i elastynowych, tym samym zagęszczając i ujędrniając skórę. Do tego typu substancji można zaliczyć: 

 • Retinol i retinoidy, czyli pochodne witaminy A, która posiada udokumentowane działanie przeciwstarzeniowe. 
 • Peptydy – bardzo szeroka grupa składników, których zadaniem jest wspomaganie syntezy kolagenu i elastyny w skórze, a także ułatwienie przenikania innym składnikom aktywnym. 

W kosmetykach stosowane są także tzw. neuropeptydy, które nieco rozluźniają skurczone mięśnie, jednak ich działania nie można bezpośrednio porównywać do toksyny botulinowej. 

 • Kwas hialuronowy, który podawany z zewnątrz przede wszystkim nawilża skórę, a wtłaczany głębiej może przyspieszać procesy regeneracyjne skóry.  
 • Witamina C i witamina E – to bardzo silne antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Ponadto obie substancje wpływają na jędrność i gęstość skóry.    
 • Koenzym Q10 – także jest antyoksydantem, ale w kosmetykach często pełni funkcję nawilżającą, a także jest stosowany w kremach. 
 • Kwasy kosmetyczne o działaniu złuszczającym, których zadaniem jest nie tylko odświeżenie skóry poprzez odsłonięcie nowego naskórka, ale też pobudzanie procesów regeneracyjnych w głębszych partiach. W domowej pielęgnacji popularne są kwasy AHA jak np. glikolowy, mlekowy, migdałowy, pirogronowy. 

Domowa rutyna pielęgnacyjna 

W jaki sposób w codziennej pielęgnacji ująć wszystkie te substancje?  

Przede wszystkim warto zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie np. jakie substancji można, a jakich nie powinno się łączyć. Mogą one albo niwelować swoje działanie, albo wręcz poważnie zaszkodzić skórze (np. jeśli wykonasz peeling kwasowy, a następnie nałożysz na twarz serum z retinolem). 

Poniżej zebraliśmy dla Ciebie 4 najczęstsze zalecenia dotyczące pielęgnacji: 

 1. Jedno lub dwa sera do codziennego stosowania w kuracji co najmniej miesięcznej. 
 1. Krem nawilżający lub odbudowujący barierę hydrolipidową skóry. 
 1. Peelingi złuszczające, dobrane do potrzeb i kondycji skóry, do stosowania 1 lub 2 razy w tygodniu. 
 1. Delikatne kosmetyki do codziennego demakijażu. 

Pamiętaj jednak, że w razie jakichkolwiek wątpliwości, możesz dodatkowo zasięgnąć porady specjalisty. 

Zabiegi gabinetowe dla cery ze zmarszczkami 

Profesjonalna pielęgnacja skóry z pierwszymi oznakami starzenia skupia się przede wszystkim na działaniu anti-aging, czyli pobudzeniu procesów regeneracyjnych, dzięki którym skóra dłużej pozostanie jędrna i gęsta. Zabiegów o takim działaniu jest bardzo dużo, a wśród nich można wymienić np.: 

 • mikronakłucia 4.0 – zabieg pobudzający skórę do regeneracji poprzez kontrolowane mikrouszkodzenia, 
 • mezoterapię z wykorzystaniem koktajli witaminowych lub własnej krwi (osocze bogatopłytkowe i fibryna bogatopłytkowa), czyli wtłaczanie substancji aktywnych w skórę za pomocą cienkiej igły, 
 • zabiegi z serii Retix. C – kuracje przeciwstarzeniowe z retinolem, peptydami i/lub witaminą C., 
 • stymulatory tkankowe – zabieg wtłaczania w skórę substancji pobudzających procesy regeneracyjne i silnie nawilżających.  

Więcej o tych zabiegach i podstawach pielęgnacji skóry z pierwszymi oznakami starzenia przeczytasz w artykule pt. „Jak opóźnić starzenie, czyli 7 zasad profilaktyki anti-aging” 

Jeśli masz problem z głębszymi zmarszczkami, to zobacz nasze kompendium wiedzy o pielęgnacji skóry po 45. roku życia, czyli: „Cera dojrzała – co ją wyróżnia i jak ją pielęgnować?” 

Zapobieganie zmarszczkom mimicznym 

Wszystkie podane działania pielęgnacyjne mają na celu zapobieganie powstawaniu zmarszczek mimicznych lub poprawę kondycji skóry, by opóźnić procesy starzenia.  

Ponadto profilaktycznie możesz: 

 • ograniczyć mimikę twarzy, jeśli często jest bardzo ekspresyjna, 
 • chronić skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UVA i UVB, ponieważ prowadzi ono do tzw. stresu oksydacyjnego i przedwczesnego starzenia, 
 • unikać używek, 
 • wykonywać masaże twarzy, po wcześniejszym przeszkoleniu przez specjalistę. 

Zmarszczki mimiczne wyróżniają się pod tym względem, że do ich spłycenia czy usunięcia nie wystarczy oddziaływać tylko na skórę. Niezbędne jest rozluźnienie mięśni. Dlatego popularnym rozwiązaniem w usuwaniu zmarszczek mimicznych jest toksyna botulinowa, która blokuje przewodnictwo nerwowe i w ten sposób “rozprostowuje” linie na twarzy. 

Odwiedź również nasz blog i poznaj więcej praktycznych wskazówek dotyczących pielęgnacji.