Skip to main content

Starzenie się jest naturalnym procesem towarzyszącym każdemu człowiekowi. Wraz z biegiem czasu dochodzi do zmian w skórze, która staje się cienka, szorstka i mniej elastyczna. Pojawienie się zmarszczek można jednak opóźnić poprzez dostarczenie naskórkowi odpowiednich składników aktywnych, nawilżenie go od wewnątrz i unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Od jakiego wieku cera dojrzała wymaga szczególnej troski? Jak powinna wyglądać jej codzienna pielęgnacja? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań, czytając nasz poradnik.

cera-dojrzalaSkóra dojrzała — charakterystyka

Przebieg procesu starzenia się skóry zależy od wielu czynników:

 • genetycznych,
 • hormonalnych,
 • środowiskowych.

Jego pierwszą widoczną oznaką są zmarszczki, które pojawiają się głównie w okolicach oczu, na czole i wokół ust. Z upływem lat dochodzi do:

 • zmiany stosunku włókien kolagenowych do elastynowych,
 • zwiększenia grubości warstwy rogowej skóry,
 • spadku ilości kwasu hialuronowego.

Z tego względu cera dojrzała jest wiotka, cienka i wykazuje tendencje do przesuszenia. Początkowo bruzdy są mało widoczne, ale z czasem pogłębiają się i stają się coraz wyraźniejsze.

Jakie potrzeby ma skóra dojrzała?

To, jakie kosmetyki i pielęgnację należy wybrać, jest uzależnione od rodzaju skóry. Warto więc zadać sobie pytanie, jakie potrzeby ma cera dojrzała, czyli jaka jest naprawdę?

Głównym objawem starzejącego się naskórka jest nadmierna suchość spowodowana zmniejszeniem ilości ceramidów oraz osłabieniem produkcji kolagenu. Proces ten może nasilać:

 • nieprawidłowa dieta,
 • niedobór niezbędnych witamin i minerałów,
 • zbyt krótki sen.

Cera dojrzała jest zwiotczała, mało rozciągliwa i pozbawiona blasku. Nierzadko można na też niej zaobserwować różne zmiany skórne takie jak przebarwienia czy pajączki naczyniowe. Wszystko to sprawia, że wymaga ona pielęgnacji, uwzględniającej regularne nawilżanie i dogłębne odżywianie.

Jak dbać o skórę dojrzałą?

Z wiekiem skóra potrzebuje zastosowania kosmetyków, zawierających starannie dobrane substancje aktywne. W preparatach powinny być obecne składniki o działaniu nawilżającym, regenerującym oraz ochronnym.

Zabiegi medycyny estetycznej co prawda nie zastąpią codziennego oczyszczania i nawadniania organizmu od wewnątrz, ale mogą stanowić uzupełnienie domowej rutyny pielęgnacyjnej. Poza zdrową dietą i piciem wody każdego dnia należy zwrócić uwagę na aktywność oraz sen. W utrzymaniu młodego i naturalnego wyglądu twarzy pomocne mogą być też masaże. Systematycznie wykonywane pobudzają mięśnie podtrzymujące skórę, stymulują przepływ krwi oraz zmniejszają obrzęki.

cera-dojrzala-pielegnacjaJakie zabiegi są polecane dla cery dojrzałej?

Zmiany związane z procesem starzenia są nieuchronne i zachodzą we wszystkich warstwach skóry. Obecnie popularne wśród specjalistów są sposoby, umożliwiające spowolnienie ich wystąpienia, a także zmniejszenie widoczności zmarszczek. Dla pielęgnacji cery dojrzałej możesz wybrać zabiegi odmładzające, regenerujące i naprawcze, których zadaniem jest:

 • spłycenie bruzd,
 • usunięcie plam,
 • poprawienie ogólnej jakości skóry.

Mezoterapia

To zabieg, który ma na celu pobudzenie produkcji włókien kolagenowych w skórze, aby odzyskała naturalną jędrność i sprężystość. Podanie koktajlu witaminowego za pomocą igły może poprawić mikrokrążenie, wspomóc działanie fibroblastów oraz pobudzić komórki do szybszej regeneracji. Mezoterapia igłowa jest zabiegiem, którego cena zależy m.in. od rodzaju zastosowanego preparatu oraz od sposobu przeprowadzenia.

Mikronaklucia 4.0

Głównym zadaniem tej kuracji, przeprowadzanej przy użyciu specjalistycznego urządzenia do nakłuwania i odmładzania skóry, jest:

 • odżywienie, dotlenienie i wygładzenie naskórka,
 • sprawienie, że zmarszczki staną się mniej widoczne.

Ten powszechnie znany wśród pacjentów poszukujących rozwiązań łączących doskonałe rezultaty i komfort bez rekonwalescencji, zabieg polega na zastosowaniu mikronakłuwania frakcyjnegego z mezoterapią substancjami aktywnymi.

Radiofrekwencja mikroigłowa

Do kuracji, jakie mogą stosować właściciele cery dojrzałej należy też radiofrekwencja mikroigłowa. W tym przypadku cena jest uzależniona głównie od obszaru zabiegowego. Miejscowe nakłuwanie skóry z użyciem specjalistycznego urządzenia prowadzi do zwiększenia napięcia naskórka oraz powstania nowych wiązań kolagenowych. W rezultacie twarz staje się gładsza, jędrniejsza i wyraźnie młodsza.

Zabiegi z serii Retix

Do pielęgnacji cery dojrzałej mogą być także stosowane zabiegi z linii Retix.C. Kuracje wykorzystujące silne substancje nawilżające i wspomagające rewitalizację:

 • przywracają skórze nawodnienie,
 • likwidują niedoskonałości.

Cera dojrzała – pielęgnacja to podstawa

By utrzymać skórę dojrzałą w dobrej kondycji, możesz włączyć do codziennej pielęgnacji kosmetyki zawierające kolagen, kwas hialuronowy, witaminę C, koenzym Q10. Wypracowanie  rytuałów pielęgnacyjnych ma duże znaczenie dla utrzymania promiennie wyglądającej cery i opóźnienia procesów starzenia. Bez nich nawet najlepsze zabiegi medycyny estetycznej nie zagwarantują oczekiwanych efektów.

Poznaj więcej porad z zakresu dbania o skórę – odwiedź nasz blog.