Skip to main content

Chcesz odbudować swoje uzębienie, ale obawiasz się korzystania z klasycznych, wyjmowanych protez? Na szczęście nie jest to jedyne rozwiązanie! Sprawdź, czym jest proteza typu all on 4. Co to za metoda? Dla kogo jest przeznaczona? Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy najważniejsze informacje z nią związane. Poznaj je już teraz! 

proteza na implantach all on 4

Na czym polega metoda all on 4? 

Proteza all on 4 to rodzaj rozległego mostu protetycznego osadzonego na implantach, które umieszczone są w kości szczęki lub żuchwy. Istotną zaletą tej metody jest odbudowa wszystkich zębów z łuku za pośrednictwem jedynie czterech implantów, z osadzoną na nich pracą protetyczną.  

Implanty all on 4 mogą umożliwić Ci wygodniejsze funkcjonowanie niż w przypadku użytkowania protez ruchomych, najpopularniejszego dotychczas sposobu leczenia bezzębia. Wpływa na to przede wszystkim to, że: 

 • nie wymagają wyjmowania protez na noc, 
 • nie zaburzają czucia smaku, 
 • nie obciążają tkanek miękkich jamy ustnej (dziąseł, podniebienia), dzięki czemu nie narażają na tworzenie się odleżyn, 
 • wyglądem bardziej przypominają naturalne uzębienie. 

Jakie są wskazania do wykonania protez all on 4? 

Proteza na implantach all on 4 jest rozwiązaniem dla Ciebie, jeśli utraciłeś już wszystkie swoje naturalne zęby lub grozi Ci to w najbliższej przyszłości. Możesz się na nią zdecydować, jeśli codzienne wyjmowanie tradycyjnej protezy ruchomej jest dla Ciebie zbyt uciążliwe.  

Proteza all on 4 jest zdecydowanie lepiej przytwierdzona do podłoża, dzięki czemu nie musisz martwić się ewentualną potrzebą używania kleju do protez.  

Przeczytaj też artykuł „Protezy – fakty i mity”. 

Kiedy nie możemy wykonać protezy all on 4? 

Istnieją sytuacje, w których Twój stomatolog może odradzi Ci wybór metody all on 4. Należą do nich: 

 • zaawansowane ubytki kości szczęki lub żuchwy, które uniemożliwiają wkręcenie implantu, 
 • stany zapalne kości szczęki lub żuchwy, 
 • niewyrównane choroby metaboliczne, np. cukrzyca, 
 • choroba nowotworowa,
 • zaburzenia krzepnięcia, 
 • osteoporoza, 
 • ciąża. 

Jak wygląda wykonanie i implementacja protezy all on 4? 

Oto poszczególne etapy wykonywane podczas metody all on 4: 

 1. Diagnostyka tkanek jamy ustnej Pierwszym etapem wykonywania protezy na implantach all on 4 jest szczegółowa diagnostyka tkanek jamy ustnej, która umożliwia oszacowanie ilości kości, do której wkręcone zostać mają implanty oraz poprawne zaplanowanie całego leczenia implantoprotetycznego. W jej skład wchodzą: 
  • badania obrazowe (pantomogram, tomografia), 
  • wizualna ocena topografii tkanek jamy ustnej.
 2. Wkręcenie implantów 
  Następnie, we wcześniej wyznaczonych do tego miejscach w kości, wkręcane są implanty. Zabieg ten odbywa się w znieczuleniu.  
  Po wkręceniu implantów mocowany jest do nich most tymczasowy, który będzie Ci służył aż do momentu przygotowania przez technika dentystycznego właściwej protezy. 
 3. Implementacja mostu ostatecznego 
  Po wygojeniu dziąsła następuje kolejny etap, czyli zamiana mostu tymczasowego na ostateczny. Przymocowywany jest na stałe do wszczepionych wcześniej implantów. Od tej pory możesz cieszyć się nowym pięknym uśmiechem! 

proteza all on 4

Jak dbać o jamę ustną po wszczepieniu implantów all on 4? 

Po wszczepieniu implantów all on 4, jak po każdym innym zabiegu chirurgicznym w jamie ustnej, Twoje dziąsła będą wymagały szczególnej opieki. Do kluczowych zasad rekonwalescencji zaliczamy: 

 1. powstrzymanie się od picia i jedzenia przez około 2 godziny po zabiegu, 
 2. unikanie gorących dań i napojów przez 2 dni po zabiegu, 
 3. stosowanie leków przeciwbólowych oraz płukanek antyseptycznych zgodnie z instrukcją lekarza prowadzącego, 
 4. brak wzmożonego wysiłku fizycznego bezpośrednio po zabiegu, 
 5. unikanie gorących kąpieli, pryszniców, 
 6. stosowanie zimnych okładów na operowaną okolicę. 

Jeśli zaniepokoją Cię pojawiające się u Ciebie objawy – nie zwlekaj, od razu udaj się do specjalisty, który wykonywał zabieg! 

Jak dbać o protezę all on 4? 

Proteza na implantach all on 4, jak każde inne uzupełnienie protetyczne, wymaga od użytkownika ścisłego przestrzegania zasad prawidłowej higieny: 

 • dokładne mycie zębów protezy przeznaczonymi do tego szczoteczką oraz pastą (pasta nie powinna zawierać drobinek ściernych, które mogą spowodować matowienie powierzchni protezy), 
 • czyszczenie przestrzeni między dziąsłem a mostem oraz między implantami nitką dentystyczną oraz szczoteczkami międzyzębowymi, 
 • higienizacje w gabinecie stomatologicznym (min. 1 raz na pół roku), 
 • regularne wizyty kontrolne u specjalisty. 

Ile kosztuje wykonanie protezy na implantach all on 4? 

Użytkowanie refundowanej ruchomej protezy całkowitej wiąże się z koniecznością przyzwyczajenia się do wielu niedogodności, których brak podczas korzystania z rozwiązań implantoprotetycznych. Oznacza to także wyższą cenę (od 37 tysięcy złotych wzwyż), która jest uzależniona od indywidualnego przypadku.  

All on 4 – naturalny uśmiech z powrotem 

Zdajemy sobie sprawę, że bezzębie może znacznie pogorszyć jakość życia, a konwencjonalne metody jego leczenia nie zawsze są w pełni satysfakcjonujące. Wtedy pomocna może być metoda all on 4, dzięki której możesz cieszyć się w pełni funkcjonalnym i estetycznym uzębieniem przez długie lata (oczywiście, jak zawsze, przy odpowiedniej higienie).  

Być może zainteresuje Cię również artykuł „Jak długo boli po wszczepieniu implantu zęba… i 9 innych pytań o implanty”.