Rozszerzone pory są problemem bardzo powszechnym, zwłaszcza u osób posiadających cerę tłustą lub mieszaną. Co zrobić, by zmniejszyć widoczność charakterystycznych “dziurek” na twarzy? Przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące pielęgnacji skóry, kosmetyki i zabiegi na rozszerzone pory.
Dlaczego mam rozszerzone pory?
Pory skóry to zakończenia mieszków włosowych, a także miejsce ujścia gruczołów łojowych. Dzięki nim skóra może oddychać, pozbywać się nadmiaru łoju (sebum) i potu. Te mikroskopijne otworki u niektórych osób ulegają powiększeniu i stają się wyraźnie widoczne, co jest odbierane jako defekt estetyczny.
Rozszerzone pory na twarzy związane są z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Jeśli w ujściu porów stale gromadzi się sebum i martwe komórki — ulegają one trwałemu poszerzeniu. Z czego wynikają te zaburzenia w pracy gruczołów łojowych? Najczęstsze przyczyny to:
- predyspozycje genetyczne,
- posiadanie cery tłustej lub mieszanej,
- zaburzenia hormonalne,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry, zwłaszcza doprowadzenie do jej przesuszenia, m.in. poprzez stosowanie mocnych środków myjących lub kosmetyków zawierających alkohol,
- niezdrowa dieta i niedobory witamin A, E, C oraz witamin z grupy B,
- zażywanie niektórych leków, przede wszystkim hormonalnych i steroidowych.
Pory mogą być bardziej widoczne u osób starszych, gdy spada jędrność skóry, i tych, które w przeszłości uwielbiały “kąpiele słoneczne”, bo nadmierna ekspozycja na promieniowanie UVA i UVB negatywnie wpływa zarówno na pracę gruczołów łojowych, jak i na stan naskórka.
Co na rozszerzone pory? Kosmetyki
Osoby posiadające cerę tłustą lub mieszaną, borykające się z problemem rozszerzonych porów lub zaskórników, często dochodzą do wniosku, że należy w jak największym stopniu oczyścić skórę z sebum. W tym celu stosują agresywne oczyszczanie twarzy i kosmetyki wysuszające skórę, np. toniki z alkoholem. To duży błąd, ponieważ w ten sposób gruczoły łojowe pobudzane są do jeszcze większej pracy.
Co więc stosować na rozszerzone pory? W jaki sposób pielęgnować cerę? Oto nasze wskazówki.
8 kroków dbania o skórę z rozszerzonymi porami
- Do mycia twarzy stosuj delikatne środki, pozbawione SLS i SLES. Jeśli na co dzień nosisz makijaż — postaw na dwuetapowe oczyszczanie twarzy. Do demakijażu użyj kosmetyków z olejami, a następnie (do mycia) – piankę, żel lub emulsję.
- Do osuszania twarzy używaj jednorazowych chusteczek, np. bawełnianych.
- Nawilżaj skórę, zamiast wysuszać – niektóre kosmetyki zawierają wysoko w składzie wysuszający alkohol, który może wywołać skutek odwrotny do oczekiwanego. Stosuj toniki, esencje, serum i kremy zawierające substancje nawilżające, takie jak kwas hialuronowy czy poliglutaminowy.
- Wprowadź kosmetyki z substancjami aktywnymi, które regulują pracę gruczołów łojowych. Piszemy o nich w dalszej części artykułu.
- Codziennie rano (bez względu na porę roku) stosuj krem z jak najwyższym filtrem, a latem zrezygnuj z nadmiernej ekspozycji na słońce. Pamiętaj, że kremu z filtrem należy nałożyć stosunkowo dużo na twarz, więc wybierz produkt w formie lekkiej emulsji lub żelu.
- Regularnie wykonuj peelingi złuszczające martwy naskórek. W przypadku rozszerzonych porów można stosować peelingi kwasowe, ale pamiętaj – zawsze skonsultuj ich wybór i częstotliwość stosowania ze specjalistą.
- Postaw na lekkie kosmetyki koloryzujące – zamiast ciężkich podkładów i silikonowych baz pod makijaż postaw na lżejsze konsystencje, np. krem BB lub CC.
- Nigdy nie kładź się spać bez dokładnego demakijażu.
Jeśli przez dłuższy czas Twoja skóra była “przesuszana”, to prawdopodobnie konieczne będzie odbudowanie jej bariery hydrolipidowej. W tym przypadku warto nakładać na twarz kosmetyki nie tylko nawilżające, ale też takie zawierające emolienty, np. oleje, które zapobiegną uciekaniu wilgoci z naskórka i dostarczą mu lipidy.
Jakie substancje aktywne na rozszerzone pory?
Które kosmetyki mogą pomóc na rozszerzone pory? Przede wszystkim takie, które:
- regulują pracę gruczołów łojowych i proces keratynizacji (rogowacenia naskórka),
- usuwają martwy naskórek,
- nawilżają,
- odbudowują płaszcz hydrolipidowy.
Oczywiście należy dobrać je indywidualnie do stanu skóry.
Kwasy AHA i BHA
Te kwasy owocowe posiadają działanie złuszczające, nawilżające oraz przeciwzapalne. Do użytku domowego możesz wybrać, zawierający je, tonik lub peeling z tymi kwasami.
Kwas salicylowy, glikolowy i mlekowy
Wszystkie te kwasy złuszczają martwy naskórek i redukują nadmiar sebum, a kwas mlekowy dodatkowo nawilża skórę.
Retinol lub retinoidy
Substancje te regulują proces rogowacenia naskórka i złuszczają skórę. Warto dodać, że retinol jest jedną z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetologii i posiada udokumentowane działanie przeciwstarzeniowe.
Kwas hialuronowy
Odpowiada on przede wszystkim za odpowiednie nawilżenie skóry, które jest kluczowe, jeśli chcesz wyregulować wydzielanie sebum.
Skwalan
To substancja z grupy lipidów, którą stosuje się do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry.
3 zabiegi na rozszerzone pory
Poznaj trzy zabiegi na rozszerzone pory, które w bezpieczny sposób:
- pomagają pozbyć się nadmiaru sebum,
- złuszczają martwy naskórek,
- pobudzają procesy regeneracyjne skóry.
1. Peelingi chemiczne
Peelingi te wykorzystują działanie różnych substancji złuszczających. W przypadku rozszerzonych porów często stosuje się peelingi z wysokimi stężeniami kwasów lub retinolem i jego pochodnymi. W odróżnieniu od zabiegów domowych peelingi medyczne docierają do głębszych warstw skóry, przez co są bardziej skuteczne.
Taki zabieg na rozszerzone pory jest bezbolesny, choć w trakcie może pojawić się uczucie pieczenia. Warto wykonać go w serii co 4-6 tygodni, najlepiej wczesną wiosną, zimą lub jesienią. Dlaczego? W tym okresie słońce operuje mniej intensywnie, a podczas procesu złuszczania należy chronić skórę przed słońcem, by nie doszło do przebarwień. Przygotuj się na złuszczanie naskórka – to normalna i pożądana reakcja.
2. Radiofrekwencja mikroigłowa
Kolejnym zabiegiem jest radiofrekwencja mikroigłowa, podczas której dochodzi do kontrolowanego uszkodzenia skóry. W trakcie zabiegu do skóry przykładana jest głowica, wyposażona w niewielkie igły. Emituje ona fale elektromagnetyczne, które ogrzewają głębsze warstwy skóry, dzięki czemu dwutorowo pobudzane są naturalne procesy regeneracyjne.
Radiofrekwencja mikroigłowa jest zabiegiem o szerokim spektrum działania:
- rewitalizuje i ujędrnia skórę,
- spłyca zmarszczki,
- redukuje blizny,
- zmniejsza widoczność rozszerzonych porów,
- rozjaśnia przebarwienia.
3. Mikrodermabrazja
W niwelowaniu rozszerzonych porów na twarzy może pomóc także mikrodermabrazja, czyli zabieg złuszczający zrogowaciały naskórek. Dzięki dogłębnemu oczyszczeniu pozwala na odblokowanie ujścia gruczołów łojowych.
Mikrodermabrazję możesz połączyć z innymi zabiegami, np. kuracjami pobudzającymi naturalne procesy regeneracyjne lub z peelingami medycznymi, by unormować wydzielanie sebum. Po zabiegu mikrodermabrazji można zastosować ampułkę z substancjami pozytywnie wpływającymi na rozszerzone pory.
Oczywiście najlepsze efekty możesz uzyskać, jeśli do problemu rozszerzonych porów podejdziesz kompleksowo:
- stosując na co dzień odpowiednią pielęgnację,
- korzystając z zabiegów medycyny estetycznej,
- dbając o profilaktykę i zdrowe odżywianie.
Sprawdź też: „Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – co lepsze?”