Skip to main content

Jak czyścić implanty zębowe i oparte na nich protezy? Czego będziesz potrzebować do higieny jamy ustnej po wszczepieniu implantów? Jaką pastę i szczoteczkę wybrać? Wyjaśniamy, jak dbać o implanty zaraz po zabiegu, w czasie gojenia, a także później.

Jak dbać o implanty zębowe tuż po zabiegu?

Implanty oraz osadzone na nich korony bardzo dobrze odwzorowują utracone zęby i są trwałe, jeśli odpowiednio o dbasz. Higiena po wszczepieniu implantów nie ogranicza się tylko do jamy ustnej. Równie ważne dla procesu gojenia i integracji wszczepu z kością jest stosowanie się do zaleceń dotyczących odpoczynku i aktywności fizycznej.

Zanim jednak Ci je przedstawimy — pamiętaj, że:

 • Krwawienie po zabiegu zwykle ustępuje w ciągu 30 minut, a delikatne sączenie się krwi może trwać do 6 godzin.
 • W ciągu 24 godzin od zabiegu ślina może być lekko zabarwiona krwią.
 • Przez tydzień od wykonania zabiegu możliwy jest umiarkowany ból, obrzęk, zasinienie powłok skórnych w operowanej okolicy.

Podstawowe zasady higieny

 1. Przez pierwsze trzy dni po zabiegu nie płucz jamy ustnej. Prawdopodobnie otrzymasz żel wspomagający gojenie, by regularnie smarować miejsce, w którym implant styka się z dziąsłem.
 2. Czwartego dnia (chyba że lekarz wskaże inaczej) zacznij szczotkować zęby po posiłkach. Używaj do tego szczoteczki z miękkim włosiem, omijając okolice implantów.

Wskazówki, które są kluczowe dla procesu gojenia

 1. Bezpośrednio po zabiegu przyłóż do bolącego miejsca tzw. suchy lód (otrzymasz go w klinice).
 2. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu unikaj spożywania twardych produktów i gorących posiłków — wybieraj te płynne lub półpłynne.
 3. Unikaj ssania pokarmów, cukierków i picia przez słomkę.
 4. Nie dotykaj okolicy wszczepienia implantu językiem lub palcami. Nie próbuj oczyszczać implantu patyczkami kosmetycznymi lub innymi akcesoriami.
 5. Podczas snu trzymaj głowę powyżej linii ciała i nie nagrzewaj miejsc, w których zostały wszczepione implanty (nie leż na tym boku i nie trzymaj dłoni w tym miejscu).
 6. Nie pal tytoniu i nie spożywaj alkoholu przynajmniej przez 5 dni od zabiegu.
 7. Unikaj wysiłku fizycznego przez ok. 10 dni od zabiegu: nie uprawiaj sportu, nie dźwigaj i nie nachylaj głowy.
 8. Nie korzystaj z sauny, basenu, nie opalaj się na słońcu lub w solarium.
 9. Jeśli lekarz przepisze Ci leki, to przyjmuj je według wskazań.
 10. Nie używaj ruchomych protez bez porozumienia się z lekarzem. Z protez tymczasowych korzystaj tylko wtedy, gdy jest to niezbędne w celach estetycznych (maksymalnie przez kilka godzin dziennie, robiąc przerwy). Nie używaj tymczasowych protez do gryzienia pokarmu.
 11. Po ok. 10-14 dniach udaj się na kontrolę i zdjęcie szwów.

Jeśli proces gojenia przebiega pomyślnie — możesz przejść do standardowej higieny implantów zębowych i całej jamy ustnej.

Przeczytaj też: Jak myć zęby? Unikaj podstawowych błędów!

higiena-po-wszczepieniu-implantow

Jak prawidłowo szczotkować zęby?

Jak czyścić implanty zębowe? Codzienne czyszczenie jamy ustnej

Jak dbać o implanty zębów, gdy proces leczenia jest zakończony? Podstawowe zasady higieny są niemal takie same jak w przypadku zębów naturalnych.

Czego potrzebujesz do czyszczenia zębów i implantów?

 • Szczoteczki z miękkim włosiem — przeznaczonej do czyszczenia zębów, implantów i tzw. prac protetycznych (np. koron osadzonych na implantach).
 • Irygatora lub szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych lub nici dentystycznej. Pamiętaj, że możesz stosować je razem, czyli do czyszczenia przestrzeni między naturalnymi zębami używać nici, natomiast w okolicy implantów — irygatora.
 • Pasty przeznaczonej do zębów naturalnych i protez. Najwygodniej jest wybrać produkt 2 w 1, ale możesz korzystać też z dwóch różnych past. Skonsultuj ze specjalistą, która pasta do zębów będzie odpowiednia także do implantów.
 • Płynu stomatologicznego do płukania jamy ustnej.

Idealnie, jeśli jamę ustną będziesz czyścić po każdym posiłku, a minimum dwa razy dziennie.

Jak powinna wyglądać codzienna higiena, gdy na implantach zębowych są założone korony lub inne prace protetyczne?

 1. Zacznij od szczotkowania naturalnych zębów, a gdy przejdziesz do okolicy wszczepienia implantów — masuj dziąsła tak, by delikatnie przesuwać je w stronę koron osadzonych na implantach.
 2. Użyj irygatora, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe przy implantach (urządzenie to możesz stosować też do czyszczenia naturalnych zębów) lub skorzystaj z nici dentystycznej.
 3. Przepłucz jamę ustną antybakteryjnym płynem stomatologicznym.

Powyższe zasady dotyczą sytuacji, gdy leczenie jest już zakończone, a na implantach osadzone zostały docelowe prace protetyczne, np. korony. Proces osteointegracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością, trwa nawet 6 miesięcy — w tym czasie zabiegi higienizacyjne przeprowadzaj delikatnie, według wskazań lekarza.

Jeśli posiadasz protezę osadzoną na implantach, koniecznie przeczytaj: Protezy – fakty i mity”, by poznać najważniejsze wskazówki dotyczące higieny.

Mam implanty zębowe: co jeszcze muszę wiedzieć?

Jak widzisz, odpowiednia higiena na co dzień jest niezbędna, by implanty i protezy pozostały w dobrej kondycji. Pamiętaj też o regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa. Najczęściej przeprowadza się je co 6 miesięcy, a raz w roku wykonywane jest badanie RTG, które pozwala ocenić stan kości żuchwy i szczęki.

Poznaj więcej naszych poradników w zakresie implantów zębowych – odwiedź nasz blog!