Skip to main content

Czym są licówki i kiedy warto je założyć? Które z licówek warto wybrać: kompozytowe czy porcelanowe? Poznaj zalety i wady najpopularniejszych rodzajów licówek.

Czym są licówki i kiedy są stosowane?

Licówki to rodzaj uzupełnień protetycznych w formie bardzo cienkich nakładek mocowanych do przedniej, czyli licowej, strony zębów. Mają grubość od 0,3 mm do 1 mm. Służą do poprawy wyglądu, koloru i kształtu naturalnych zębów.

Licówki zakładane są na zęby przednie, czyli od „jedynek” do maksymalnie „piątek”. Nie stosuje się ich na zęby trzonowe, przede wszystkim dlatego, że na boczne zęby działają największe siły podczas przeżuwania pokarmu i licówki mogłyby się odkleić.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki licówkom?

 • Zamaskować przebarwienia zębów, także w przypadku, gdy stosowane wcześniej wybielanie nie przyniosło spodziewanych rezultatów na wszystkich zębach;
 • poprawić kształt zębów – wydłużyć je, poszerzyć lub w pewnym stopniu wymodelować;
 • odbudować niewielkie ubytki, zwłaszcza w przypadku ukruszonych lub startych zębów;
 • zlikwidować lub zmniejszyć diastemę, czyli tzw. przerwę między “jedynkami”;
 • poprawić wygląd zębów objętych hipoplazją (niedorozwojem) szkliwa;
 • skorygować minimalne wady zgryzu.

Licówki na krzywy zgryz?

Wady zgryzu wpływają na mechanikę jamy ustnej – inaczej oddziałują siły np. podczas przeżuwania pokarmu i może dochodzić do przeciążeń w zwarciu. Co to oznacza w praktyce? Licówki – ze względu na to, że są bardzo cienkie – mogą odkleić się lub pęknąć, jeśli wywierana na nie siła będzie zbyt duża. Dlatego też licówki mogą być stosowane, by poprawić krzywe zęby, ale tylko wtedy, gdy wada jest minimalna.

Przeciwwskazania do stosowania licówek

Poza krzywym zgryzem przeciwwskazaniami do założenia licówek są:

 • bruksizm,
 • obecność licznych wypełnień w zębach,
 • bardzo zniszczone zęby, które kwalifikują się do założenia koron,
 • zbyt małe lub zbyt krótkie zęby.

Licówki kompozytowe – wady i zalety

Ten rodzaj licówek wykonany jest z żywicy kompozytowej, którą stosuje się w stomatologii także do wypełniania ubytków zębowych. Zakładanie licówek kompozytowych nazywa się „bondingiem”, a polega na pokryciu przedniej części zębów żywicą i utwardzeniu jej. Licówek tych – w odróżnieniu od porcelanowych – nie przykleja się.

Jakie są największe zalety licówek kompozytowych?

 • Mniejsza ingerencja w strukturę zęba – wystarczy wytrawić szkliwo, nie trzeba go piłować.
 • Szybszy efekt – licówki kompozytowe mogą być założone na jednej wizycie.
 • Niższy jednorazowy koszt w porównaniu do założenia licówek porcelanowych. Ostatecznie jednak (jeśli weźmiemy pod uwagę, że licówki kompozytowe należy częściej wymieniać) może się okazać, że koszt jest porównywalny.
 • Możliwość uzupełnień – jeśli materiał ulegnie uszkodzeniom, to licówkę kompozytową można w pewnym stopniu odbudować.

A jakie są wady licówek kompozytowych?

 • Mało naturalny efekt – żywica kompozytowa ma jednolity kolor i nie naśladuje w idealny sposób szkliwa zębów.
 • Konieczność założenia ich na całe przednie łuki zębowe – ze względu na to, że licówki kompozytowe odróżniają się od naturalnych zębów, to najczęściej bonding wykonywany jest na wszystkich przednich zębach.
 • Dosyć mała trwałość – zazwyczaj przyjmuje się, że licówki kompozytowe będą prezentować się dobrze na zębach przez 2-5 lat.
 • Licówki kompozytowe mogą ulegać przebarwieniom i może gromadzić się na nich osad.

zeby-kompozytoweLicówki porcelanowe – plusy i minusy

Licówki porcelanowe są tworzone w laboratorium protetycznym, a następnie przyklejane do zębów. Procedura ich zakładania wygląda więc inaczej niż licówek kompozytowych, ale na tym różnice się nie kończą.

Jakie są największe zalety licówek porcelanowych?

 • Najbardziej naturalny efekt – porcelana jest materiałem najlepiej imitującym naturalne uzębienie, m.in. dlatego że odbija i pochłania światło w taki sposób, jak szkliwo.
 • Bardzo dobre dopasowanie koloru – kolor licówek porcelanowych można idealnie dopasować do barwy naturalnych zębów. Dlatego też można założyć tego typu licówkę tylko na jeden ząb i nie będzie on się wyróżniał.
 • Najdłuższą żywotność – szacuje się, że licówki porcelanowe pozostają w dobrej kondycji przez 7-10 lat, czasem nawet wskazuje się kilkanaście lat. Czas ten uzależniony jest głównie od stanu higieny jamy ustnej. Porcelana, w porównaniu do kompozytu, trudniej ulega przebarwieniom i trudniej osadza się na nich kamień nazębny.
 • Biozgodność – wykonane są z materiałów biozgodnych (nie jest traktowana przez organizm jako ciało obce), więc nie wywołuje alergii.

A jakie są wady licówek porcelanowych?

 • Większa ingerencja w strukturę zęba – najczęściej założenie licówek porcelanowych wymaga oszlifowania szkliwa, choć w niektórych przypadkach można skorzystać z tzw. metody „no-prep”, która nie wymaga preparacji zębów.
 • Wyższa cena – jeśli porównamy koszt jednej licówki porcelanowej do jednej licówki kompozytowej, to porcelana okaże się znacznie droższa. Warto jednak w wyliczeniach wziąć pod uwagę żywotność materiałów i liczbę zakładanych licówek (np. jeśli potrzebujesz założyć licówki tylko na górne „jedynki”, to skorzystasz z dwóch licówek porcelanowych, ale być może nawet ośmiu kompozytowych, jeśli uzupełniania mają nie rzucać się w oczy).

Licówki porcelanowe czy kompozytowe? Podsumowanie

Licówki porcelanowe w stomatologii estetycznej uchodzą za „złoty standard” – tego typu uzupełnienia pozwalają stworzyć naturalny hollywoodzki uśmiech. Jeśli porównasz zdjęcia sławnych osób, to zapewne szybko zauważysz, które z nich posiadają licówki porcelanowe, a które zdecydowały się na bonding, czyli założenie licówek kompozytowych. Te drugie wyglądają dosyć sztucznie, ponieważ mają jednolity kolor i nie odbijają światła. Z tego powodu licówki kompozytowe poleca się ewentualnie zakładać na odcinki boczne, natomiast na przednie zęby lepszym wyborem są licówki porcelanowe.

Szukasz innych porad dotyczącej pielęgnacji i profilaktyki jamy ustnej? Śledź nasz blog.