U większości osób codzienna pielęgnacja skupia się głównie na skórze twarzy. Na policzki, czy okolice oczu zazwyczaj nie żałujesz toniku, serum, czy kremu. A co z szyją? Czy skóra w tym miejscu starzeje się dużo szybciej niż na twarzy? Sprawdź, jak skutecznie usunąć zmarszczki na szyi i co robić, by zapobiegać ich powstawaniu.
Twarz po 20, szyja po 40…
Zmarszczki na skórze są widocznym efektem procesu starzenia się komórek. Po 25. roku życia słabnie aktywność fibroblastów, a zwłaszcza ich zdolność do wytwarzania kolagenu, co skutkuje stopniowym wiotczeniem skóry. Upływ czasu można zauważyć szczególnie w okolicach szyi i dekoltu. Dlaczego właśnie tam w pierwszej kolejności pojawiają się nierówności oraz zmarszczki?
Na szyi skóra ma nieco inną strukturę niż na twarzy – przede wszystkim jest cieńsza, a jej komórki mają mniejszą zdolność wytwarzania włókien kolagenu i elastyny. Co więcej, pod naskórkiem znajduje się mniej gruczołów łojowych, które odpowiadają za jego nawilżanie. To jednak nie koniec – skóra w tych okolicach ma także cieńszą warstwę tzw. podściółki tłuszczowej.
Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie nieprawidłową pielęgnację skóry szyi i dekoltu. Twarzy poświęca się dużo więcej uwagi niż partiom położonym nieco niżej. Właśnie dlatego zmarszczki na szyi w młodym wieku to zmora wielu osób, także tych, którym zależy, by jak najdłużej cieszyć się jędrną cerą i młodzieńczym wyglądem.
Skąd się biorą zmarszczki na szyi?
Zmarszczki na szyi to jednak nie tylko kwestia naturalnej budowy skóry w tym obszarze czy zaniedbań pielęgnacyjnych. Dużą rolę w całym procesie odgrywa także genetyka i układanie ciała w ciągu dnia oraz snu. Na stan naskórka negatywnie wpływa nieprawidłowa postawa ciała podczas spania, chodzenia czy pracy – chodzi głównie o garbienie się, częste pochylanie głowy i siedzenie z podpieraniem szyi lub brody ręką. Również brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej nie jest obojętny dla skóry. W ten sposób powstają zmarszczki na szyi w postaci poziomych bruzd – nazywane są niekiedy „naszyjnikiem Wenus”.
Istnieje jeszcze jeden rodzaj zmarszczek – tzw. skóra indyka. Powstaje w wyniku szybkiej utraty masy w okolicach szyi. Zwiotczała skóra nie odzyska dawnej jędrności, nawet dzięki najlepszej pielęgnacji. Zmarszczki na szyi można jednak zniwelować bezpiecznymi zabiegami medycyny estetycznej.
Zmarszczki na szyi: ćwiczenia i inne domowe sposoby
Jak zlikwidować zmarszczki na szyi? Domowe sposoby, takie jak maseczki czy ćwiczenia, mogą pomóc, ale nie sprawią, że istniejące nierówności i bruzdy znikną. Żeby ujędrnić skórę w tych okolicach, 2 razy w tygodniu nakładaj maskę z rozgniecionej połówki awokado i łyżeczki miodu. Cenne substancje zawarte w tych składnikach ujędrnią i odżywią cienki naskórek szyi.
Możesz także zaktywizować mięśnie w tych rejonach, by wygładzić zmarszczki na szyi. Ćwiczenia polecane przez dermatologów są bardzo proste. Odchyl mocno głowę do tyłu i poruszaj żuchwą jak podczas przeżuwania. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej minutę i powtórz ćwiczenie po krótkim odpoczynku. Kilka serii dziennie wystarczy, by delikatnie ujędrnić skórę na szyi.
Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?
Zmarszczki na szyi możesz skutecznie usunąć w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Podczas konsultacji lekarz oceni stan Twojej skóry i podpowie, jakie zabiegi warto zastosować, by przywrócić jej jędrność.
Żeby zwiększyć aktywność fibroblastów, a tym samym produkcję kolagenu w skórze, warto zastosować innowacyjną kombinację aminokwasów oraz kwasu hialuronowego w wysokim stężeniu (Jalupro). Zabiegi z wykorzystaniem preparatów Jalupro to iniekcje, które poprawiają napięcie skóry, wyraźnie ją wygładzają i ujednolicają jej koloryt. Można stosować je nawet u młodych osób (już od 25. roku życia), by na jak najwcześniejszym etapie zwalczyć oznaki starzenia cery.
Alternatywą dla iniekcji z użyciem preparatu Jalupro są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, pozyskanego z własnej krwi pacjenta. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Lifting wampirzy: odkryj tajemnicę zabiegu.
Zadbaj o szyję, zanim będzie za późno!
Czy znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Ma ono zastosowanie w przypadku pielęgnacji okolic szyi i dekoltu. Jeśli zadbasz o skórę w tym miejscu odpowiednio wcześnie, jeszcze szybciej i skuteczniej przywrócisz jej młody wygląd. Podobnie jak w przypadku zmarszczek pod oczami, gdzie również naskórek jest bardzo cienki, trzeba działać od razu, gdy spada produkcja kolagenu w komórkach.