Skip to main content

U większości osób codzienna pielęgnacja skupia się głównie na skórze twarzy. Na policzki, czy okolice oczu zazwyczaj nie żałujesz toniku, serum, czy kremu. A co z szyją? Czy skóra w tym miejscu starzeje się dużo szybciej niż na twarzy? Sprawdź, jak skutecznie usunąć zmarszczki na szyi i co robić, by zapobiegać ich powstawaniu.

Twarz po 20, szyja po 40…

Zmarszczki na skórze są widocznym efektem procesu starzenia się komórek. Po 25. roku życia słabnie aktywność fibroblastów, a zwłaszcza ich zdolność do wytwarzania kolagenu, co skutkuje stopniowym wiotczeniem skóry. Upływ czasu można zauważyć szczególnie w okolicach szyi i dekoltu. Dlaczego właśnie tam w pierwszej kolejności pojawiają się nierówności oraz zmarszczki?

Na szyi skóra ma nieco inną strukturę niż na twarzy – przede wszystkim jest cieńsza, a jej komórki mają mniejszą zdolność wytwarzania włókien kolagenu i elastyny. Co więcej, pod naskórkiem znajduje się mniej gruczołów łojowych, które odpowiadają za jego nawilżanie. To jednak nie koniec – skóra w tych okolicach ma także cieńszą warstwę tzw. podściółki tłuszczowej.

Specjaliści zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt, a mianowicie nieprawidłową pielęgnację skóry szyi i dekoltu. Twarzy poświęca się dużo więcej uwagi niż partiom położonym nieco niżej. Właśnie dlatego zmarszczki na szyi w młodym wieku to zmora wielu osób, także tych, którym zależy, by jak najdłużej cieszyć się jędrną cerą i młodzieńczym wyglądem.

Skąd się biorą zmarszczki na szyi?

Zmarszczki na szyi to jednak nie tylko kwestia naturalnej budowy skóry w tym obszarze czy zaniedbań pielęgnacyjnych. Dużą rolę w całym procesie odgrywa także genetyka i układanie ciała w ciągu dnia oraz snu. Na stan naskórka negatywnie wpływa nieprawidłowa postawa ciała podczas spania, chodzenia czy pracy – chodzi głównie o garbienie się, częste pochylanie głowy i siedzenie z podpieraniem szyi lub brody ręką. Również brak odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej nie jest obojętny dla skóry. W ten sposób powstają zmarszczki na szyi w postaci poziomych bruzd – nazywane są niekiedy „naszyjnikiem Wenus”.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj zmarszczek – tzw. skóra indyka. Powstaje w wyniku szybkiej utraty masy w okolicach szyi. Zwiotczała skóra nie odzyska dawnej jędrności, nawet dzięki najlepszej pielęgnacji. Zmarszczki na szyi można jednak zniwelować bezpiecznymi zabiegami medycyny estetycznej.

Zmarszczki na szyi: ćwiczenia i inne domowe sposoby

Jak zlikwidować zmarszczki na szyi? Domowe sposoby, takie jak maseczki czy ćwiczenia, mogą pomóc, ale nie sprawią, że istniejące nierówności i bruzdy znikną. Żeby ujędrnić skórę w tych okolicach, 2 razy w tygodniu nakładaj maskę z rozgniecionej połówki awokado i łyżeczki miodu. Cenne substancje zawarte w tych składnikach ujędrnią i odżywią cienki naskórek szyi.

Możesz także zaktywizować mięśnie w tych rejonach, by wygładzić zmarszczki na szyi. Ćwiczenia polecane przez dermatologów są bardzo proste. Odchyl mocno głowę do tyłu i poruszaj żuchwą jak podczas przeżuwania. Wytrzymaj w tej pozycji przynajmniej minutę i powtórz ćwiczenie po krótkim odpoczynku. Kilka serii dziennie wystarczy, by delikatnie ujędrnić skórę na szyi.

Zmarszczki na szyi

Zmarszczki na szyi

Jak pozbyć się zmarszczek na szyi?

Zmarszczki na szyi możesz skutecznie usunąć w profesjonalnym gabinecie medycyny estetycznej. Podczas konsultacji lekarz oceni stan Twojej skóry i podpowie, jakie zabiegi warto zastosować, by przywrócić jej jędrność.

Żeby zwiększyć aktywność fibroblastów, a tym samym produkcję kolagenu w skórze, warto zastosować innowacyjną kombinację aminokwasów oraz kwasu hialuronowego w wysokim stężeniu (Jalupro). Zabiegi z wykorzystaniem preparatów Jalupro to iniekcje, które poprawiają napięcie skóry, wyraźnie ją wygładzają i ujednolicają jej koloryt. Można stosować je nawet u młodych osób (już od 25. roku życia), by na jak najwcześniejszym etapie zwalczyć oznaki starzenia cery.

Alternatywą dla iniekcji z użyciem preparatu Jalupro są zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, pozyskanego z własnej krwi pacjenta. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Lifting wampirzy: odkryj tajemnicę zabiegu.

Zadbaj o szyję, zanim będzie za późno!

Czy znasz powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć? Ma ono zastosowanie w przypadku pielęgnacji okolic szyi i dekoltu. Jeśli zadbasz o skórę w tym miejscu odpowiednio wcześnie, jeszcze szybciej i skuteczniej przywrócisz jej młody wygląd. Podobnie jak w przypadku zmarszczek pod oczami, gdzie również naskórek jest bardzo cienki, trzeba działać od razu, gdy spada produkcja kolagenu w komórkach.