Skip to main content

Zastanawiasz się nad zabiegiem wszczepienia implantu zębowego? Nie wiesz, jak długo wraca się do formy po takim zabiegu? Czy implant boli? Czy mając go, będziesz piszczeć, przechodząc przez bramki na lotnisku? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania związane z zabiegiem implantacji.

1.    Czy każdy może mieć implanty zębowe?

Implantacja zęba to zabieg, który wiąże się z ingerencją w kość. Z tego względu jego wykonanie powinno być poprzedzone szczegółowym wywiadem i szeregiem badań, które przeprowadzi z Tobą stomatolog. Dopiero po wyeliminowaniu możliwych przeciwwskazań może on zdecydować o wszczepienie implantu.

Jakie są najczęstsze czynniki ryzyka?

 • Nieleczone choroby serca i naczyń krwionośnych (np. niewydolność serca, nadciśnienie),
 • choroby układu odpornościowego (np. AIDS),
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • przyjmowanie leków z grupy bisfosfonianów,
 • choroby kości (np. choroba Pageta).

Do przeciwwskazań względnych (modyfikowalnych) zaliczamy:

 • częste palenie papierosów,
 • choroby przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej,
 • dobrze kontrolowane i leczone choroby ogólne (m.in. cukrzyca, choroby serca, nerek, wątroby, układu oddechowego),
 • lęk i stres.

2.    Jakiego znieczulenia używa się do wszczepiania implantów?

Lekarz wykonujący zabieg implantacji zęba w pierwszej kolejności upewni się, że okolica, w którą będzie wszczepiany implant, jest dostatecznie znieczulona. Najczęściej w tym celu stosuje się znieczulenie miejscowe – lek znieczulający podawany jest za pomocą strzykawki oraz igły w okolicę miejsca zabiegu. Dzięki temu można zmniejszyć ból. Rzecz jasna, ból jest kwestią bardzo indywidualną, dlatego, jeśli znieczulenie miejscowe będzie niewystarczające, wszczepienie implantu może być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Lekarze wykonują je również u osób, które odczuwają duży  lęk przed zabiegiem.

3.     Jak długo utrzymuje się ból po wszczepieniu implantu?

Długość procesu gojenia i utrzymywania się dyskomfortu po zabiegu wszczepienia implantu to kwestie zależne od wielu czynników. O tym, czy rekonwalescencja potrwa kilkanaście dni, czy też kilka tygodni decydują przede wszystkim:

 • czas trwania zabiegu,
 • lokalizacja implantu,
 • indywidualne predyspozycje.

4.    Jakie mogą być powikłania po implantacji zęba?

Najczęstszym powikłaniem po zabiegu implantacji zęba jest ból i obrzęk okolicy, w której był on umieszczony. Może też dochodzić do krwawień lub wypływu ropy z rany pozabiegowej. Zdarza się także, że implant (mimo prawidłowego wszczepienia) rusza lub odsłania się spod dziąsła. Wszelkie tego typu sytuacje należy konsultować z lekarzem wykonującym zabieg.

5.    Jakie są objawy odrzucenia implantu zęba?

Ból i dyskomfort to objawy charakterystyczne dla procesu rekonwalescencji po zabiegu implantacji zęba. Jeśli jednak utrzymują się one po upływie 3-4 miesięcy od jego wykonania i towarzyszy im ostre zaczerwienienie, a nawet krwawienie dziąsła w okolicy wszczepu, są to pierwsze oznaki odrzucenia implantu zęba. Niekiedy pacjent ma podwyższoną temperaturę i złe samopoczucie. W takiej sytuacji niezwłocznie umów się na wizytę stomatologiczną.

6.    Czy wygojony implant boli?

Prawidłowo wygojony implant zęba nie powinien wykazywać objawów bólowych. Jeśli jednak w Twoim przypadku jest inaczej — odwiedź swojego stomatologa, aby poznać przyczynę.

7.    Czy o implanty dba się inaczej niż o zwykłe zęby?

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem lub posiadaczką implantu zębowego, powinieneś/powinnaś otoczyć go szczególną uwagą. Dziąsło w okolicy poddanej zabiegowi jest znacznie bardziej podatne na infekcje bakteryjne, których konsekwencją w najgorszych przypadkach może być nawet utrata implantu. Aby tego uniknąć, od samego początku zadbaj o jego dokładne oczyszczanie. Różni się ono nieco od czyszczenia naturalnych zębów.

Przydadzą Ci się:

 • specjalistyczne nitki dentystyczne wyposażone w grubszy, gąbczasty fragment służący do oczyszczania okolicy śruby;
 • odpowiednio dobrane szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych;
 • płukanki ze środkami przeciwbakteryjnymi, np. z chlorheksydyną.

Pamiętaj również o szczotkowaniu naturalnych zębów, bo to właśnie ono powinno stanowić podstawę higieny jamy ustnej.

Więcej informacji na temat higieny implantów znajdziesz w artykule:Jak dbać o implanty zębowe po zabiegu i na co dzień?

8.    Czy implanty się wymienia?

Istotą utrzymania się implantu w kości szczęki lub żuchwy jest tzw. osseointegracja. Jest to proces intensywnej przebudowy kości, w trakcie której wrasta ona między zagłębienia śruby implantu, powodując jego ścisłe umocowanie w tkankach. Jeśli przebiegnie pomyślnie — nie ma potrzeby wymiany. Natomiast w przypadku, gdy dojdzie do odrzucenia implantu, zabieg można powtórzyć po około 6 miesiącach.

implant-zeba-powiklania9.    Czy wszczepione implanty zębów piszczą na bramkach?

Śruby implantów zbudowane są najczęściej z tytanu. To metal, który nie należy do grupy ferromagnetyków, zatem nie wywołuje efektu magnetycznego wykrywanego przez czujniki. Po wszczepieniu implantu możesz więc robić zakupy i podróżować do woli bez „pikania” czy innych „dźwięków alarmowych”.

Warto dodać również, że tytan wykazuje m.in. wysoką biozgodność, dzięki której implant nie ulega korozji.

Mamy nadzieję, że teraz zabieg wszczepienia implantu zęba jest już dla Ciebie bardziej zrozumiały i rozwialiśmy Twoje obawy oraz wątpliwości. Implantologia to najmłodsza dziedzina stomatologii, jednak zdążyła rozwinąć się już na tyle, aby bezpiecznie można było korzystać z jej zasobów.

Dowiedz się więcej na temat implantów i nie tylko — odwiedź nasz blog.