Skip to main content

Protezy ruchome nadal są popularnym rodzajem uzupełnień protetycznych, ale narosło wokół nich wiele mitów. Czy proteza musi wyglądać jak “sztuczne zęby”? Czy wystarczy założyć ją raz i przetrwa do końca życia? Czy jeśli mam protezę całkowitą, to nie muszę odwiedzać stomatologa? Czym czyścić i jak przechowywać protezę? Rozprawiamy się z powszechnymi mitami i podajemy rzetelne fakty.

Ruchome protezy należy trzymać nocą w szklance wody

MIT

Protezy ruchome powinny być przechowywane w czystym, suchym pojemniku, który posiada otwory wentylacyjne lub jest otwarty. Szklanka z wodą zdecydowanie nie spełnia tych warunków. Co więcej – długotrwałe trzymanie protezy w stojącej wodzie sprzyja gromadzeniu się bakterii i grzybów.

Pojemniki do przechowywania protez można kupić w aptekach. Niektóre z nich pełnią podwójną funkcję, bo służą także do czyszczenia protezy. Jeśli wieczorem czyścisz protezę w pojemniku, to pamiętaj, by go dokładnie osuszyć, zanim umieścisz tam na noc “sztuczne zęby”.

Protezy ruchome mogę nosić 24 godziny na dobę

MIT

Protezy ruchome powinny być zdejmowane na kilka godzin dziennie, więc nie można nosić ich 24h/7. Najczęściej poleca się wyjmowanie protezy na noc. Dzięki temu można zadbać o prawidłową higienę protezy i jamy ustnej, uchronić się przed wystąpieniem stanów zapalnych dziąseł, otarć błon śluzowych oraz bolesnych aft.

Protez zębowych nie wolno myć zwykłą pastą do zębów

FAKT

Protezy wykonane są z innych materiałów niż naturalne zęby – są znacznie bardziej miękkie od szkliwa, dlatego nie czyść ich standardową pastą do zębów. Stosując zwykłą pastę, można doprowadzić do powstania mikrouszkodzeń protez, co nie tylko zmniejsza ich żywotność, ale także sprawia, że trudniej je wyczyścić (w mikropęknięciach mogą gromadzić się bakterie).

Czy to oznacza, że jeśli nosisz protezę częściową, to musisz posiadać dwie pasty? Niekoniecznie. Na rynku dostępne są produkty 2 w 1, czyli przeznaczone zarówno do zębów, jak i protez, ale ich użycie warto skonsultować z protetykiem lub stomatologiem.

Do czyszczenia protez ruchomych przeznaczone są różnego typu preparaty – płyny, koncentraty, żele, pasty i proszki. Nie stosuj tzw. “domowych sposobów, czyli czyszczenia octem, mydłem, kwaskiem cytrynowym czy innego typu “wybielaczami”. Te substancje mogą trwale uszkodzić protezę.

Oprócz codziennej higieny (po każdym posiłku) pamiętaj o tym, by regularnie (co ok. 2 tygodnie) dezynfekować protezę. Przeznaczone do tego są tabletki, które zawierają aktywny tlen.

Protezy wypadają przy śmianiu się, kichaniu itp.

FAKT

Protezy całkowite osiadające, które nie posiadają klamer i podparć, niestety mogą wypadać przy śmianiu się, kichaniu czy podczas jedzenia. W pewnym stopniu można zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadnięcia tego typu protez poprzez zastosowanie specjalnego kleju. Trzeba też pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa, który sprawdzi, czy proteza jest dobrze dopasowana.

W przypadku protez osadzonych na zębach własnych lub implantach, ryzyko wypadnięcia właściwie nie występuje (o ile nie doszło do uszkodzeń protezy).

protezy1Protezy wyglądają jak sztuczne zęby

MIT

Współcześnie oferowane protezy nie tylko nie muszą, ale wręcz nie powinny wyglądać jak “sztuczne zęby”. By proteza w jak największym stopniu przypominała naturalne uzębienie, musi być idealnie dopasowana zarówno pod względem kształtu, jak i kolorystyki.

Płyta protezy ruchomej wykonywana jest najczęściej z akrylu i jego kolor powinien jak najbardziej przypominać kolor dziąseł. Obecnie stosowany akryl stomatologiczny dostępny jest w różnych odcieniach koloru różowego i charakteryzuje się przeziernością (przejrzystością, którą charakteryzują się tkanki), by lepiej oddać naturalny wygląd dziąseł i podniebienia. Czasem stosowane są też akryle bezbarwne.

Z kolei zęby do protez ruchomych najczęściej wykonywane są z akrylu, kompozytu lub porcelany. Te ostatnie w największym stopniu przypominają naturalne uzębienie, co wynika z cech samego materiału, ale też są najdroższe i nie w każdej protezie ruchomej można je zastosować. Zęby porcelanowe, kompozytowe i akrylowe dostępne są w wielu różnych kolorach, więc bez problemu można dopasować je do zębów naturalnych.

Mając protezę, wciąż należy regularnie odwiedzać dentystę

FAKT

Nawet jeśli nosisz protezę całkowitą, konieczne są regularne wizyty u stomatologa. Lekarz oceni wtedy stan dziąseł, kości i dopasowanie protezy, będzie mógł także wykryć na wczesnym etapie ewentualnie niepożądane zmiany zachodzące w obrębie jamy ustnej.

W przypadku noszenia protez częściowych dobrze jest odwiedzać stomatologa przynajmniej dwa razy w roku. Podczas takiej kontroli lekarz sprawdzi stan uzębienia i stan protezy. Warto pamiętać, że noszenie protezy ruchomej ma wpływ na siłę tarcia w jamie ustnej, a tym samym – na całą mechanikę jamy ustnej i stan pozostałych zębów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na naszym blogu.