Skip to main content

Myślisz o tym, by powiększyć usta, ale wciąż masz wątpliwości? Obawiasz się, że efekt będzie nienaturalny? Dlaczego u niektórych osób powiększanie małych ust skutkuje “kaczym dzióbkiem”? Jak często możesz powtarzać zabieg? Czy powiększanie ust boli? Udzielamy odpowiedzi na 6 najczęściej pojawiających się wątpliwości.

1.     Boję się nienaturalnego powiększenia moich małych ust

U osób posiadających małe wargi nie powinno dojść do sytuacji, w której powiększanie ust kwasem hialuronowym powoduje nienaturalny efekt — pod warunkiem że zabieg zostanie prawidłowo wykonany przez lekarza medycyny estetycznej. Pamiętaj, że podczas konsultacji możesz poprosić specjalistę o przedstawienie efektów wcześniej wykonanych przez niego zabiegów. Zapytaj, które pacjentki powiększały małe usta i zwróć uwagę właśnie na te przykłady.

Co do zasady podczas jednego zabiegu powiększania ust podaje się maksymalnie 1 ml kwasu hialuronowego. W przypadku bardzo wąskich ust taka objętość może okazać się niewystarczająca, więc po upływie ok. 3. miesięcy od pierwszego zabiegu, można podać większą ilość kwasu. Z kolei dla osób posiadających małe wargi – 1 ml preparatu powiększającego usta to zazwyczaj za dużo, więc lekarz wykorzysta tylko część fiolki.

2.    Minęło kilka dni od zabiegu, a moje usta wciąż są nienaturalnie duże

Nie obawiaj się, jeśli kilka dni po powiększaniu ust kwasem hialuronowym wargi są opuchnięte i tym samym nienaturalnie duże. Podczas zabiegu wykonywanych jest wiele wkłuć i preparat „rozpiera” wargi. Czasem także na koniec lekarz masuje usta, by równomiernie rozmieścić kwas hialuronowy.

Wszystko to ma wpływ na tkanki, stąd na ustach mogą pojawić się siniaki, krwiaki i opuchlizna. Standardowo powinny one ustąpić w ciągu kilku dni. Natomiast ocena ostatecznego efektu powiększania ust jest możliwa po 2. tygodniach od zabiegu. Wtedy też najczęściej odbywa się konsultacja po zabiegowa – jeśli uważasz, że Twoje naturalnie małe usta stały się zbyt duże – poinformuj o tym lekarza.

Być może musisz się przyzwyczaić do nowego wyglądu, więc daj sobie czas. Jak wspomnieliśmy – w przypadku prawidłowo wykonanego zabiegu, gdy został podany maksymalnie 1 ml kwasu hialuronowego – zwykle nie dochodzi do sytuacji, by usta stały się nienaturalnie duże. Jednak – gdy po kilku tygodniach nadal będziesz czuć się niekomfortowo z powiększonymi ustami – możesz skorzystać z zabiegu “rozpuszczania” kwasu hialuronowego, o którym piszemy w kolejnym punkcie.

3.    Migrowanie kwasu hialuronowego z ust

Zdarza się, że kwas hialuronowy przemieszcza się poza kontur ust (czerwień wargową) i wtedy na twarzy powstaje charakterystyczny “kaczy dzióbek”. Dlaczego tak się dzieje? Do najczęstszych przyczyn zaliczamy:

  1. nieprawidłową technikę podania kwasu hialuronowego,
  2. zbyt dużą ilość użytego preparatu.

W obu tych przypadkach kwas hialuronowy może migrować poza wargi, co sprawia, że ostateczny efekt jest nienaturalny, a twarz wygląda na opuchniętą.

Jeśli dojdzie do migracji kwasu hialuronowego poza obręb czerwieni wargowej, lekarz medycyny estetycznej może zastosować specjalny preparat, który zawiera enzym o nazwie hialuronidaza, rozkładający kwas hialuronowy. Taki zabieg trwa ok. 15-30 minut i jest wykonywany przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego.

4.   Efekt będzie krótkotrwały

By utrzymać efekt powiększonych ust, zabieg powtarzaj co 6-12 miesięcy. Z czego wynika tak duża rozpiętość czasowa? Decydujące są przede wszystkim:

  • ilość podanego preparatu oraz jego jakość,
  • predyspozycje genetyczne,
  • styl życia,
  • dieta,
  • ewentualne stosowanie używek (papierosów, alkoholu) i leków.

Pamiętaj też, że rozkład kwasu hialuronowego może nastąpić szybciej, jeśli opalasz się na słońcu lub w solarium i intensywnie ćwiczysz.

Gdy po pierwszym zabiegu powiększania ust uzyskasz zamierzony efekt, pamiętaj, że iniekcję możesz powtórzyć najwcześniej za pół roku. Jeśli konieczne jest budowanie efektu wypełnienia, np. przy dużej asymetrii pomiędzy wargą górną a dolną — zalecana częstotliwość zabiegów będzie większa (ok. 3 miesiące).

powiekszanie-malych-ust5.    Powiększanie ust boli

Podczas zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym lekarz stosuje krem znieczulający. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie bólu czy dyskomfortu związanego z iniekcją i rozpieraniem tkanek ust przez kwas hialuronowy. Zazwyczaj krem jest wystarczający, jednak w wyjątkowych sytuacjach stosuje się znieczulenie stomatologiczne.

Po zabiegu możesz odczuwać bolesność przy dotyku, na którą pomoże Ci lek przeciwbólowy dostępny bez recepty.

Na pewno zainteresuje Cię też: Powiększanie ust kwasem hialuronowym – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu”.

6.    Nie mogę wykonać makijażu permanentnego na powiększonych ustach

Makijaż permanentny najlepiej jest wykonać przed powiększaniem ust. Dlaczego? Efekty makijażu permanentnego utrzymują się dłużej niż efekt jednokrotnego powiększenia ust. Jeśli więc najpierw nadasz ustom objętości, a potem wykonasz obrys ich konturów, to może się okazać, że za 6-12 miesięcy linia makijażu nie będzie pokrywała się z granicą czerwieni wargowej.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać najczęstsze wątpliwości dotyczące zabiegu powiększania małych ust. Pamiętaj, że nurtujące Cię pytania możesz zadać podczas konsultacji lekarskiej przed zabiegiem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej? Odwiedź nasz blog.