Skip to main content

Usta to jeden z najważniejszych elementów układu twarzy, dlatego ich wygląd jest bardzo ważny. W jaki sposób można zadbać o jędrność i elastyczność? Sprawdź, na czym polega powiększanie ust kwasem hialuronowym – uchylamy rąbka tajemnicy na temat samego zabiegu, spodziewanych efektów i podpowiadamy, jak pielęgnować wargi po wyjściu z gabinetu.

Poznaj moc kwasu hialuronowego!

Czy wiesz, dlaczego kwas hialuronowy znalazł zastosowanie w tak wielu dziedzinach medycyny i kosmetyki? Jest to substancja, która występuje naturalnie w ludzkim organizmie. Ten polisacharyd o wielu wyjątkowych właściwościach, w postaci hialuronianu sodu, znajduje się w:

  • skórze właściwej,
  • mazi stawowej
  • czy ciele szklistym oka.

Niestety, wraz z wiekiem spada produkcja kwasu hialuronowego w organizmie, co skutkuje m.in. dolegliwościami stawowymi i zmianą wyglądu skóry. Stopniowo traci ona młodzieńczą jędrność i elastyczność, co wpływa również na jej wytrzymałość – cienki, zwiotczały i przesuszony naskórek jest bardziej podatny na uszkodzenia. Właśnie dlatego coraz więcej pacjentek decyduje się na to, by poprzez profesjonalny zabieg nawilżyć i ujędrnić skórę, uzupełniając kwas hialuronowy.

Usta to niejedyne miejsce na ciele, które może tego potrzebować. Kwas hialuronowy stosowany jest również do wypełniania:

  • bruzdy nosowo-wargowej,
  • zmarszczek mimicznych,
  • doliny łez.

Sprawdź także: Czym jest dolina łez i jak się jej pozbyć?

Jakie właściwości ma kwas hialuronowy?

Zanim zdecydujesz się na modelowanie ust kwasem hialuronowym, sprawdź, jakie właściwości ma hialuronian sodu:

  • posiada zdolność wiązania wody w komórkach skóry,
  • wspiera syntezę kolagenu i elastyny,
  • wzmacnia naskórek,
  • zapewnia ochronę przed uszkodzeniami skóry.

Ten naturalny polisacharyd jest bardzo dobrze tolerowany przez organizm ludzki, dlatego wypełnianie ust kwasem hialuronowym uznaje się za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Jego celem jest nawilżenie, ujędrnienie i regeneracja tkanek tej okolicy, by usta wyglądały na zdrowsze i pełniejsze, niż wskazywałby ich rzeczywisty wiek.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym: jak przebiega zabieg?

Zastanawiasz się, jak wygląda powiększanie ust kwasem hialuronowym? Do zabiegu nie trzeba specjalnie się przygotowywać – jedyne o czym należy pamiętać, to niezażywanie leków rozrzedzających krew przez 2-3 dni przed wizytą.

Ważne jest też to, by zabieg poprzedzała konsultacja i szczera rozmowa z lekarzem medycyny estetycznej. Wówczas będzie można stwierdzić, czy istnieją przeciwwskazania, by wstrzyknąć kwas hialuronowy do ust. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, specjalista przystępuje do działania.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym krok po kroku

Najpierw lekarz przygotowuje specjalną ampułkę z preparatem, który zawiera kwas hialuronowy. Usta, a dokładniej ich okolice, zostają znieczulone za pomocą odpowiedniego kremu, by zabieg był w pełni komfortowy. Następnie lekarz podaje ustaloną wcześniej ilość preparatu, a zabieg można uznać za zakończony.

Przeczytaj też: Kolagen do twarzy – jakie są typy, zalety i wady?

Co dalej po zabiegu?

Żaden profesjonalista w dziedzinie medycyny estetycznej czy kosmetologii, nie wypuści pacjentki z gabinetu od razu po tym, jak wstrzyknie kwas hialuronowy. Usta po zabiegu wymagają odpowiedniej pielęgnacji, dlatego lekarz udzieli wszelkich informacji, czego należy unikać, szczególnie przez pierwszą dobę. Podpowie, czym można smarować wargi w kolejnych dniach, by przyspieszyć ich regenerację.

Warto wiedzieć, że opuchlizna, zaczerwienienie i drobne zasinienie w okolicach ust są w takiej sytuacji zupełnie normalne. Nie od razu można podziwiać swoje powiększone preparatem, zwierającym kwas hialuronowy usta.

Ile się utrzymuje obrzęk po zabiegu?

Jeśli cała procedura została przeprowadzona właściwie, opuchlizna powinna zejść już po kilku dniach. W tym czasie należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu i pielęgnacji ust – ważne jest, by nie dopuścić do przesuszenia warg.

Modelowanie ust kwasem hialuronowym: jak długo utrzymuje się efekt i jak często można powtarzać zabieg?

Efekty zabiegu powinny być w pełni widoczne po ok. 2 tygodniach, choć oczywiście jest to kwestia bardzo indywidualna. Żeby mieć pewność, że wszystko poszło zgodnie z planem, warto skorzystać z wizyty kontrolnej w gabinecie. Wówczas pacjentka wraz z lekarzem ocenia efekty działania kwasu – pełniejsze, jędrniejsze wargi o intensywniejszej barwie.

Pamiętaj, że powiększanie ust kwasem hialuronowym nie jest zabiegiem, który wykonuje się na stałe. Ludzki organizm metabolizuje hialuronian sodu, dlatego żeby utrzymać pożądany efekt, należy po pewnym czasie powtórzyć podanie preparatu. Można zrobić to najwcześniej po upływie 6 miesięcy od pierwszego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego, choć w wielu przypadkach wystarczy podać preparat raz na rok.

Więcej ciekawych tekstów na temat zabiegów medycyny estetycznej i nie tylko znajdziesz na naszym blogu.