Skip to main content

Wraz z wiekiem skóra stopniowo traci jędrność – staje się wiotka, a na jej powierzchni pojawiają się zmarszczki. To skutek m.in. spadku produkcji kolagenu w organizmie. Aby przywrócić cerze młody wygląd, niezbędne są tzw. włókna podporowe, czyli właśnie kolagen. Efekty, które obiecują producenci kosmetyków z dodatkiem tego białka, są imponujące, ale czy na pewno realne? Sprawdź, za co odpowiedzialny jest kolagen i jak odzyskać jędrną skórę!

Czym jest kolagen?

Aby skóra była jędrna i elastyczna, potrzebuje sprężystego „rusztowania”, które podtrzyma ją od wewnątrz. Taką naturalną podporą jest właśnie kolagen – razem z elastyną tworzą wiązania wzmacniające strukturę naskórka. Niestety, wraz z wiekiem spada jego produkcja.

Warto wiedzieć, że nie tylko w skórze występuje kolagen. Efekty spadku syntezy tego białka można zauważyć także w przypadku stawów – im człowiek jest starszy, tym chrząstka stawowa staje się mniej elastyczna i bardziej podatna na urazy. Włókna kolagenowe budują także gałki oczne, ścięgna, mięśnie i narządy wewnętrzne. Jak widzisz, białko to jest niezbędne nie tylko skórze, ale i całemu organizmowi.

Jakie funkcje w skórze pełni kolagen?

Nie da się ukryć, że skórze potrzebny jest kolagen. Właściwości i budowę włókien tego białka można porównać do elastycznej sieci, która od wewnątrz zabezpiecza skórę oraz narządy przed odkształcaniem. W przypadku cery chodzi głównie o zmarszczki – im bardziej sprężysta, tym mniej podatna na ich powstawanie.

Sprawdź też: Jak pozbyć się zmarszczek na szyi? Czy szyja starzeje się szybciej niż twarz?

Typy kolagenu

Co ciekawe – w skórze, chrząstce stawowej, czy mięśniach nie występuje dokładnie ten sam kolagen. Co to znaczy? W ludzkim organizmie udało się wyodrębnić aż 29 typów kolagenu zbudowanych z ponad 30 odmiennych łańcuchów polipeptydowych. Różnią się one między sobą strukturą i właściwościami.

Najwięcej, bo aż 90% białek kolagenowych w organizmie zalicza się do typu I. Znajdują się w skórze, więzadłach i tkance łącznej. Z kolej kolagen typu II odpowiada m.in. za elastyczność ścięgien i stawów.

Kolagen a starzenie się skóry. Kiedy, jak szybko i dlaczego kolagenu zaczyna ubywać?

Kiedy skóra zaczyna tracić kolagen? Efekty spadku produkcji włókien kolagenowych zauważa się już między 25. a 30. rokiem życia. Właśnie wtedy dochodzi do wyraźnego osłabienia skórnego „rusztowania”. Włókna, które znajdują się w skórze, stają się bardziej kruche i podatne na zerwanie, a wytwarzanie nowych białek postępuje zbyt wolno, żeby od razu zastąpić te uszkodzone.

Największy spadek syntezy kolagenu można zaobserwować po 50. roku życia, natomiast w okolicach 60-70 roku życia dochodzi do całkowitego zahamowania produkcji. Jednak nie tylko wiek wpływa na proces wytwarzania kolagenu.

Rozpad włókien przyspieszają:

  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zmiany w gospodarce hormonalnej,
  • stosowanie niektórych kosmetyków,
  • sięganie po używki – głównie alkohol, papierosy i narkotyki,
  • niektóre schorzenia organizmu,
  • zbyt intensywna aktywność fizyczna.

Jak zwiększyć syntezę kolagenu?

Aby pozbyć się zmarszczek, nie zawsze musisz poddawać się inwazyjnym zabiegom operacyjnym – czasem wystarczy, że zwiększysz syntezę kolagenu w skórze. Jak to zrobić? Po prostu słuchaj specjalistów w dziedzinie kosmetologii i medycyny estetycznej. W tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na naukę i wiedzę niż obietnice producentów kosmetyków.

Sprawdź też: Zabiegi bez tajemnic: radiofrekwencja mikroigłowa

Nie daj się nabrać na… kosmetyki z kolagenem

Na pewno nie raz słyszałaś o serach czy kremach, które w kilka tygodni zlikwidują zmarszczki, ujędrnią cerę i przywrócą młody wygląd. Faktem jest, że kolagen stosowany od zewnątrz, ze względu na wysoką masę cząsteczkową, nie ma możliwości przenikania przez skórę. Może stanowić warstwę ochronną na jej powierzchni, ale nie „naprawi” uszkodzeń w jej wnętrzu.

kolagen od wewnątrzKolagen od wewnątrz

A co z suplementami, które zawierają kolagen? Efekty stosowania terapii doustnej na pewno będą lepsze niż w przypadku kosmetyków, jednak wszystko zależy od metabolizmu danej osoby i stopnia przyswajalności białka. Pamiętajmy też, że suplementy nie są lekami i producenci nie mają obowiązku dostarczenia medycznych dowodów na ich skuteczność. Suplementacja kolagenem to złożony proces, który może zostać zaburzony np. przez chorobę czy konieczność stosowania leków.

Kolagen na twarz: skuteczne zabiegi i szybkie efekty

Jak w takim razie stosować kolagen na skórze twarzy czy szyi? Efekty zauważysz błyskawicznie, jeśli zdecydujesz się na zabieg Kolagen Linerase w klinice medycyny estetycznej. To nowoczesna terapia, która polega na zaaplikowaniu pod skórę preparatu z kolagenem – tworzy on idealne warunki do odbudowy włókien kolagenowych. W ten sposób przywraca cerze jędrność, elastyczność i młody wygląd. Zabieg jest bezbolesny, mało inwazyjny i bezpieczny, pod warunkiem, że wykonuje go doświadczony specjalista w klinice medycyny estetycznej.