Skip to main content

Marzysz o idealnym uśmiechu? Czy wiesz, że do jego osiągnięcia Twoje zęby muszą być nie tylko wyleczone, ale także odpowiednio ustawione — opanowana musi zostać wada zgryzu?
Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się:

 • czym ona jest,
 • jakie są jej rodzaje,
 • skąd się bierze,
 • jak ją wyleczyć.

Wady zgryzu – czym tak naprawdę są i jak możemy je podzielić?

Wadami zgryzu nazywamy nieprawidłowe ułożenie kości szczęk oraz zębów względem siebie. Występują one u większości populacji – badania pokazują, że jest to ok. 60% ludzi. Powodują zaburzenia w estetyce twarzy i w funkcjonowaniu narządu żucia. Najczęściej spotykane rodzaje wad zgryzu to:

 • tyłozgryz,
 • przodozgryz,
 • zgryz otwarty,
 • zgryz głęboki,
 • zgryz krzyżowy,
 • stłoczenia zębów.

Przyczyny powstawania wad zgryzu

Czynniki powodujące pojawienie się nieprawidłowego zgryzu możemy podzielić na:

Wrodzone

Powstają one u dziecka, będącego jeszcze w łonie matki. Możemy zaliczyć do nich przebyte przez matkę choroby lub wykazywane przez nią szkodliwe zachowania, a także mutacje genetyczne.

Nabyte

Związane są one z nieprawidłowościami powstającymi po urodzeniu, tj.:

 • nieprawidłowym wyrzynaniem się zębów,
 • ich przedwczesną utratą,
 • zaburzeniami ze strony mięśni żucia.

Wady zgryzu — rodzaje

Rodzaje wady zgryzu mogą być różne. Do najczęstszych zaliczamy: 

Tyłozgryz

Tyłozgryz jest najczęściej występującą wadą ortodontyczną, stanowi aż 70-80% nieprawidłowych zgryzów. Polega na cofnięciu łuku dolnego względem łuku górnego. W tym przypadku twarz charakteryzuje się:

 • cofniętą, słabiej zarysowaną żuchwą i brodą,
 • opadniętymi kącikami ust.

Przodozgryz

Przodozgryz jest nieprawidłowym zgryzem polegającym na wysunięciu łuku dolnego do przodu względem łuku górnego. Zęby dolne często zachodzą na zęby górne, co powoduje wysunięcie do przodu brody i dolnej wargi. Twarz osoby z taką wadą przybiera groźnego wyrazu.

Zgryz otwarty

W zgryzie otwartym łuki zębowe nie stykają się ze sobą. Stanowi to problem nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. Powstająca w tej wadzie szpara niedogryzowa może powodować trudności z żuciem pokarmu oraz prawidłową wymową. W przypadku zgryzu otwartego często obserwowane jest także wydłużenie i pociągłość twarzy.

Zgryz głęboki

Zgryz głęboki charakteryzuje się zwiększonym zachodzeniem zębów górnych na dolne, które w efekcie stają się przez nie zasłonięte. Skutkiem tego mogą być:

 • problemy z dziąsłami,
 • zaburzenia ze strony stawu skroniowo-żuchwowego.

Charakterystyczne jest również to, że dolny odcinek staje się skrócony w porównaniu z resztą twarzy.

Zgryz krzyżowy

W prawidłowym zgryzie zęby górne częściowo powinny przykrywać zęby dolne. W przypadku zgryzu krzyżowego relacja ta jest odwrócona – zęby dolne zachodzą na zęby górne w całości lub w części łuku zębowego. Rysy twarzy stają się asymetryczne z powodu przesunięcia żuchwy w bok. Wada ta niesie ze sobą szczególnie wysokie ryzyko współistnienia problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi.

Stłoczenie zębów

Stłoczenie zębów występuje, gdy:

 • w łuku zębowym nie ma wystarczającej ilości miejsca, aby zmieściły się w nim wszystkie zęby,
 • rozmiar zębów jest za duży.

Obserwuje się je często w przypadku nasilonego zwężenia szczęk. Wówczas zęby w jamie ustnej są poobracane i ułożone pod niewłaściwym kątem. Wpływa to negatywnie na estetykę twarzy, ale także może stwarzać problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny – utrudnia dotarcie do niektórych powierzchni zębów.
Podejrzewasz u siebie wystąpienie jednej z powyższych wad zgryzu, ale wolisz skonsultować się w tej kwestii ze specjalistą? Odpowiedź na wszelkie pytania, dotyczące wad zgryzu oraz możesz poznać w naszej klinice stomatologii.
Na pewno zainteresuje Cię też artykuł „Podniesienie dna zatoki szczękowej – na czym polega i kiedy się je stosuje?”

rodzaje wad zgryzu Wady zgryzu – leczenie

Leczeniem wad zgryzu zajmuje się ortodoncja, dziedzina stomatologii, która przywraca prawidłowe warunki zgryzowe. Można dokonać tego z pomocą aparatów ortodontycznych, wśród których wyróżniamy:

Aparaty ruchome

Akrylowe płytki noszone w jamie ustnej przez określony czas w ciągu dnia. Aparaty ruchome najczęściej stosowane są u dzieci.

Aparaty stałe

Przymocowane są do zębów na stałe na cały czas trwania leczenia. Aparaty te stosuje się, gdy obecne są wszystkie zęby stałe.

Aparaty nakładkowe (tzw. alignery)

Są to niewidoczne, przezroczyste nakładki na zęby dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta. Zdejmuje się je jedynie na czas jedzenia oraz mycia zębów.

Co, jeśli sam aparat nie wystarcza?

W zaawansowanych przypadkach, gdy potrzebne okazuje się operacyjne leczenie wady ortodontycznej, tzw. leczenie ortognatyczne — ortodonta współpracuje z chirurgiem szczękowo-twarzowym.
Chcesz rozpocząć leczenie wady zgryzu, ale nie wiesz, od czego zacząć? Skontaktuj się ze specjalistami kliniki stomatologicznej w Słubicach i uzyskaj odpowiedzi na Twoje pytania oraz wsparcie w wyborze metody leczenia.

Jakie są skutki nieleczenia nieprawidłowego zgryzu?

Czy wiesz, że unikając leczenia ortodontycznego przy obecnej wadzie zgryzu, możesz narażać się na poważne dla zdrowia skutki? Należą do nich przede wszystkim:

 • zaburzenia w funkcjonowaniu mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych,
 • problemy z żuciem i mową,
 • trudności w oczyszczaniu zębów, a w efekcie próchnica zębów i choroby dziąseł,
 • patologiczne starcie twardych tkanek zębów,
 • uszkodzenia błon śluzowych warg i policzków.

Czy zastanawiasz się, czy wymienione wyżej powikłania mogą w przyszłości dotyczyć też Ciebie? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, zgłoś się do specjalisty ortodonty, który może wyleczyć Twoją wadę zgryzu lub zapobiec jej powstawaniu, dzięki czemu unikniesz wielu przykrych konsekwencji!

Leczenie wad zgryzu – czy warto?

Leczenie ortodontyczne jest procesem długotrwałym i najczęściej kosztownym, jednak jego zalety (m.in. zrównoważenie pracy mięśni żucia, ułatwiona higiena, zadowalający wygląd) znacznie to przewyższają. Pamiętaj, że zniwelowanie wady zgryzu może uchronić Twój uśmiech od wielu problemów, które wymieniliśmy w tekście i pozwolić Ci cieszyć się nim przez długie lata!

Poznaj więcej wskazówek – odwiedź nasz blog!