Skip to main content

Chcesz uzupełnić brak zęba w szczęce za pomocą implantu, ale podczas wizyty u stomatologa powiedziano Ci, że nie posiadasz w tym miejscu wystarczającej ilości kości do jego wkręcenia? W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, stwarzający miejsce dla odbudowy kości. Na czym on polega oraz co przemawia za jego wykonaniem? Poznaj odpowiedź w poniższym artykule

Podniesienie dna zatoki szczękowej – na czym polega?

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej, inaczej nazywany „sinus liftem”, wykonuje się, gdy w miejscu, w którym zaplanowano wkręcenie implantu, doszło do znacznego zaniku kości, np. wskutek nieużytkowania uzupełnień protetycznych po utracie zęba, w wyniku czego dno zatoki szczękowej położone jest zbyt płytko.
Polega on na wprowadzeniu materiału kościozastępczęgo lub fragmentu własnej tkanki kostnej (tzw. przeszczep autogenny) pod błonę śluzową zatoki szczękowej. Powoduje to zwiększenie rozmiaru kości szczęki w jej wymiarze pionowym, co umożliwia wkręcenie implantu.
Zabieg sinus lift można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • metodą otwartą,
 • metodą zamkniętą.

Wyboru jednej z nich dokonuje specjalista w zależności od rozległości ubytku tkanki kostnej w szczęce. Co wyróżnia każdą z metod?

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą zamkniętą

Metoda zamknięta podniesienia dna zatoki szczękowej stosowana jest w przypadku mało rozległych zaników kości i może odbywać się na tej samej wizycie, co wkręcenie implantu.
Materiał kościozastępczy umieszczany jest pod błoną śluzową zatoki szczękowej poprzez ten sam otwór, w który następnie umieszczony będzie wszczep. Sprawia to, że zabieg ten staje się mniej inwazyjny, a rekonwalescencja – szybsza.

Podniesienie dna zatoki szczękowej metodą otwartą

Metoda otwarta podniesienia dna zatoki szczękowej znajduje zastosowanie w przypadku bardziej rozległych braków kości. Wymaga ona wytworzenia osobnego dostępu do zatoki szczękowej, innego niż loża implantu. Z tego powodu nie może być wykonywana podczas tej samej wizyty, co wkręcenie implantu.
Polega ona na wytworzeniu otworu w kości budującej boczną ścianę zatoki szczękowej, przez który umieszczany jest materiał kościozastępczy aż do osiągnięcia pożądanej grubości kości. Następnym etapem jest wprowadzenie implantu po 6-9 miesiącach od zabiegu – jest to czas potrzebny do wgojenia się materiału kościozastępczęgo w kość.
Na pewno zainteresuje Cię też artykuł „Jak długo boli po wszczepieniu implantu… i 9 innych pytań o implanty”.

Przygotowanie do zabiegu „sinus lift”

Najważniejszym etapem przygotowania do zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej jest wykluczenie stanów zapalnych tej okolicy. W tym celu stomatolog wykona u Ciebie zdjęcie radiologiczne, na podstawie którego oceni stan Twoich zatok szczękowych, a także przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad w tym zakresie. Konsultacja powinna zakończyć się uzyskaniem przez Ciebie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do ww. zabiegu.

Postępowanie po zabiegu „sinus lift”

Postępowanie po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej, niezależnie od tego, czy zabieg wykonywany był metodą otwartą, czy zamkniętą, przebiega podobnie jak po innych interwencjach chirurgicznych w jamie ustnej. Musisz pamiętać o kwestiach takich jak:

 • chłodzenie operowanej okolicy okładami z lodu;
 • odstąpienie od płukania jamy ustnej wodą po myciu zębów przez 24-48 godzin od zabiegu;
 • dokładna higiena zębów z użyciem specjalnej szczoteczki o bardzo miękkim włosiu;
 • stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych z dodatkiem np. chlorheksydyny;
 • unikanie wysiłku fizycznego, schylania się i podnoszenia ciężkich przedmiotów przez ok. 2-3 tygodnie po zabiegu;
 • odstąpienie od palenia papierosów i picia napojów przez słomkę;
 • chłodna, półpłynna dieta;
 • stosowanie leków przeciwbólowych lub przeciwzapalnych w razie potrzeby (paracetamol, ibuprofen, deksketoprofen);
 • przestrzeganie wyznaczonych przez specjalistę wizyt kontrolnych i zaleceń.

W niedługim czasie od zabiegu tj. około miesiąca powstrzymaj się także od podróżowania samolotem – wahania ciśnień mogą spowodować uszkodzenia operowanych tkanek.

Podniesienie dna zatoki szczękowej – powikłania

Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej wiąże się z ingerencją w okolicę bardzo delikatnej błony śluzowej, która wyściela zatokę szczękową. W związku z tym może dochodzić do powikłań, takich jak:

 • krwawienia z nosa,
 • infekcję zatok,
 • utratę implantu.

Pamiętaj jednak, że sinus lift jest stosunkowo inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, więc objawy takie jak pozabiegowy obrzęk, zasinienie czy krwiak, nie są odstępstwem od normy, a wręcz należy się ich spodziewać. Jeśli jednak martwi Cię ich przebieg, zgłoś się do specjalisty na wizytę kontrolną!
Sprawdź również, jakie są skutki nieleczenia zębów!

Kiedy warto zdecydować się na zabieg sinus lift?

Jeszcze kilkanaście lat temu zanik kości całkowicie uniemożliwiał wstawienie implantu, przez co jedynym ro związaniem pozostawały protezy zębowe. Obecnie, nawet jeśli zmagasz się z rozległymi brakami szczęki, istnieje dla Ciebie alternatywa w postaci zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej. Dostarcza on miejsca do odbudowy kości, w którą następnie można będzie wkręcić wszczep.