Skip to main content

Marzysz o idealnej, estetycznej odbudowie zębów, ale wolisz uniknąć ich szlifowania? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą być licówki! Czym są i kiedy stomatolog może je u Ciebie wykonać? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące licówek.

Czym są licówki i kiedy się je stosuje?

Licówkami nazywamy odbudowy protetyczne zębów w kształcie nakładek wykonanych z ceramiki, porcelany lub kompozytu. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 • Ich grubość najczęściej nie przekracza 1 mm.
 • Przyklejane są na stałe za pomocą specjalnego cementu do wargowej powierzchni pojedynczych zębów, nazywanej także „licową”, skąd bierze się ich nazwa.
 • Mogą być zakładane po minimalnym oszlifowaniu powierzchni zęba lub z pominięciem tego etapu.

Do zadań licówek należą przede wszystkim:

 • poprawa kształtu zęba,
 • maskowanie przebarwienia niemożliwego do usunięcia inną metodą,
 • odbudowa ukruszonego lub złamanego zęba,
 • korekta niewielkich wad zgryzu, takich jak diastema.

Jak zakłada się licówki?

Zęby, na które w przyszłości zostaną założone licówki, muszą być w pełni zdrowie i wyczyszczone. Proces wykonania licówek powinien więc zacząć się od:

 • wyleczenia istniejących ubytków próchnicowych i stanów zapalnych dziąseł,
 • wykonania pełnej, profesjonalnej higienizacji, w skład której wchodzą: skaling oraz piaskowanie.

Dopiero wtedy, gdy te warunki zostaną spełnione, można przejść do właściwego działania.

Na ile zębów zakłada się licówki?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo indywidualna — liczba zębów, na które założone zostaną licówki, jest uzależniona od tego, które z nich wymagają korekty. Czasami wystarczające jest jedynie wykonanie licówek na jedynki i dwójki. Zostaną one zaprojektowane tak, aby, jak najbardziej spełniały Twoje potrzeby.
Następnie, w zależności od obecnego kształtu i stanu zębów, lekarz podejmie się niewielkiego zeszlifowania powierzchni szkliwa lub zupełnie pominie ten etap. Nie musisz więc martwić się o to, czy licówki niszczą zęby – ingerencja w nie jest możliwie najbardziej ograniczona.
Kolejny etap to osadzenie licówek na odpowiednio przygotowanych do tego powierzchniach zębów. Po stwardnieniu kleju, Twój nowy uśmiech będzie w pełni gotowy!

licówki porcelanowe

Jakie są rodzaje licówek?

Licówki możemy podzielić głównie ze względu na materiał, jakiego użyto do ich wykonania. Do najczęściej wykonywanych obecnie należą:

 • licówki kompozytowe,
 • licówki porcelanowe,
 • licówki ceramiczne.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonane są z kompozytu — materiału, którego główną składową są światłoutwardzalne żywice i z którego najczęściej wykonywane są „plomby”. Materiał ten służy do wykonywania światłoutwardzalnych wypełnień zębów.
Ile kosztują licówki kompozytowe? Niższa – w porównaniu do innych rodzajów licówek cena jest jedną z ich zalet. Pamiętaj jednak, że ma to odzwierciedlenie w trwałości – po kilku latach użytkowania licówek kompozytowych, konieczna będzie ich wymiana.

Licówki porcelanowe i ceramiczne

Licówki porcelanowe i ceramiczne są wyjątkowo twarde i odporne na uszkodzenia, co przekłada się na to, ile czasu wytrzymują one w jamie ustnej – jest to rozwiązanie na czas nawet powyżej 15 lat. Ceramika i porcelana dobrze naśladują naturalne tkanki, co sprawia, że wykonane z nich licówki często powodują trudności w odróżnieniu od zębów własnych.
Dodatkową zaletą tych typów licówek jest także mała podatność do osadzania się płytki nazębnej, a w efekcie ograniczenie powstawania stanów zapalnych dziąseł. Wszystko to powoduje, że ich cena jest wyższa od licówek kompozytowych.
Licówki ceramiczne możesz wykonać w naszej klinice stomatologicznej!

Jak długo licówki będą utrzymywać się na zębach?

Uśredniony czas funkcjonowania licówek w jamie ustnej przewidziany jest na około 10-15 lat, jednak należy pamiętać, że licówki kompozytowe nie wytrzymują tyle, ile licówki porcelanowe oraz ceramiczne. Aby cieszyć się nimi tak długo, musisz trzymać się wyznaczonych przez lekarza zasad, do których należą:

 • odpowiednia higiena licówek w warunkach domowych: szczotkowanie min. 2x dziennie oraz czyszczenie przestrzeni międzyzębowych przy pomocy np. nitki dentystycznej,
 • regularne kontrole oraz higienizacje w gabinecie stomatologicznym.

Pamiętaj, że istnieją także czynniki, przez które specjalista może odwlec założenie u Ciebie licówek. Od ich wyeliminowania zależy trwałość uzupełnień w Twojej jamie ustnej. Są to przede wszystkim:

 • szkodliwe nawyki, np. obgryzanie paznokci,
 • niewyleczone ubytki próchnicowe i stany zapalne dziąseł,
 • złożona wada zgryzu,
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Licówki czy korony – które wybrać?

Licówki i korony to dwa zupełnie różne rodzaje uzupełnień protetycznych. Czym się różnią?
Licówki
Licówki to rozwiązanie mające poprawić przede wszystkim estetykę uzębienia. Co warto o nich wiedzieć?

 • Pokrywają przednią powierzchnię zęba, najbardziej widoczną podczas uśmiechu.
 • Szlifowanie pod nie zębów nie zawsze jest wymagane, a jeśli już musi mieć miejsce, to obejmuje maksymalnie do 10-20% tkanek zęba.
 • Duży ubytek tkanek zębów, spowodowany np. próchnicą, wyklucza ich wykonanie, ponieważ nie miałyby do czego zostać przyklejone.
 • Dzięki nim w mało inwazyjny sposób możesz poprawić zarówno kształt, jak i kolor swoich zębów.

Korony
Korony to bardziej rozległe uzupełnienie protetyczne, którego celem jest odbudowa zęba zniszczonego do stopnia, że niemożliwe jest uratowanie go za pomocą „zwykłej” plomby. Wówczas konieczne jest oszlifowanie pozostałych tkanek zęba aż o 50-60% i pokrycie wszystkich jego powierzchni.
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, co jest lepsze: licówki czy korony, pamiętaj, że optymalnym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty, aby razem z nim przedyskutować istniejące u Ciebie wskazania.

Licówki – co jeszcze warto wiedzieć?

Różnice estetyczne, w porównaniu sprzed i po założeniu licówek są zdumiewające, a przy tym charakteryzują się minimalną ingerencją w twarde tkanki zębów. Z tego powodu są coraz częściej wybieranym przez pacjentów oraz specjalistów sposobem na uzyskanie tzw. Hollywood smile.

Poznaj więcej ciekawostek i wskazówek z zakresu pielęgnacji jamy ustnej – odwiedź nasz blog.