Skip to main content

Pijesz dużo kawy lub herbaty i zauważasz przebarwienia swoich zębów? Trudno Ci zmyć je szczoteczką? Poznaj metodę piaskowania zębów. Dowiedz się, czy piaskowanie zębów boli, czy wybiela zęby oraz kiedy i dlaczego warto je wykonać?

Piaskowanie zębów – co to takiego?

Piaskowanie zębów zazwyczaj jest częścią wizyty higienizacyjnej, w skład której wchodzą także usuwanie kamienia nazębnego z polerowaniem oraz fluoryzacja. Zabieg może być wykonywany przez lekarza stomatologa lub wykwalifikowaną higienistkę stomatologiczną, a czas jego trwania to około pół godziny.

Na czym dokładnie polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów obejmuje usunięcie osadów i nalotów z powierzchni szkliwa. Służy do tego specjalna końcówka, tzw. piaskarka, z której pod wysokim ciśnieniem wydostaje się strumień wody z drobnymi cząsteczkami czyszczącymi (tzw. piaskiem stomatologicznym). Cząsteczki te delikatnie pocierają powierzchnie zębów, usuwając w ten sposób zawarte w szkliwie przebarwienia. Znajdujące się w proszku substancje (glicyna i dwuwęglan sodu, czyli dobrze znana z kuchni soda oczyszczona) usuwają zanieczyszczenia, ale nie uszkadzają przy tym tkanek zęba.

piaskowanie zębów

Kiedy warto wykonać piaskowanie zębów?

Spożywanie dużych ilości kawy, herbaty, czerwonego wina czy też palenie papierosów powoduje przenikanie zawartych w tych produktach ciemnych barwników do mikroskopijnych porowatości szkliwa. W ten sposób powstają przebarwienia, których nie da się zmyć podczas codziennego szczotkowania zębów. Piaskowanie jest zabiegiem higienizacyjnym, który pozwala na ich usunięcie, a dodatkowo:

  • wygładza powierzchnię zębów;
  • oczyszcza z pozostałości płytki nazębnej, co stanowi element profilaktyki próchnicy oraz chorób przyzębia i dziąseł.

Czy piaskowanie zębów boli?

W teorii piaskowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ cząsteczki czyszczącego proszku dotykają jedynie szkliwa zębów, które nie jest unerwione. W trakcie zabiegu możesz jednak odczuwać dyskomfort związany z podrażnieniem dziąseł, błony śluzowej i skóry warg przez piasek lub w przypadku zębów z nadwrażliwością. Stomatolodzy starają się jednak zawsze wykonywać tę procedurę z należytą delikatnością oraz zminimalizować niewygodę pacjenta poprzez osłonięcie jego twarzy ligniną oraz nałożenie cienkiej warstwy wazeliny na wargi.

Czy piaskowanie wybiela zęby?

Mieszanina używana do piaskowania nie zawiera substancji wybielających, a jedynie takie, które usuwają przebarwienia w sposób mechaniczny. Zabieg prowadzi do usunięcia warstwy osadu, spod której wyłania się jaśniejsza warstwa „czystego” szkliwa. W efekcie daje to wrażenie, jakby zęby były wybielone, natomiast w rzeczywistości są one jedynie dokładnie oczyszczone. Jeśli zastanawiasz się nad wybielaniem, może warto zacząć najpierw od piaskowania – efekt może okazać się wystarczający!

Po piaskowaniu zębów nie wolno…

Wskutek piaskowania dochodzi do odsłonięcia porowatości w szkliwie, przez co bezpośrednio po takim zabiegu zęby są bardziej podatne na chłonięcie barwników z pożywienia. Ważne jest zatem, by w dniu po wizycie unikać barwiących zęby produktów, takich jak kawa, herbata czy czerwone wino. Zrezygnuj także z palenia papierosów.

Odsłonięcie porowatości szkliwa powoduje także, że przejściowo jest ono bardziej podatne na działanie kwasów z pożywienia. W związku z tym, w trosce o kondycję swoich zębów, w dniu zabiegu zrezygnuj z picia świeżych soków owocowych i napojów gazowanych, które mogłyby zakwasić wnętrze Twojej jamy ustnej.

Po piaskowaniu może pojawić się u Ciebie przejściowa nadwrażliwość zębów. Aby temu zapobiec, zabieg zazwyczaj wieńczy aplikacja preparatu fluorkowego. Jeśli została ona u Ciebie wykonana, pamiętaj, że pierwszy posiłek możesz spożyć po ok. 2 godzinach od zabiegu.

Jak często wykonywać piaskowanie zębów?

Wizyta higienizacyjna, której elementem jest piaskowanie, powinna odbywać się 1-2 razy w roku. Częstotliwość tę możesz zwiększyć w przypadku większej tendencji do osadzania się przebarwień na zębach – w każdym przypadku zapytaj lekarza, kiedy rekomenduje kolejną wizytę. Dobrym pomysłem jest połączenie wizyt higienizacyjnych z rutynowym przeglądem stomatologicznym.

Piaskowanie zębów: czy warto je wykonywać?

Piaskowanie zębów to stosunkowo prosty zabieg, który pomoże w profilaktyce jamy ustnej. Pamiętaj, że jego korzyści wiążą się nie tylko z estetyką, lecz także ze stanem zdrowotnym Twoich zębów.  Nie oznacza to jednak, że zastąpi przeglądy stomatologiczne czy leczenie ubytków.