Skip to main content

Przebarwienia na zębach to zarówno pojedyncze plamy, jak i całkowita zmiana odcienia szkliwa. W niektórych przypadkach samo szczotkowanie nie wystarczy, żeby przywrócić zębom zdrowy, naturalny kolor. Sprawdź, jakie czynniki wpływają na zmianę barwy szkliwa, jak skutecznie pozbyć się istniejących przebarwień i zapobiegać pojawieniu się kolejnych.

Czy tylko biały? Prawidłowy i naturalny kolor zębów

To nieprawda, że wyznacznikiem zdrowia zębów jest ich jak najjaśniejszy kolor. W rzeczywistości śnieżnobiały uśmiech, jaki można zaobserwować w reklamach, nie jest zazwyczaj prezentem od matki natury, a efektem pracy stomatologa lub… dobrego grafika. Warto wiedzieć, że za naturalny kolor zębów przyjmuje się odcienie od mlecznobiałego do kremowego czy nawet żółtego. Najważniejsze jest to, czy na uzębieniu widoczne są wyróżniające się plamy – zarówno ciemniejsze, jak i jaśniejsze, niż pierwotny odcień. To właśnie przebarwienia, które stanowią odstępstwo od normy i są efektem działania jednego lub kilku czynników.

Ząb zbudowany jest z miazgi, otaczającej jej zębiny oraz grubej warstwy ochronnej, czyli szkliwa. Sama zębina w uzębieniu stałym ma naturalnie żółtą barwę, dlatego to w dużej mierze od szkliwa zależy, jaki będzie finalny kolor zębów u danej osoby. Z reguły im grubsze szkliwo, tym mniej widoczna zębina i jaśniejszy ząb.

Czym są przebarwienia na zębach?

Każda zmiana odcienia szkliwa, niezależnie od przyczyny, to przebarwienie zębów. Skąd się biorą przebarwienia? Mogą powstawać zarówno w wyniku zewnętrznego odkładania się cząsteczek różnego rodzaju barwników, jak i zmian zachodzących we wnętrzu zęba. Warto wiedzieć, że przebarwienia mogą pojawiać się na zębach z żywą i martwą miazgą.

Rodzaje przebarwień

Przebarwienia na zębach mogą być różne – zwykle kolor plam zależy od czynnika będącego bezpośrednią przyczyną zmian. Jakie rodzaje przebarwień najczęściej obserwują lekarze u swoich pacjentów?

 • Białe,
 • żółte,
 • pomarańczowe,
 • jasnoróżowe,
 • brązowe,
 • ciemnoczerwone,
 • szare.

Nie tylko kawa i papierosy! Czynniki wpływające na kolor zęba

Chociaż kawa i papierosy to używki, po jakie najczęściej sięgają na co dzień dorośli, to jednak nie można przypisywać im całkowitej odpowiedzialności za przebarwienia na zębach.

Powody przebarwienia zębów

Co wpływa na zmianę przebarwienia?

Co jeszcze wpływa na zmianę naturalnego odcienia szkliwa?

 • Wiek;
 • próchnica;
 • silnie barwiące produkty w codziennej diecie: herbata, buraki, curry, słodycze ze sztucznymi barwnikami, czerwone wino;
 • brak odpowiedniej higieny jamy ustnej;
 • zaburzenia funkcjonowania gospodarki hormonalnej;
 • niedobory pokarmowe;
 • infekcje i urazy w jamie ustnej;
 • choroby, np. torbielowate zwłóknienie trzustki, porfiria wrodzona;
 • przyjmowanie niektórych leków.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Na szczęście pojawiające się przebarwienia na zębach – jako problem natury estetycznej – można łatwo zniwelować. Współczesna stomatologia pozwala za pomocą nieinwazyjnych zabiegów przywrócić zębom naturalny odcień, jednak podstawą jest trwałe wyeliminowanie czynnika, który powoduje przebarwienia. Ograniczenie spożywania niektórych produktów, rezygnacja z palenia papierosów i wdrożenie odpowiedniego leczenia w przypadku chorób stanowią w tej sytuacji konieczność.

Wisienką na torcie jest oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Bez regularnego mycia, płukania i nitkowania zębów będą one narażone na kolejne przebarwienia, próchnicę oraz choroby dziąseł.

Skuteczne sposoby ochrony przez przebarwieniami zębów

Najlepiej walczyć z przebarwieniami w  gabinecie, przy wsparciu doświadczonego stomatologa. Wtedy masz pewność, że terapia będzie skuteczna i bezpieczna – lekarz poinformuje Cię o przeciwwskazaniach i zadba nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o zdrowie Twoich zębów.

Wybielanie zębów

Wybielanie zębów to bardzo skuteczna metoda zwalczania przebarwień. Zabieg można wykonać w niemal każdym gabinecie stomatologicznym. Polega on na pokryciu zębów specjalnym żelem wybielającym, a następnie aktywowaniu jego składników za pomocą wiązki światła. Wszystko odbywa się podczas jednej, godzinnej wizyty.

Alternatywą jest domowe wybielanie przy użyciu indywidualnie dobranych nakładek i preparatów. W tym przypadku też warto wcześniej skonsultować się ze specjalistą, który wykona nakładki na Twoje zęby i dobierze odpowiedni środek wybielający. W tym przypadku wybielanie trwa zwykle od 10 do 14 dni.

Więcej na ten temat przeczytasz tu: Jak wybielić zęby? Nie rób tego w domu!

Skaling

Bez skalingu ani rusz! Zabieg ten polega na usunięciu złogów kamienia nazębnego. Lekarz używa specjalnego urządzenia, które szybko i bezboleśnie oczyszcza szkliwo. W dobrych gabinetach, skaling połączony jest z piaskowaniem – to bezpieczny sposób na pozbycie się osadów i przebarwień z powierzchni zębów.

Sprawdź też: Hollywoodzki uśmiech: luksus nie tylko dla gwiazd

Pamiętaj — przebarwienia same nie znikną!

Kontakt do Jurenko Clinic