Skip to main content

Piękne i jędrne usta w małym stopniu są wynikiem genetyki, natomiast w bardzo dużym – efektem codziennej pielęgnacji. Jak dbać o usta i w jaki sposób odżywiać je na co dzień? Jakie zabiegi na usta, mogą przyczynić się do przeciwdziałania procesom starzenia i pobudzać regenerację? Poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań, czytając nasz artykuł.

Zadbane usta – czyli jakie?

Piękne, czyli zadbane usta są przede wszystkim:

 • miękkie,
 • gładkie,
 • nawilżone,
 • jędrne,
 • lśniące.

Poprzez prawidłową pielęgnację ust powinniśmy osiągnąć wszystkie te efekty. Pamiętaj jednak, że na wygląd warg wpływ mają także procesy starzenia się organizmu — wraz z wiekiem w ustach zaczyna ubywać kwasu hialuronowego, odpowiadającego za ich jędrność i nawilżenie. W efekcie czerwień wargowa zaczyna tracić kolor, a usta – objętość.
Jak dbać o usta, by na długo zachowały młodzieńczy wygląd? Ważna jest codzienna rutyna pielęgnacyjna, jednak dobrym rozwiązaniem mogą być też zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej.

Jak dbać o usta na co dzień?

Piękne, jędrne i nawilżone usta to w dużej mierze zasługa codziennej pielęgnacji i ochrony. Czytaj dalej i poznaj 5 wskazówek, jak odżywić usta i jak o nie dbać, dzięki prostym domowym czynnościom.

1. Nawilżanie i natłuszczanie

Usta wymagają codziennego nawilżenia i natłuszczenia. Jeśli krem, który stosujesz do twarzy, zawiera przede wszystkim substancje nawilżające i odbudowujące barierę hydrolipidową skóry, to możesz dwukrotnie w ciągu dnia nałożyć go także na usta (podczas porannej i wieczornej toalety).
Ponadto dobrym rozwiązaniem jest też nakładanie w ciągu dnia (o każdej porze roku, a bezwzględnie podczas gorącego lata i mroźnej zimy) balsamów czy pomadek ochronnych na usta.

2. Stosowanie masek

Pielęgnacja ust to także regularne stosowanie masek. Możesz wybierać wśród masek hydrożelowych lub w postaci kremów i balsamów. Innym sposobem, by odżywić usta, jest też nakładanie domowej maseczki, której jedynym składnikiem jest miód. Oto kilka wskazówek:

 1. Nałóż go na usta na 5-10 minut.
 2. Wykonaj delikatny peeling, rozcierając miód opuszkami palców po wargach.
 3. Następnie spłucz go ciepłą wodą i nałóż krem nawilżający.

3. Dokładny demakijaż

Codzienny, dokładny demakijaż jest niezwykle ważny, by Twoja skóra mogła oddychać i regenerować się podczas snu. Jeśli na co dzień stosujesz kolorowe pomadki, to zmywaj je preparatami zawierającymi oleje.

4. Delikatny masaż i peeling

Jak dbać o usta, na których pojawiają się suche skórki? Oprócz nawilżania i natłuszczania kluczowy jest peeling, który warto wykonać raz w tygodniu. Możesz skorzystać z:

 • gotowych peelingów (najczęściej cukrowych),
 • miodu z dodatkiem białego lub brązowego cukru,
 • miękkiej szczoteczki, na którą nałożysz olej lub tłusty krem.

Peeling czy masaż wykonuj delikatnie, zaczynając od kącików ust.

5. Nawadnianie organizmu

Ostatni, kluczowy element pielęgnacji ust polega na dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Według zaleceń: dla kobiet są to 2 litry, a dla mężczyzn – 2,5 litra.

Pielęgnacja ust – jakie zabiegi możesz wykonywać?

Zabiegi na usta mają na celu przede wszystkim:

 • nawilżyć wargi,
 • odżywić i wspomóc ich naturalne procesy regeneracyjne,
 • przywrócić im młodzieńczą objętość.

Wśród najczęściej stosowanych kuracji znajdują się iniekcje kwasu hialuronowego lub fibryny bogatopłytkowej, a także nakładanie na usta masek.

Soft lifting na usta

Soft lifting to zabieg nawilżający usta i delikatnie je modelujący. Możesz wykonywać go na całej twarzy, a gdy obszar zabiegowy ogranicza się do ust, to najczęściej kurację określa się jako soft lips.
Podczas zabiegu w czerwień wargową wstrzykuje się niewielkie ilości kwasu hialuronowego, by skorygować objętość ust i nawilżyć je. Nie jest to zabieg widocznie powiększający usta, jego celem jest przywrócenie utraconej objętości i jędrności. Podczas soft lips możesz także zniwelować niewielkie zmarszczki wokół ust oraz unieść opadające kąciki.

Fibryna bogatopłytkowa na usta

By odżywić usta, możesz również skorzystać z drugiej popularnej substancji rewitalizującej, czyli fibryny bogatopłytkowej. Preparat ten zawiera m.in. czynniki wzrostu, płytki krwi oraz komórki macierzyste, które pobudzają naturalne procesy regeneracyjne. Jednocześnie fibryna bogatopłytkowa delikatnie zwiększa objętość ust.
Ten zabieg na usta wygląda niemal identycznie jak wstrzykiwanie kwasu hialuronowego. Różnica dotyczy etapu przed iniekcją, ponieważ najpierw specjalista musi przygotować preparat, czyli pobrać krew pacjenta, umieścić ją w probówce i odwirować, a dopiero później może przejść do wstrzykiwania fibryny w usta.

Maski

Zabieg nawilżający usta może być całkowicie bezinwazyjny, więc jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz poddać się ostrzykiwaniu wymienionymi wcześniej preparatami, to możesz skorzystać z maski dostępnej w gabinecie medycyny estetycznej. W jej składzie znajdują się silnie nawilżające składniki aktywne, np. pochodne kwasu hialuronowego, ekstrakt z ziaren owsa, różnego typu wyciągi roślinne.
Zabieg nałożenia maski w gabinecie możesz uzupełnić pielęgnacją domową np. balsamem do intensywnej pielęgnacji ust, którego zadaniem jest odżywienie warg oraz ich ujędrnienie.

Co szkodzi ustom?

Naskórek ust jest bardzo delikatny i łatwo go uszkodzić. Co więcej: skóra na ustach nie jest odporna na szkodliwe czynniki atmosferyczne, ponieważ posiada bardzo mało gruczołów łojowych, a to wydzielane przez nie sebum chroni np. przed mrozem lub suchym powietrzem.
Czego unikać, by posiadać piękne i jędrne usta? Do niesprzyjających czynników należą przede wszystkim:

Warunki atmosferyczne

Mróz, zimny wiatr, ale też bardzo wysoka temperatura i suche powietrze to czynniki, przed którymi należy chronić usta. W tym celu najlepiej zabezpiecz je balsamem lub kremem o właściwościach natłuszczających.

Promieniowanie UV

Promieniowanie słoneczne może mieć negatywny wpływ na skórę całej twarzy, w tym ust. Dlatego warto przez cały rok stosować pomadki z wysokimi filtrami UV.

Palenie papierosów

Nikotyna i substancje chemiczne zawarte w papierosach negatywnie wpływają na kondycję skóry ust, powodując jej przedwczesne starzenie się. Dodatkowo: zwężanie warg podczas palenia wyrobów tytoniowych może prowadzić do powstania tzw. zmarszczek palacza.
Dowiedz się więcej – przeczytaj artykuł „Skąd się biorą zmarszczki palacza i czy można je usunąć?”.

Nieodpowiednia dieta

Słabe nawodnienie organizmu, a także niedobór witamin z grupy B, witaminy A oraz E, może powodować suchość i pierzchnięcie ust. Dlatego, jeśli chcesz mieć piękne i jędrne usta, stosuj się do zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania. Oczywiście dieta ma wpływ nie tylko na kondycję ust, ale także całego organizmu.
Na kompleksową pielęgnację ust składa się:

 • codzienna dbałość o ich nawilżenie i natłuszczenie,
 • ochrona przed szkodliwymi czynnikami,
 • zabiegi, które rewitalizują oraz odmładzają.

Przeczytaj też inne teksty na blogu, z których dowiesz się m.in.:

 • jak przeciwdziałać starzeniu się skóry,
 • w jaki sposób zredukować popularne defekty estetyczne.