Skip to main content

Zmarszczki palacza to nieestetycznie wyglądające pionowe bruzdy w okolicy ust. Najczęściej i najszybciej pojawiają się nad górną wargą. Zwykle, choć nie zawsze, są wynikiem wieloletniego „zaciągania się” dymem z papierosa. Sprawdź, co jeszcze przyczynia się do powstawania tych zmarszczek, jak im zapobiegać i w jaki sposób się ich pozbyć.

Czym są zmarszczki palacza? Czy pojawiają się jedynie u osób palących?

Charakterystyczne pionowe wgłębienia w okolicy ust, najbardziej widoczne ponad górną wargą, to zmarszczki mimiczne, powszechnie nazywane „kodem kreskowym” lub „zmarszczkami palacza”. Najczęściej pojawiają się wraz z wiekiem u osób palących. Dzieje się to w wyniku powtarzanego wielokrotnie, specyficznego układania ust podczas „zaciągania się” papierosem.

Na zmarszczki palacza nie są jednak skazani wyłącznie ci, którzy nałogowo sięgają po używki tego typu, ale również osób o bogatej mimice, a nawet osoby grające na niektórych instrumentach dętych.

Zmarszczki palacza – przyczyny

Kiedy wraz z wiekiem spada produkcja włókien kolagenowych w skórze wyraźnie zmniejsza się jej elastyczność. Cera staje się wiotka, a bruzdy, wgłębienia i linie mimiczne są coraz bardziej widoczne. Jednak nie tylko upływ czasu przyczynia się do pogorszenia kondycji skóry –znaczenie ma także genetyka oraz styl życia.

Przeczytaj też: Kolagen do twarzy – jakie są typy, zalety i wady?

Już wiesz, że zmarszczki palacza powstają w wyniku intensywnej pracy mięśnia okrężnego ust. Istnieje jednak szereg czynników, które nie tylko znacznie przyspieszają pojawienie się ich w okolicach warg, ale także wpływają na ich wygląd – długość, głębokość oraz ilość.

Kosmetolodzy i lekarze medycyny estetycznej wskazują głównie następujące przyczyny pojawiania się „kodu kreskowego” wokół ust:

  • odwodniona, sucha skóra,
  • częste sięganie po używki,
  • nieprawidłowa pielęgnacja,
  • częsta ekspozycja skóry na promieniowanie UV lub brak fotoprotekcji,
  • dieta uboga w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Przy wyeliminowaniu tych czynników możesz spowolnić ten proces. Jeśli jednak nie planujesz zmiany trybu życia ani sposobów pielęgnacji cery, nawet najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza nie pomogą, by poprawić jej kondycję na dłużej.

Jak zapobiegać zmarszczkom palacza?

Każdy wie, że zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć! Zanim zaczniesz się zastanawiać, jakie są najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza, pomyśl, jak możesz ochronić skórę przed pojawieniem się tych charakterystycznych bruzd. Jeśli jesteś osobą palącą, pierwszym krokiem powinno być porzucenie nałogu – wpłynie to korzystnie nie tylko na mięśnie wokół ust, ale również stan zdrowia oraz wygląd. Pamiętaj, że substancje zawarte w wyrobach tytoniowych bardzo osłabiają procesy syntezy kolagenu w skórze!

Znaczenie ma także codzienna pielęgnacja – nawilżanie i odżywianie skóry. Stosowanie dobrej jakości kosmetyków może sprawić, że zmarszczki palacza nie pojawią się tak szybko i będą mniej widoczne. Jednak to tyczy się wyłącznie zapobiegania, czyli dbania o skórę, zanim zupełnie straci jędrność. Żaden krem nie jest w stanie usunąć już istniejących, głębokich bruzd.

Jak zlikwidować zmarszczki palacza? Domowe sposoby

Jeśli dopiero zaczynasz zauważać drobne pionowe linie w okolicach ust, możesz wypróbować domowe sposoby na zmarszczki palacza. Ostatnimi czasy rekordy popularności bije joga twarzy. To zestaw ćwiczeń, których celem jest poprawa sprężystości i wzmocnienie mięśnia okrężnego ust. Trening składa się m.in. z wyraźnego wymawiania samogłosek A, E, O, U, Y (przy maksymalnym zaangażowaniu mięśni wokół warg), zaciskania ust i układania ich w dzióbek, by za chwilę je rozluźnić.

Domowe sposoby na zmarszczki palacza to również samodzielnie przyrządzone maski, np. z awokado i miodu, które pozwolą błyskawicznie odżywić i nawilżyć skórę.

Pamiętaj, że pielęgnacja tego typu powinna być systematyczna – ćwiczenia należy powtarzać przynajmniej 2-3 razy dziennie po ok. 3 minuty, a maski stosować raz lub kilka razy w tygodniu. Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza (i nie tylko) w domowych warunkach to te, które wykonujesz regularnie.

Zabiegi na zmarszczki palacza

zmarszczki

Poznaj zabiegi na zmarszczki palacza

Choć domowe sposoby na zmarszczki palacza są tanie i łatwe do przeprowadzenia, to niestety nie usuną bruzd. Mogą pomóc na etapie zapobiegania ich powstawaniu, jednak już istniejące zmarszczki potrzebują silniejszego podziałania.

Jednym z zabiegów, które mogą pomóc w walce ze zmarszczkami (palacza i nie tylko) to te z użyciem toksyny botulinowej, popularnie nazywanej botoksem. Wbrew krążącym mitom, nie podaje się go pod skórę, by „rozprostować” nierówności – zadaniem botoksu jest zmniejszenie napięcia mięśni w danej okolicy. W ten sposób można uzyskać efekt gładkiej, wypoczętej skóry.

Sprawdź również: Botoks pod oczy: co warto wiedzieć o zabiegu?