Zazwyczaj z utęsknieniem czekamy na lato, pełne aktywności w słońcu, wyjazdów wakacyjnych i morskich kąpieli. W tej beztrosce nie zapominajmy jednak, że odpowiednia pielęgnacja skóry latem to niezwykle ważny element profilaktyki przeciwstarzeniowej. Jakie są podstawy ochrony skóry i które kuracje można wykonać nawet w najbardziej upalne miesiące?
Jakie potrzeby ma Twoja skóra latem?
Lato nie jest najłatwiejszą porą roku dla skóry twarzy. Wysoka temperatura wzmaga pocenie się i produkcję sebum, a także sprawia, że z naskórka odparowuje więcej wody. Wszechobecny kurz osiada na skórze, a mocne słońce może prowadzić do poparzeń.
Przyjemne morskie kąpiele mają pozytywny wpływ na organizm, ale warto wiedzieć, że sól zawarta w wodzie może wysuszać skórę. Jakie kroki podjąć, by zabezpieczyć ją przed tymi negatywnymi czynnikami?
Pielęgnacja skóry twarzy latem powinna być delikatna, regularna, nastawiona na łagodzenie podrażnień i odbudowę bariery hydrolipidowej. Kluczowe składniki letniej pielęgnacji to:
- ochrona przed negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB;
- dokładne, ale nieagresywne oczyszczanie;
- nawilżanie od wewnątrz (nawodnienie) i z zewnątrz (kremy, serum);
- wspomaganie regeneracji;
- nieobciążanie skóry, co sprowadza się do stosowania lekkich: produktów pielęgnacyjnych i kosmetyków.
Ochrona UV
Jak dbać o skórę latem? Zacznij od ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.
Opalenizna to nic innego jak reakcja obronna komórek skóry wywołana uszkodzeniami. Pod wpływem promieniowania UV dochodzi do:
- fotostarzenia skóry (z ang. photoageing), czyli zniszczenia włókien kolagenowych i elastynowych,
- zrogowacenia naskórka,
- powstawania przebarwień,
- uszkodzenia naczyń włosowatych, co może skutkować pojawieniem się tzw. pajączków.
Stosowanie kremów z jak najwyższym filtrem UVA i UVB jest podstawą pielęgnacji skóry latem, choć powinny być one używane o każdej porze roku. Niestety wiele osób unika kremów z filtrami, twierdząc, że są zbyt “tłuste” i obciążają skórę. Obecnie w sklepach dostępne są emulsje czy żele, które mogą być stosowane nawet na tłustą skórę.
I najważniejsze – nie oszczędzaj podczas nakładania tego typu kremu. Jak ustalić, ile kremu będzie dawką odpowiednią? Według specjalistów są to 2 mg kremu na cm2 skóry. Dla uproszczenia możesz posłużyć się dwoma palcami – wskazującym i serdecznym. Na całą ich długość wyciśnij krem, a następnie delikatnie wmasuj go w skórę twarzy. Nie zapomnij także o szyi i dekolcie.
Metoda “dwóch palców” nie sprawdzi się w każdym przypadku. Np. jeśli masz cerę tłustą, to ilość preparatu możesz zmniejszyć, by nałożony na niego podkład nie warzył się i nie było efektu “białej maski”. Lepiej użyć wtedy nieco mniej kremu z filtrem, niż całkowicie z niego rezygnować.
Oczyszczanie
Regularne, ale delikatne oczyszczanie, to kolejny niezwykle ważny krok pielęgnacji twarzy latem. Chociaż w największe upały chętnie wybieramy lekkie pianki czy żele, to wieczorem warto przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie, którego pierwszym krokiem jest masaż z wykorzystaniem olejku. Dlaczego właśnie ten produkt?
Przede wszystkim musisz dokładnie zmyć krem z filtrem, który nosisz w trakcie dnia, a ponadto pozbyć się wyprodukowanego sebum i zapewne także makijażu. Pamiętaj, że sama delikatna pianka nie poradzi sobie z tymi zanieczyszczeniami.
Latem możesz skorzystać z peelingów oczyszczających. Jeśli samodzielnie wybierasz preparat, to unikaj mocnych kwasów jak np. salicylowego, glikolowego czy TCA (trójchlorooctowego).
O peelingach lekarskich, odpowiednich na słoneczne miesiące, piszemy w dalszej części artykułu.
Nawilżenie skóry: stymulatory tkankowe z kwasem hialuronowym
Podstawą pielęgnacji skóry latem jest nawilżenie, a niekwestionowanym królem wśród składników wiążących wodę jest kwas hialuronowy. Nic więc dziwnego, że znajdziesz go w większości kremów przeznaczonych na lato.
Musisz jednak wiedzieć, że jego duże cząsteczki nie przenikają przez barierę skóry, więc jeśli potrzebujesz głębokiego nawilżenia, to skorzystaj z zabiegu z wykorzystaniem biostymulatora tkankowego.
Mezoterapia kwasem hialuronowym głęboko nawilża skórę, ujędrnia ją, spłyca zmarszczki, a także delikatnie poprawia zarys kości policzkowych i linii żuchwy.
Odnowa skóry: mikronakłucia 4.0 i mezoterapia mikroigłowa
Jaki zabieg wybrać, jeśli Twoja skóra potrzebuje głębokiej regeneracji i odnowy? Latem nie wykonuje się mocnych peelingów i laseroterapii twarzy. Zamiast tego możesz skorzystać z mezoterapii mikroigłowej i mikronakłuć 4.0. Oba te zabiegi powodują kontrolowane mikrourazy skóry, przez co pobudzają naturalne procesy regeneracyjne i poprawiają mikrokrążenie. W efekcie:
- skóra staje się bardziej elastyczna,
- zmarszczki ulegają spłyceniu,
- poprawia się koloryt cery.
Jeśli interesuje Cię ten temat, to przeczytaj porównanie: “Mezoterapia igłowa i mikroigłowa – co lepsze?”
Złuszczenie skóry: delikatne peelingi
Latem można stosować kwasy złuszczające skórę, ale tylko te, które mają delikatne działanie. To m.in. kwas laktobionowy, azelainowy czy mlekowy. Jeśli chcesz rozjaśnić naskórek, pozbyć się zrogowaciałych komórek i zmniejszyć widoczność przebarwień, to możesz skorzystać z peelingu medycznego typu “soft” lub “no peel”.
Botoks w okolicy oka i na czole
Ostre słońce powoduje, że mrużymy oczy, a przy tym także czoło, co może powodować powstawanie zmarszczek mimicznych lub ich pogłębianie. Chcesz temu zapobiec? Na początku lata możesz skorzystać z zabiegu ostrzykiwania okolic oczu i czoła toksyną botulinową. Substancja ta blokuje przewodzenie impulsów z nerwów do mięśni i tym samym może zapobiec powstawaniu zmarszczek mimicznych oraz “rozprostować” te już istniejące.
Botoks na nadpotliwość
Nadpotliwość najczęściej dotyczy pach i dłoni, ale występuje także na twarzy (czole, skroniach, nad górną wargą). Jeśli zmagasz się z tym problemem, to możesz skorzystać z zabiegu zmniejszania nadpotliwości toksyną botulinową. Substancja ta działa bardzo szybko po wstrzyknięciu (po około tygodniu), a zabieg możesz wykonać o każdej porze roku.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule pt. “Nadmierna potliwość – czy da się z tym cokolwiek zrobić?”.
Poznaj również inne wskazówki, dotyczące pielęgnacji skóry i nie tylko – odwiedź nasz blog.