Skip to main content

Kiedy skóra zaczyna się starzeć? Jakie czynniki odpowiadają za ten proces? Dlaczego pierwsze zmarszczki pojawiają się zwykle na czole lub pod oczami? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w naszym kompendium wiedzy o oznakach starzenia się skóry.

kiedy skóra zaczyna się starzeć

Jak przebiega proces starzenia się skóry?

Proces starzenia się skóry jest skomplikowanym zjawiskiem, obejmującym zarówno czynniki genetyczne, jak i zewnętrzne wpływy środowiskowe. Z biegiem lat skóra traci elastyczność, nawilżenie i zdolność do regeneracji komórkowej, co prowadzi do:

 • powstawania pierwszych zmarszczek,
 • zmian w owalu twarzy,
 • uwidaczniania się różnego typu niedoskonałości jak np. przebarwień czy rozszerzonych naczynek.

Wszystkie te oznaki starzenia się skóry opisujemy szczegółowo w dalszej części artykułu.

Kiedy skóra zaczyna się starzeć?

Już po 20. roku życia spada produkcja kolagenu i elastyny w skórze, czyli białek odpowiedzialnych za jej jędrność i gęstość. Dlatego pierwsze oznaki starzenia się skóry możesz zaobserwować już ok. 25 roku życia.

Najczęściej są nimi drobne zmarszczki mimiczne, zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu lub na czole. Najpierw są one widoczne tylko podczas kurczenia mięśni twarzy, np. w trakcie uśmiechu, ale z biegiem czasu utrwalają się i nie znikają podczas spoczynku.

Dlaczego akurat na tych obszarach twarzy najpierw pojawiają się zmarszczki? Odpowiedź jest prosta: najczęściej podczas mimiki pracują właśnie mięśnie wokół oczu, ust i na czole. A ponieważ skóra nieco już straciła elastyczność, to nie jest w stanie idealnie się “rozprostować”, jak to było w wieku dziecięcym czy nastoletnim.

Wewnętrzne i zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

W medycynie estetycznej i kosmetologii istnieje rozróżnienie starzenia się skóry na:

 • chronologiczne,
 • przedwczesne.

To pierwsze jest związane z naturalnymi zmianami w naszym organizmie, wynikającymi z upływu czasu, i zależy od czynników wewnętrznych. Natomiast na przedwczesne starzenie się skóry wpływają czynniki wewnętrzne.

Wewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

Do wewnętrznych czynników odpowiedzialnych za starzenie się skóry zaliczamy:

Naturalne zmiany w organizmie, zwłaszcza zmniejszenie zdolności regeneracyjnych

Z biegiem lat organizm coraz gorzej radzi sobie z procesem samonaprawy, dlatego uszkodzone komórki wolniej się regenerują, a ponadto spada tempo produkcji kluczowych składników skóry, jak np. kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny.

Czynniki genetyczne

Dziedziczone cechy genetyczne odgrywają kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Skłonność do szybszej utraty elastyczności czy bardziej intensywnego powstawania zmarszczek może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego też u niektórych osób pierwsze zmarszczki pod oczami czy na czole są widoczne już w wieku 25 lat, a u innych nie zauważymy ich aż do 35. roku życia.

Zmiany hormonalne

Na stan skóry kobiet ogromny wpływ mają estrogeny. Ich niedobór może prowadzić do szybszego powstawania zmarszczek i spadku nawilżenia skóry. Oczywiście wraz z wiekiem produkcja estrogenów spada, najbardziej drastycznie w okresie menopauzy.

Zewnętrzne przyczyny starzenia się skóry

Skóra na co dzień narażona jest na wiele niekorzystnych czynników, które mogą doprowadzić do tzw. stresu oksydacyjnego. Jest to stan, gdy w organizmie znajduje się zbyt wiele wolnych rodników – cząsteczek, które odpowiadają nie tylko za przedwczesne starzenie się skóry, ale też uszkadzają komórki innych narządów. Stresowi oksydacyjnemu sprzyja: 

Promieniowanie UV

Narażenie skóry na promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się, ponieważ uszkadza kolagen i elastynę, prowadząc do utraty jędrności i powstawania pierwszych zmarszczek.

Palenie wyrobów nikotynowych

Nikotyna i szereg innych substancji chemicznych, obecnych w dymie papierosowym, prowadzą do obniżenia poziomu kolagenu w skórze. Efektem jest zwiotczenie skóry i przyspieszenie procesu starzenia.

Zanieczyszczenie powietrza

Substancje zawarte w smogu mogą wnikać w skórę m.in. przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe, a następnie wywoływać stres oksydacyjny.

Niewłaściwa dieta

Brak odpowiednich składników odżywczych, zwłaszcza antyoksydantów, może wpływać negatywnie na zdolność skóry do walki z wolnymi rodnikami.

Jeśli chcesz, by pierwsze zmarszczki pojawiły się na Twojej twarzy jak najpóźniej, możesz stosować nie tylko na pielęgnację, ale też ochronę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi i jednocześnie wspomagać organizm dietą bogatą w antyoksydanty.

Pierwsze oznaki starzenia się skóry

Obserwując codziennie swoją twarz, trudno jest zauważyć delikatne zmiany, które zachodzą w strukturze skóry. Warto jednak znać pierwsze oznaki starzenia się skóry, by móc wychwycić je na wczesnym etapie i wdrożyć odpowiednią profilaktykę anti-aging.

pierwsze zmarszczki

1. Zmarszczki

Pierwsze zmarszczki na czole lub pod oczami przyjmują najpierw formę delikatnych linii. Później stają się coraz bardziej wyraźne. Jednocześnie oznaki starzenia się skóry zaczynają obejmować coraz większy obszar twarzy i kolejno zazwyczaj pojawiają się:

 • bruzdy nosowo-wargowe,
 • lwia zmarszczka na czole,
 • linie marionetki,
 • tzw. zmarszczki palacza nad górną wargą.

Oczywiście nie wszystkie te zmarszczki muszą wystąpić u każdej osoby.

2. Zwiotczenie skóry

Wiotczenie skóry jest procesem, który zaczyna się bardzo wcześnie, ale długo nie daje widocznych objawów. Zazwyczaj dopiero ok. 35 roku życia zauważamy, że owal twarzy zaczyna delikatnie opadać, może też wyraźniej zarysowywać się dolina łez.

3. Przesuszenie skóry

Kolejną oznaką starzenia się skóry jest nieodpowiedni poziom nawilżenia i dotyczy on zarówno naskórka, jak i skóry właściwej. W przypadku naskórka zauważamy, że skóra staje się bardziej sucha, a pierwsze zmarszczki – wyraźniej widoczne. Spadku nawilżenia skóry właściwej nie widzimy “gołym okiem”, ale odczuwamy w postaci zmniejszenia się elastyczności skóry.

4. Rozszerzone pory

Problem rozszerzonych porów najbardziej widoczny jest u osób, które posiadają cerę tłustą lub mieszaną. Z upływem lat ujścia gruczołów łojowych zwiększają się, przez co zmienia się tekstura skóry.

W artykule pt. „3 zabiegi na rozszerzone pory” znajdziesz więcej porad o tym problemie i przykłady zabiegów, które mogą zmniejszyć widoczność porów.

5. Przebarwienia

Pierwsze przebarwienia to najczęściej efekt nieprawidłowej ochrony skóry przed promieniowaniem UV, a zwłaszcza poparzeń słonecznych. Wraz z wiekiem możemy spodziewać się większej ilości plam na skórze, ponieważ organizm coraz gorzej radzi sobie z naprawami DNA komórek.

6. Ziemisty kolor skóry

Ziemisty kolor cery nie zawsze musi być oznaką starzenia się skóry. Czasem wynika z:

 • niedoborów witamin i minerałów,
 • chorób,nieprawidłowej pielęgnacji.

Jednak na koloryt skóry wpływa także mikrokrążenie, które z wiekiem ulega pogorszeniu.

7. Rozszerzone naczynka

Pod wpływem procesów starzenia się skóra staje się cieńsza i uwidaczniają się na niej naczynka krwionośne. Jednocześnie organizm nie radzi sobie tak dobrze, jak w latach młodzieńczych, z naprawą uszkodzonych naczynek, dlatego mogą one ulegać poszerzaniu, a nawet pękać. W dużej mierze problem ten wynika z czynników genetycznych i predyspozycji danej cery, choć czynniki zewnętrzne mogą nasilać proces degradacji naczynek.

Dlaczego warto znać pierwsze oznaki starzenia?

Rozpoznawanie pierwszych oznak starzenia się skóry jest kluczowe dla podejmowania skutecznych działań opóźniających ten proces. Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry, zdrowy styl życia i unikanie czynników przyspieszających starzenie się, mogą znacznie pomóc w utrzymaniu młodego wyglądu skóry przez dłuższy czas.

Jeśli chcesz poznać praktyczne wskazówki, jak na dłużej zachować młody wygląd, przeczytaj artykuły na naszym blogu, m.in. „Jak opóźnić starzenie, czyli 7 zasad profilaktyki anti-aging”.