Skip to main content

Zachwycają Cię efekty popularnych w Internecie metamorfoz stomatologicznych i zastanawiasz się, jak uzyskiwany jest taki efekt? Czy możesz wykonać go również u siebie? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się m.in.: na czym polega metamorfoza zębów, jakie są najczęstsze przeciwskazania. 

metamorfoza zębów

Metamorfoza zębów – na czym polega?

Metamorfoza zębów to szereg, indywidualnie dobranych do Twojego uzębienia, zabiegów, które mają na celu stworzenie u Ciebie pięknego, zdrowego i estetycznego uśmiechu. Wskazaniami do wykonania metamorfozy są głównie nieprawidłowości w estetyce, takie jak:  

 • stłoczenia, 
 • braki zębowe, 
 • wady zgryzu, 
 • diastemy (przerwy między zębami), 
 • przebarwienia, 
 • wady rozwojowe zębów (np. mikrodoncja – zbyt mały ząb, fluoroza – ząb pokryty nieestetycznymi cętkami w innym kolorze niż zdrowe szkliwo). 

Warto także dodać, że metamorfoza powinna rozpocząć się od szczegółowej konsultacji, podczas której omawiane są Twoje oczekiwania. Nie może także zabraknąć dokładnej higienizacji zębów, na którą składają się czynności takie jak: 

 • usuwanie kamienia nazębnego, czyli tzw. skaling ultradźwiękowy, 
 • usuwanie osadów nazębnych (w tym przypadku głównie przebarwień wynikających ze spożywania dużej ilości kawy i herbaty lub palenia papierosów) za pomocą piaskowania. 

Dowiedz się więcej: „Piaskowanie zębów – dlaczego i kiedy warto je wykonać?”. 

Techniki używane w ramach wykonywania metamorfozy zębów

Aby uzyskać efekt zachwycającego uśmiechu niczym z Hollywood (tzw. Hollywood smile) specjaliści korzystają z różnych metod leczniczych, takich jak m.in.: 

Wybielanie

Wybielanie zębów polega na uzyskaniu jaśniejszej (nawet o kilka odcieni) barwy zębów za pomocą aplikacji preparatów, zawierających nadtlenek wodoru lub nadtlenek karbamidu.  

Stopień rozjaśnienia zależy od tego, na jakiej estetyce Ci zależy i co specjalista uzna za zdrowe i stosowne dla Ciebie. 

Licówki

Licówki są to protetyczne odbudowy zębów, w kształcie nakładek wykonanych z porcelany lub kompozytu.  

Ich klasyczne wersje wymagają oszlifowania zęba, czyli pomniejszenia jego naturalnych rozmiarów, a następnie przyklejeniu na tak przygotowany ząb przy pomocy specjalnego materiału wiążącego wcześniej przygotowanej licówki.  

Do zadań licówek należą przede wszystkim: 

 • poprawa kształtu zęba, 
 • maskowanie przebarwień niemożliwych do usunięcia inną metodą, 
 • odbudowa ukruszonego lub złamanego zęba, 
 • korekta niewielkich wad zgryzu, takich jak np. diastema, 
 • nadanie zębowi jaśniejszej barwy. 

metamorfoza uśmiechu

Korony protetyczne

Korony protetyczne to bardziej rozległe uzupełnienie protetyczne, którego celem jest odbudowa zęba, którego nie da się uratować go za pomocą „zwykłej plomby”. Metoda wymaga oszlifowania pozostałych tkanek zęba aż o 50-60% i pokrywa wszystkie jego powierzchnie. Korony możesz także zakładać na, wkręcony wcześniej w kość, implant. 

Leczenie ortodontyczne

Leczenie ortodontyczne umożliwia ustawienie zębów w prawidłowej pozycji, a także zwiększyć estetykę uśmiechu i poprawić ogólne funkcjonowanie zębów w jamie ustnej podczas jedzenia, wysławiania się (tzw. artykulacji).  

Zabieg zwykle odbywa się przy pomocy aparatów ortodontycznych, wśród których wyróżnić możemy: 

Aparaty stałe

Aparaty stałe są przymocowane do zębów na okres leczenia. Stosuje się je, gdy obecne są wszystkie zęby stałe. 

Aparaty nakładkowe (tzw. alignery)

Niewidoczne, przezroczyste nakładki na zęby, indywidualnie dopasowane do Twoich potrzeb. Możesz zdejmować je na czas jedzenia oraz mycia zębów. 

Przeciwwskazania do wykonania metamorfozy zębów

Przeciwwskazania do przeprowadzenia metamorfozy uśmiechu należy rozpatrywać osobno w odniesieniu do każdego z zabiegów. Jest jednak szereg sytuacji, które tymczasowo wykluczają zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej, umożliwiające uzyskanie pięknego uśmiechu — należą do nich: 

 • zła higiena jamy ustnej, 
 • stany zapalne dziąseł i przyzębia, 
 • zęby zakwalifikowane do leczenia kanałowego, 
 • zęby rozchwiane. 

W przypadku wybielania zębów bardzo istotne jest, aby powstrzymać się od wykonania tego zabiegu w trakcie ciąży i karmienia piersią.  

Piękny uśmiech w jeden dzień – czy to możliwe?

Metamorfoza zębów to efekt, który różni się niemal w każdym przypadku. Czasami wystarczy np. jedynie niewielka korekta kształtu zębów lub ich wybielenie. Wówczas możliwe jest leczenie w ciągu jednej wizyty.  

Zwykle jednak zabieg wymaga więcej czasu, zwłaszcza gdy wymagane jest leczenie ortodontyczne. Czy piękny uśmiech w jeden dzień jest możliwy do uzyskania?  Tak, jednak pamiętaj, że nie w każdym przypadku jest to możliwe. 

Metamorfoza zębów – ile kosztuje?

Jak już wiesz, metamorfoza zębów to bardzo indywidualny zabieg, dostosowany do konkretnego przypadku. Ma to swoje odzwierciedlenie w cenie – na koszt zabiegu składać się może różna liczba zabiegów. Od niej oraz od stopnia zaawansowania wykonywanych u Ciebie procedur uzależniona jest łączna cena metamorfozy zębów 

Znasz już wszystkie najważniejsze informacje na temat metamorfozy zębów. Jak widzisz — może pomóc Ci ona cieszyć się pięknym uśmiechem i — niewykluczone — coraz większą pewnością siebie.  

Poznaj inne wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej – odwiedź nasz blog.