KLINIKA JURENKO

Leczenie nadpotliwości

Botoks na nadpotliwość leczenie nadpotliwości

KLINIKA JURENKO – OPIS ZABIEGU

Wydzielanie potu stanowi fizjologiczną reakcję organizmu na stres, wysiłek fizyczny oraz podwyższoną temperaturę. W jego wytwarzaniu ważną rolę odgrywają gruczoły potowe, które są rozmieszczone praktycznie na całym ciele człowieka. Ich podstawowym zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła. Najczęstszym zaburzeniem związanym z nieprawidłową pracą tych struktur jest nadpotliwość. Na szczęście istnieją skuteczne metody leczenia tej przypadłości.

ZABIEG NA TWARZ

Czym jest nadpotliwość i co może ją powodować?

W prawidłowych warunkach zdrowy człowiek jest w stanie wydalić z organizmu od 800 do 1200 ml potu na dobę. W jego składzie poza nierozpuszczalnymi w wodzie substancjami białkowymi pochodzącymi ze skóry mogą też znajdować się elektrolity, aminokwasy, bakterie, grzyby i cząsteczki kurzu. Wzmożone pocenie się ciała pojawia się w przebiegu niektórych jednostek chorobowych. Należy tu wymienić przede wszystkim gruźlicę, schorzenia trzustki, niewydolność nadnerczy oraz zaburzenia okresu miesiączkowania.

Istnieją jednak ludzie, którzy nie zmagają się z żadnymi chorobami, a mimo to pocą się bardzo intensywnie. Nadpotliwość pach, głowy czy twarzy jest związana z nasiloną aktywnością gruczołów potowych. Nieustannie wilgotne strefy ciała mogą być powodem wstydu, niskiej samooceny i gorszego samopoczucia na co dzień. Dyskomfort osób skarżących się na nadmierne wydzielanie potu jest związany z faktem, że ma on nieprzyjemną woń, brudzi odzież, a także zwiększa ryzyko rozwoju zakażeń bakteryjnych i grzybiczych skóry.

Pot jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chroni nas przed przegrzaniem i stanowi naturalny sposób chłodzenia. Wytwarzanie zbyt dużych ilości potu mogą powodować następujące czynniki:

  • zaburzenia hormonalne,
  • silne emocje i stres,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • przewlekłe stany lękowe,
  • stosowanie używek,
  • przyjmowanie niektórych leków.

Ze względu na przyczyny nadpotliwość dzieli się na pierwotną oraz wtórną. Najpowszechniejszym typem dolegliwości jest nadpotliwość pierwotna, która ma charakter miejscowy. Wzmożone wydzielanie potu najczęściej pojawia się w obrębie pach, dłoni oraz stóp.

ZABIEG NA TWARZ

Jakich obszarów ciała może dotyczyć nadpotliwość?

Wytwarzanie zbyt dużych ilości potu w stosunku do potrzeb organizmu u wielu pacjentów jest spowodowane zaburzoną pracą gruczołów potowych lub nadmiernym działaniem układu współczulnego. Ponieważ gruczoły potowe są zlokalizowane niemalże na całym ciele, wyróżnia się:

  • nadpotliwość pach,
  • nadpotliwość rąk i dłoni,
  • nadpotliwość głowy,
  • nadpotliwość twarzy,
  • nadpotliwość stóp.

Nadmierne wydzielanie potu może nie tylko pogarszać jakość życia, ale też skutkować występowaniem różnych chorób lub zaostrzeniem istniejących, np. prowadzić do nasilenia łuszczycy czy niewydolności nerek.

ZABIEG NA TWARZ

W jaki sposób może objawiać się nadmierna potliwość?

Nadmiernej potliwości bardzo często towarzyszy nieprzyjemny zapach. Powstaje on na skutek rozkładania potu przez bakterie, grzyby oraz inne mikroorganizmy znajdujące się na skórze. Przypadłość ta może objawiać się również stale lub okresowo utrzymującymi się wilgotnymi obszarami ciała, które powodują zawilgocenie i zabrudzenie odzieży. Konsekwencją przewlekłego pocenia mogą być pęcherze, odparzenia, a także nawracające infekcje bakteryjne i grzybicze. W takiej sytuacji można rozważyć zabieg na nadpotliwość.

ZABIEG NA TWARZ

Metody leczenia nadpotliwości

Osoby, które marzą o suchej i świeżej skórze, mogą skorzystać z możliwości, jakie daje współczesna medycyna estetyczna. Leczenie nadpotliwości w klinice medycyny estetycznej może przynieść ulgę i przywrócić komfort fizyczny oraz psychiczny. W niektórych przypadkach terapie polegające na podaniu toksyny botulinowej czy wykorzystaniu termoliftingu mogą przynieść trwałe rezultaty w postaci przywrócenia prawidłowej regulacji gruczołów potowych.

ZABIEG NA TWARZ

Toksyna botulinowa

Terapia z wykorzystaniem botoksu może pomóc w zablokowaniu impulsów nerwowych, które docierając do gruczołów potowych, powodują nadpotliwość. Leczenie przy pomocy toksyny botulinowej polega na wstrzyknięciu niewielkiej dawki preparatu w celu zahamowania nerwów uczestniczących w procesie wzmożonego wydzielania potu. Środek jest podawany podskórnie bardzo cienką, jednorazową igłą. Efekty utrzymują się mniej więcej od trzech do sześciu miesięcy. W celu utrzymania korzystnego działania botoksu iniekcje należy powtarzać minimum raz w roku. W ten sposób można leczyć między innymi nadpotliwość pach, dłoni. Zabieg jest bardzo szybki, niemalże bezbolesny i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

ZABIEG NA TWARZ

Jak jeszcze można radzić sobie z nadmierną potliwością?

Miejscowe zablokowanie wydzielania potu jest także możliwe przy zastosowaniu dostępnych na rynku preparatów. W tym celu wykorzystuje się głównie dezodoranty i antyperspiranty, które zawierają w składzie sole glinu. Związki te mają wielokierunkowe działanie: wspomagają ścinanie białka w kanałach gruczołów potowych, hamują rozwój chorobotwórczych drobnoustrojów, a także neutralizują przykry zapach wydzieliny. W walce z nadmierną potliwością można też wykorzystać zioła takie jak rumianek, szałwia, kora dębu, pokrzywa. Trzeba jednak pamiętać, że sposoby te nie sprawdzą się u wszystkich osób. W sytuacji, kiedy nadpotliwość dotyczy całego ciała lub ilość wydzielanego potu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z zabiegów medycyny estetycznej.

Zamów kontakt
telefoniczny.

Chętnie porozmawiamy. Zostaw swoje dane. Oddzwonimy i omówimy Twoje wątpliwości

Skontaktuj się
z nami teraz.

Jesteśmy dla Ciebie. Skontaktuj się z nami telefonicznie.

CENNIK

Botoks na nadpotliwość
od 1500 zł