Skip to main content

Zmarszczki królicze, które pojawiają się na nosie podczas uśmiechu lub mrużenia oczu, mogą wyglądać wręcz uroczo. Jednak jeśli się utrwalą, to sprawiają, że twarz wygląda na rozzłoszczoną czy nadąsaną.  

Z tego artykułu dowiesz się m.in., jak powstają i rozpoznać zmarszczki królicze, a także jak możesz je zniwelować. 

Zmarszczki królicze

Zmarszczki królicze – jak rozpoznać?

Zmarszczki królicze to niewielkie, najczęściej symetryczne, poziome lub poprzeczne linie, zlokalizowane po bokach nosa, zazwyczaj w górnej jego części. Ich nazwa nawiązuje do charakterystycznego ruchu marszczenia nosa przez królika. 

Zmarszczki królicze są zauważalne głównie podczas:  

 • uśmiechania się,  
 • marszczenia nosa, 
 • mrużenia oczu.  

Z czasem jednak mogą się utrwalać i pogłębiać, przez co stają się widoczne także wtedy, gdy twarz jest w spoczynku. 

Jak powstają zmarszczki królicze?

Zmarszczki królicze na nosie są wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry oraz częstych ruchów mięśni twarzy. Należą do grupy zmarszczek mimicznych, co oznacza, że główną przyczyną ich powstawania są skurcze mięśni. 

Poznaj „7 najważniejszych faktów o zmarszczkach mimicznych”.

Podczas wyrażania różnego typu emocji, mięśnie kurczą się i rozluźniają, a skóra na naszej twarzy regularnie — zagina i rozciąga.  

W młodym wieku skóra zawiera dużo kolagenu i elastyny, dlatego szybko wraca do swojego pierwotnego kształtu. Jednak z wiekiem traci ona elastyczność i gęstość, a zmarszczki na nosie, wokół oczu lub ust utrwalają się. 

Na wystąpienie zmarszczek króliczych bardziej narażone są osoby:

 • o ekspresyjnej mimice twarzy, 
 • korzystające z częstych kąpieli słonecznych i niezabezpieczające skóry przed promieniowaniem UV, 
 • palące wyroby tytoniowe. 

Czy możesz zniwelować zmarszczki królicze?

Zmarszczki królicze, jak każdy rodzaj zmarszczek, trudno jest całkowicie usunąć, zwłaszcza domowymi sposobami. Wiele zależy jednak od tego, jak wcześnie wdrożysz pielęgnację anti-aging i profilaktykę.  

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule „Jak opóźnić starzenie, czyli 7 zasad profilaktyki anti-aging”.

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze oznaki zmarszczek króliczych na nosie, w pierwszej kolejności możesz zastosować działania profilaktyczne::  

 • ograniczenie mimiki twarzy, 
 • stosowanie przez cały rok ochrony przeciwsłonecznej (kremów z filtrami UV), 
 • prowadzenie zdrowego trybu życia, przede wszystkim: unikanie używek, 
 • stosowanie zbilansowanej, bogatej w antyoksydanty diety. 

Jak jednak możesz się domyślić – te sposoby nie zlikwidują zmarszczek, linii czy bruzd. Jeśli chcesz zmniejszyć widoczność zmarszczek króliczych na nosie, to zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry, przede wszystkim: 

 • Używanie kosmetyków ze składnikami aktywnymi, ujędrniającymi skórę i pobudzającymi do regeneracji. Będą to przede wszystkim retinol i retinoidy, antyoksydanty jak np. witamina C, ale też peptydy, kolagen czy koenzym Q10. 
 • Dokładne, ale delikatne oczyszczanie twarzy. 
 • Masaże rozluźniające mięśnie twarzy, ale tylko pod warunkiem, że będą poprawnie wykonywane, najlepiej po wcześniejszym instruktażu specjalisty. 
 • Korzystanie z zabiegów anti-aging. 

Zmarszczki królicze koło nosa

W przypadku utrwalonych zmarszczek króliczych na nosie możesz zdecydować się również na zabiegi gabinetowe. 

Jakie zabiegi na zmarszczki królicze?

Co na zmarszczki królicze oprócz domowych sposobów? Jedną z metod  niwelowania zmarszczek mimicznych, w tym króliczych, jest zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej.  

Substancja ta blokuje przesyłanie sygnałów nerwowych do mięśni, co zapobiega ich kurczeniu się. Pod wpływem toksyny botulinowej zmarszczki mimiczne ulegają wygładzeniu, ale – ze względu na to, że mięśnie są tymczasowo “sparaliżowane” – nie dochodzi też do pogłębiania się linii czy bruzd pod wpływem mimiki. 

W razie potrzeby zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej można połączyć z wypełnianiem zmarszczek kwasem hialuronowym. Zmarszczki królicze na nosie zazwyczaj są płytkie, ale jeśli dojdzie do powstania bruzd, istnieje możliwość uzupełnienia  

Odwiedź nasz blog i dowiedz się więcej o pielęgnacji skóry w domu i gabinecie.

Leave a Reply