Skip to main content

Choć wypryski na twarzy kojarzone są głównie z okresem dojrzewania, mogą występować także u osób po 40. i 50. roku życia. Dlaczego tego typu zmiany pojawiają się na cerze dojrzałej? Co zrobić, by uniknąć wyprysków i w jaki sposób je leczyć, jeśli się pojawią? Co na wypryski na twarzy wybrać spośród zabiegów gabinetowych? Odpowiadamy w artykule.

wypryski_na_twarzy_po_50_tce

Wypryski na twarzy – przyczyny

Wypryski na twarzy po 40. i 50. roku życia najczęściej mają inne przyczyny niż trądzik młodzieńczy. W tym wieku zazwyczaj mamy do czynienia z:

  • trądzikiem różowatym,
  • trądzikiem wywołanym zmianami hormonalnymi, związanymi z tzw. okresem przekwitania,
  • wypryskami, których głównymi przyczynami są czynniki zewnętrzne.

Zmiany hormonalne

Po 40. roku życia u kobiet zaczynają występować zmiany hormonalne związane z menopauzą. Spadek poziomu estrogenów i zwiększenie poziomu androgenów (hormonów męskich) może powodować nadprodukcję sebum, co sprzyja powstawaniu wyprysków. U mężczyzn zmiany hormonalne, związane z andropauzą, również mogą wpływać na kondycję skóry, ale w znacznie mniejszym stopniu.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty to przewlekła choroba skóry, która często dotyka osoby po 40. roku życia. Charakteryzuje się zaczerwienieniem, pękającymi naczynkami krwionośnymi oraz grudkami, które przypominają trądzik młodzieńczy. Choroba ta może się zaostrzać pod wpływem stresu, zmian temperatur czy ekspozycji na słońce. Narażone są na nią przede wszystkim te osoby, które posiadają tzw. cerę naczynkową i wrażliwą.

Stres i styl życia

Stres może wpływać na funkcjonowanie układu hormonalnego i tym samym prowadzić do nadprodukcji sebum. Na kondycję skóry i ewentualne pojawienie się wyprysków duży wpływ może mieć też dieta, zwłaszcza nadużywanie cukru, soli oraz spożywanie produktów wysokoprzetworzonych.

Czynniki zewnętrzne i niewłaściwa pielęgnacja skóry

Do powstawania wyprysków na twarzy po 40. i 50. roku życia mogą przyczynić się także:

  • ekspozycja na promieniowanie UV,
  • zanieczyszczenie powietrza,
  • stosowanie kosmetyków podrażniających, wysuszających lub wręcz przeciwnie – “zapychających” skórę, czyli zbyt tłustych.

Wszystkie te czynniki mogą doprowadzić do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, upośledzenia pracy gruczołów łojowych i zatkania porów, co objawia się pojedynczymi wypryskami.

Objawy wyprysków na twarzy

Wypryski u osób po 40. i 50. roku życia na pierwszy rzut oka mogą przypominać trądzik młodzieńczy, ale różnią się od niego. Najczęstsze objawy obejmują:

  • Zaczerwienienie skóry, zwłaszcza na policzkach, nosie i czole, co jest charakterystyczne dla trądziku różowatego.
  • Bolesność wyprysków i długie gojenie się – wypryski hormonalne w dojrzałym wieku zazwyczaj są twarde i umiejscowione głęboko.
  • Łuszczenie się skóry wokół wyprysków.

Wypryski na twarzy mogą występować pojedynczo – zwłaszcza wtedy, gdy ich przyczyną są czynniki zewnętrzne – lub w grupach (trądzik hormonalny lub różowaty).

Czy możesz uniknąć wyprysków na twarzy?

Nie zawsze da się uniknąć wyprysków na twarzy, natomiast w niektórych sytuacjach można zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Jeśli przyczyną wyprysków jest trądzik różowaty lub zmiany hormonalne związane z menopauzą, to kluczowe jest leczenie. Dodatkowo można wdrożyć działania, które pomogą zahamować rozwój problemu.

wypryski_na_twarzy_po_40_tceOdpowiednia pielęgnacja skóry

Ważne jest, aby dostosować kosmetyki do potrzeb dojrzałej skóry. Należy unikać produktów o ciężkich formułach, które mogą zatykać pory. Warto zadbać o to, by oczyszczanie było dokładne, ale delikatne. Radzimy więc unikać produktów z mocnymi substancjami myjącymi i nie stosować mechanicznych peelingów. Wskazane jest również dbanie o barierę hydrolipidową skóry. Nie zapominajmy również o delikatnym (ale nie zbyt częstym) złuszczaniu martwego naskórka.

W przypadku osób z trądzikiem różowatym rekomendujemy konsultację ze specjalistą, który ułoży odpowiednią pielęgnację, by zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby.

Unikanie czynników, które mogą podrażniać

Skóra po 40. i 50. roku życia jest bardziej podatna na podrażnienia, dlatego należy ją chronić przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi:

  • promieniowaniem UV,
  • nagłymi zmianami temperatur, ale też mrozem,
  • silnym wiatrem.

Szczególnie ważne jest to w przypadku tzw. cer reaktywnych, ale nawet jeśli Twoja skóra nie jest szczególnie wrażliwa, to i tak może ulec przesuszeniu pod wpływem podanych wyżej czynników. Z tego powodu tak ważne jest obligatoryjne używanie kremów z wysoka ochroną UVA i UVB.

Zdrowy styl życia

Zdrowa dieta, regularny sen (ok. 8 godzin dziennie), odpowiednia ilość wypoczynku oraz redukcja stresu mogą korzystnie wpłynąć na kondycję skóry. Po 40. i 50. roku życia przyczyną wyprysków bardzo często są hormony wydzielane podczas sytuacji stresowych, dlatego szczególnie ważne jest, by na co dzień zadbać o relaks, w czym pomoże np. ulubiona aktywność fizyczna.

Wypryski na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

Leczenie wyprysków na twarzy uzależnione jest od przyczyny ich powstawania. Jeśli mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi lub trądzikiem różowatym, to niezbędna jest konsultacja z lekarzem endokrynologiem lub dermatologiem.

Wspomagająco lub w przypadku trądziku wywołanego czynnikami zewnętrznymi i niewłaściwą pielęgnacją, można skorzystać z leków działających miejscowo lub zabiegów oczyszczających skórę, regulujących wydzielanie sebum i poprawiających jej kondycję.

wypryski_na_twarzyLeki miejscowe

Leki miejscowe, najczęściej w postaci maści czy kremu, mają zmniejszać stan zapalny i działać antybakteryjnie. Powinny być stosowane zawsze pod kontrolą lekarza.

Zabiegi gabinetowe

Na trądzik po 40. lub 50. roku życia mogą pomóc także profesjonalne zabiegi, dobrane przez specjalistę, który oceni stan skóry i jej potrzeby. Co na wypryski na twarzy znajduje się w ofercie gabinetów? W zależności od przyczyn wyprysków specjaliści wskazują następujące kuracje.

Peeling chemiczny

Peeling chemiczny złuszcza naskórek, odblokowuje pory, reguluje pracę gruczołów łojowych. Może być to peeling z przewagą kwasu glikolowego lub migdałowego albo odpowiednia mieszanka kwasów.

Zabiegi z retinolem i witaminą C

Kolejna grupa zabiegów opiera się na działaniu kwasów, witaminy C i retinolu. Celem zabiegów jest m.in. odblokowanie porów, usunięcie zaskórników, regulacja wydzielania sebum i stanów zapalnych.

Mikronakłucia

Zabieg polega na wykonywaniu bardzo małych nakłuć, co pobudza skórę do regeneracji, ale też zmniejsza rozszerzone pory, redukuje wypryski i poprawia pracę gruczołów łojowych. Sprzęt do wykonywania w domu mikronakłuć jest dostępny w wielu sklepach internetowych, jednak zdecydowanie odradzamy wykonywanie tego zabiegu na własną rękę.

Hydropeeling z wtłaczaniem substancji aktywnych

Zabieg hydropeelingu ma na celu dokładne i delikatne oczyszczenie twarzy, odblokowanie porów, zmniejszenie wydzielania sebum oraz dogłębne nawilżenie skóry.

Wypryski na cerze dojrzałej: dobrze wiedzieć

Pamiętaj, by nie wybierać zabiegów na własną rękę, ponieważ niektórych z nich nie można wykonać przy aktywnych stanach zapalnych lub trądziku różowatym. Nieodpowiednio leczone wypryski po 40. i 50. roku życia mogą prowadzić do powstawania blizn i przebarwień. Dlatego decyzja o tym, który zabieg można i warto przeprowadzić, zawsze powinna być podjęta przez specjalistę.

Odwiedź nasz blog, na którym znajdziesz wiele artykułów dotyczących pielęgnacji cery dojrzałej i redukcji najczęściej występujących problemów estetycznych. Szczególnie polecamy Ci artykuły:

Leave a Reply