Wielu z nas do twarzy w żółtych ubraniach lub dodatkach, ale zęby w tym kolorze zdecydowanie nie dodają uroku. Niestety często, nawet pomimo usilnych starań, uzębienie przybiera właśnie tę barwę. Chcesz dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje i poznać sposoby na pozbycie się tego przykrego problemu? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!
Przebarwienia na zębach – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Przyczyn rzucającego się w oczy zażółcenia uzębienia jest wiele i są one różnorodne. Czasem jest to kwestia genetyczna i naturalnego koloru szkliwa, jednak są też inne powody. Pozbycie się przebarwień na zębach będzie zatem ściśle zależało od czynników, które doprowadziły do jego powstania. Poznaj najczęstsze z nich.
Nieprawidłowa technika szczotkowania zębów
Bakteryjna płytka nazębna nietknięta przez szczoteczkę podczas mycia zębów akumuluje się z każdym dniem, tworząc biało-żółte złogi. Z biegiem czasu ulegają one mineralizacji i stają się coraz bardziej widoczne, jeśli higiena pozostaje zaniedbana.
Aby pozbyć się powstałych w ten sposób przebarwień, wystarczające będzie zastosowanie się do zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, do których należą:
- szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie ruchami wymiatającymi, używając szczoteczki o równym, miękkim włosiu;
- higiena przestrzeni międzyzębowych za pomocą nitki dentystycznej lub szczoteczek międzyzębowych;
- regularne kontrole stomatologiczne;
- regularne profesjonalne higienizacje zębów, która składa się z usuwania złogów kamienia nazębnego, piaskowania oraz fluoryzacji.
Nie masz pewności, czy prawidłowo myjesz zęby i dbasz o codzienną higienę jamy ustnej? Udaj się do stomatologa lub higienistki stomatologicznej. Dzięki instrukcji od profesjonalistów dowiesz się, jak usunąć żółty nalot na zębach oraz jak zapobiegać jego powstawaniu.
Masz żółte zęby mimo mycia w prawidłowy sposób? Czytaj dalej, by poznać kolejne, potencjalne przyczyny nieatrakcyjnej barwy szkliwa.
Palenie papierosów
Substancje smoliste zawarte w papierosach osadzają się na szkliwie zębów, powodując zmianę ich zabarwienia na żółte. Dzieje się tak nie tylko z uzębieniem, ale także z paznokciami u rąk. Barwa zębów powinna wrócić do normy po rzuceniu nałogu (za które podziękuje Ci także reszta Twojego organizmu) i wdrożeniu zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, opisanych wyżej. Pomocne w tym przypadku może okazać się także wybielanie zębów u dentysty.
Zażywanie niektórych leków
Wśród leków doprowadzających do zmiany zabarwienia uzębienia na żółte możemy wymienić:
- preparaty zawierające żelazo,
- leki na nadciśnienie,
- leki antydepresyjne,
- leki antyhistaminowe,
- antybiotyki z grupy tetracyklin – powodują przebarwienia zębów u dzieci do 8. roku życia.
W tym przypadku odstawienie stosowania tych leków nie zawsze jest możliwe. Jeśli doskwiera Ci ten problem, warto skonsultować z lekarzem prowadzącym kwestię ewentualnej zmiany preparatu lub rozważyć profesjonalne wybielanie zębów.
Dieta
Warto wiedzieć, że picie dużych ilości kawy lub herbaty czy czerwonego wina może wpływać na odcień Twoich zębów.
Częste spożywanie potraw obficie przyprawionych sosem sojowym, kurkumą lub curry również może wiązać się ze zmianą barwy uzębienia. W tym ostatnim przypadku kolor żółty pojawia się z powodu osadzania się na szkliwie zawartych w jedzeniu barwiących substancji.
Kolejnym „wrogiem” białego uśmiechu może być picie dużych ilości słodkich gazowanych napojów i częste spożywanie owoców cytrusowych. Do zażółcenia się zębów dochodzi tu w wyniku wypłukiwania szkliwa przez kwaśne substancje i stopniowego odsłaniania naturalnie żółtej zębiny.
Zaburzenia rozwojowe szkliwa
W przebiegu wielu zaburzeń rozwojowych tkanek zębów grubość szkliwa jest cieńsza, niż powinna być. Bardziej widoczna staje się wtedy obecna pod nim zębina, która naturalnie ma żółty kolor. Towarzyszy temu często zwiększona wrażliwość oraz kruchość zębów. Powstałych w ten sposób zażółceń niestety nie da się usunąć samemu – trzeba sięgnąć po profesjonalną pomoc od stomatologa, który pokryje Twoje zęby licówkami lub koronami.
Urazy zębów
Zdarza się, że w odpowiedzi na uraz, nawet po długim czasie od jego wystąpienia, żywy środek zęba (zwany miazgą) obumiera. Martwa tkanka może przybrać wtedy żółtawy kolor, który prześwituje przez szkliwo i zębinę. Pozbycie się powstałego w ten sposób zabarwienia możliwe jest dzięki leczeniu kanałowemu, w przebiegu którego martwe tkanki z wnętrza zęba zostaną usunięte. Aby skutecznie wybielić powstałe w ten sposób przebarwienie leczenie to musi być wykonane prawidłowo, najlepiej w oparciu o obraz mikroskopowy. Faktem jest jednak, że po leczeniu kanałowym ząb może odróżniać się od pozostałych barwą.
Choroba nowotworowa
Chemioterapia i radioterapia stosowane w leczeniu chorób nowotworowych mają negatywny wpływ na wiele układów naszego organizmu, w tym także na jamę ustną i zęby. Jednym ze skutków tych agresywnych, ale nieuniknionych metod terapii jest zmiana zabarwienia tkanek uzębienia na żółto-brązowy kolor.
Wiek
Stopniowe żółknięcie zębów wraz z wiekiem to nieunikniony, naturalny proces, spowodowany między innymi stałym kontaktem uzębienia z pożywieniem oraz stopniowym odsłanianiem się naturalnie żółtej zębiny spod warstwy szkliwa. Aby „odjąć lat” swojemu uśmiechowi, rozważ profesjonalne wybielanie zębów u dentysty.
Przebarwienia na zębach – i co dalej?
Jeśli zastanawiasz się, co zrobić, gdy ma się żółte zęby, to najważniejsze jest to, by odnaleźć przyczynę tego stanu. Pomocy w tej kwestii możesz szukać w naszym artykule lub u stomatologa, gdzie wspólnie przedyskutujecie ten temat i wybierzesz najlepszą z zaproponowanych Ci strategię walki o śnieżnobiały uśmiech.
Poznaj więcej wskazówek dotyczących prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej – odwiedź: https://jurenkoclinic.pl/blog/.