Opadanie kącików ust to naturalny proces, który możesz spowolnić, ale nie zatrzymać. Istnieją jednak metody na podniesienie kącików ust. Część z nich można korzystać w domu, a część – w gabinecie. Sprawdź między innymi: jak podnieść kąciki ust i od czego zależy cena zabiegów.
Opadające kąciki ust – jakie są przyczyny?
Przyczyn, dlaczego kąciki ust zaczynają opadać, jest kilka i zazwyczaj występują one jednocześnie. Najczęściej opadające kąciki ust są efektem:
- naturalnych procesów starzenia,
- oddziaływania siły grawitacji,
- powtarzalnych ruchów mimicznych twarzy.
Starzenie się skóry
Z wiekiem skóra traci elastyczność i gęstość, ponieważ zmniejsza się produkcja kolagenu i elastyny, a włókna, tworzące “rusztowanie” skóry, zaczynają się rozciągać. W rezultacie kąciki ust mogą zacząć opadać.
Grawitacja
Drugą główną przyczyną opadania kącików ust jest oddziaływanie grawitacji. To ona sprawia, że tkanki przemieszczają się w dół, a owal twarzy zaczyna przypominać odwrócony trójkąt.
Mimika twarzy
Częste wykonywanie ruchów twarzy, takich jak uśmiechanie się i marszczenie ust (np. podczas picia przez słomkę), może przyczynić się do utraty elastyczności skóry wokół ust.
Genetyka
Predyspozycje genetyczne mogą wpływać na strukturę mięśni twarzy i skóry, co z kolei może prowadzić do wcześniejszego lub bardziej wyraźnego opadania kącików ust.
Styl życia
Palenie wyrobów tytoniowych, brak ochrony skóry przed promieniowaniem słonecznym i zanieczyszczeniami oraz dieta z niedoborami składników odżywczych mogą przyspieszać proces starzenia się skóry, czyli również spowodować opadanie kącików ust.
Czy i jak możesz poradzić sobie z opadającymi kącikami ust?
Czy podniesienie kącików ust za pomocą domowych sposobów jest możliwe? Istnieje kilka metod, które mogą pomóc Ci przede wszystkim w zapobieganiu i ewentualnie także redukcji opadających kącików ust.
Pielęgnacja skóry
Regularne stosowanie kosmetyków wspierających regenerację skóry i ujędrniających ją, może pomóc Ci w zapobieganiu opadania kącików ust. Do codziennej rutyny pielęgnacyjnej możesz włączyć:
- pochodne witaminy A (retinol i retinoidy),
- peptydy,
- antyoksydanty jak np. witamina C i E, kolagen, koenzym Q10 i kwasy kosmetyczne.
Pamiętaj, że pielęgnacja powinna być odpowiednio zaplanowana i dobrana do potrzeb skóry.
Ćwiczenia mięśni twarzy i masaże
Ćwiczenia i masaże twarzy to sposoby, które mogą poprawić napięcie mięśni i skóry. Wybór wśród tych metod jest dosyć duży – możesz zdecydować się m.in. na:
- pojedyncze ćwiczenia,
- jogę twarzy,
- masaże dłońmi lub z wykorzystaniem przyrządów.
Kluczowe jest jednak, by te domowe ćwiczenia i zabiegi wykonywać tylko po wcześniejszym przeszkoleniu przez specjalistę. Wtedy w pewnym stopniu mogą one podnieść kąciki ust. Natomiast nieprawidłowo wykonywane masaże i ćwiczenia mogą pogorszyć stan skóry i mięśni wokół ust.
Prowadzenie zdrowego stylu życia
Ostatnim sposobem, który pomaga dłużej utrzymać skórę w dobrej kondycji, jest zdrowy styl życia. Pod tym hasłem rozumiemy:
- unikanie używek,
- rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych (zawsze z zastosowaniem ochrony UV),
- dietę bogatą w antyoksydanty, witaminy i minerały,
- unikanie stresu i dbanie o zdrowy sen.
Oczywiście powyższe metody nie sprawią, że podniosą się kąciki ust, ale mogą spowolnić pogłębianie się problemu.
Jakie są zabiegi na opadające kąciki ust?
Jak podnieść kąciki ust w gabinecie? Na to pytanie powinien odpowiedzieć specjalista, ponieważ niezbędne jest ustalenie, czy kąciki ust opadają ze względu na stan skóry, czy mięśni. Dopiero na tej podstawie można dobrać zabieg.
Wypełniacze tkankowe
Najczęściej stosowanym wypełniaczem tkankowym jest kwas hialuronowy. Jeśli kąciki Twoich ust opadają, ponieważ doszło do ubytków w tkance i powstania bruzd — podanie niewielkiej ilości kwasu hialuronowego może rozwiązać ten problem.
Kwas hialuronowy może być też stosowany do powiększania oraz modelowania ust i podczas jednego zabiegu. Niejako „przy okazji”, można także podnieść opadające kąciki. Więcej o tym przeczytasz w artykule „Powiększanie ust kwasem hialuronowym – wszystko, co musisz wiedzieć o zabiegu”.
Cena podniesienia kącików ust kwasem hialuronowym jest uzależniona od tego, czy substancja zostanie wstrzyknięta tylko wokół ust, czy też wypełniania i modelowana będzie czerwień wargowa.
Toksyna botulinowa
Drugą gabinetową metodą podniesienia opadających kącików ust jest wstrzyknięcie toksyny botulinowej. Substancja ta blokuje sygnały nerwowe, prowadzące do skurczu mięśni. Jeśli toksyna botulinowa zostanie podana w mięsień, który odpowiada za ciągnięcie kącików ust w dół, to po pierwsze: nie będzie on tego robił, a po drugie: bez przeszkód będą mogły działać mięśnie unoszące kąciki ust.
Cena podniesienia kącików ust z użyciem toksyny botulinowej zależy od tego, ile substancji zostanie zużytej podczas zabiegu. Zazwyczaj jest to minimalna ilość.
Odwiedź nasz blog i przeczytaj inne artykuły o pielęgnacji skóry, redukcji defektów estetycznych i działaniu anti-aging. Na pewno zainteresują Cię artykuły: