Skip to main content

Piękny, biały uśmiech i proste zęby nie muszą być jedynie marzeniem! Niezależnie od wieku, możesz zadbać o zgryz, bez doświadczania dyskomfortu noszenia stałego aparatu. Sprawdź, co wyróżnia nowoczesne nakładki ortodontyczne i komu polecają je specjaliści w dziedzinie stomatologii!

Czym są nakładki ortodontyczne?

Nakładki ortodontyczne to nowoczesny sposób leczenia wad zgryzu. Te przezroczyste, plastikowe formy, wykonane w oparciu o indywidualny skan 3D są innowacyjną alternatywą dla klasycznych aparatów stałych oraz ruchomych. Nakładki ortodontyczne w komfortowy sposób przywracają zębom prawidłowe ustawienie, a tym samym zapobiegają ich nieprawidłowemu ścieraniu się, powstawaniu szpar pomiędzy nimi i rozwojowi chorób dziąseł.

Nakładki prostujące zęby są wygodne w noszeniu, ale można je zdjąć w dowolnym momencie. To pozwala jeszcze lepiej zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej.

Ogromną zaletą stosowania nakładek ortodontycznych jest zwykle znacznie krótszy okres leczenia niż w przypadku standardowych aparatów. Żeby osiągnąć wymarzone efekty, nakładki na zęby należy nosić przez 22 godziny dziennie przez 7 dni w tygodniu.

Nakładki na zęby – aparat ortodontyczny. 1:0

Personalizowane nakładki na zęby mają zdecydowanie więcej zalet niż klasyczny aparat stały. Przede wszystkim ich stosowanie wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem podrażnienia dziąseł, uszkodzenia szkliwa czy pojawienia się przebarwień, co niestety często ma miejsce przy długotrwałym korzystaniu z tradycyjnego aparatu.

Stały aparat wiąże się z wieloma ograniczeniami, szczególnie jeśli chodzi o spożywanie niektórych posiłków. Alternatywą są nowoczesne nakładki na zęby, w których można jeść, i to bez obaw o późniejsze czyszczenie aparatu i samych zębów. Wystarczy, że zdejmiesz nakładki przed jedzeniem – przy okazji zapewnisz sobie maksymalny komfort podczas każdego posiłku. To również szansa na zachowanie odpowiedniej higieny – po zdjęciu każda nakładka na zęby może być dokładnie umyta. W ten sposób, usuniesz wszelkie zanieczyszczenia.

Bardzo ważny jest aspekt estetyczny – przezroczyste formy są mniej widoczne niż druty metalowego aparatu. Właśnie dlatego, nakładki prostujące zęby to niezwykle dyskretny sposób leczenia wad zgryzu.

Nakładki ortodontyczne w Jurenko Clinic

Czy nakładka na zęby nadaje się dla każdego?

Nakładki ortodontyczne to rozwiązanie dla każdego, komu marzy się piękny uśmiech „złożony” z równych, zdrowych zębów. Z tego rodzaju leczenia mogą korzystać również osoby uczulone na klej kompozytowy – niezbędny do umocowania zamków lub nikiel, z którego wykonane są elementy klasycznego aparatu.

Nakładki prostujące zęby sprawdzą się u pacjentów z diastemą, a także cierpiących z racji stłoczenia lub odseparowania zębów. Specjaliści polecają nakładki również osobom, którym dokuczają migrenowe bóle głowy spowodowane wadami zgryzu.

Te nowoczesne nakładki na zęby na noc i na dzień to doskonały sposób leczenia wad zgryzu u dzieci – ich stosowanie jest niezwykle proste i nie wymaga specjalnych zabiegów higienicznych.

Nakładki ortodontyczne z etuiIle kosztują nakładki ortodontyczne na zęby?

Przed wizytą nie da się jednoznacznie powiedzieć, ile kosztują nakładki na zęby. Całkowity koszt w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju i wielkości wady zgryzu u danego pacjenta.

Warto wiedzieć też, że cena, jaką ostatecznie zapłacisz w gabinecie, obejmuje dużo więcej usług niż samo sporządzenie nakładek. Cały proces leczenia zaczyna się od wykonania specjalnych skanów wewnątrz jamy ustnej, zdjęć RTG oraz fotografii twarzy i uzębienia. To pozwala stworzyć indywidualny plan leczenia wraz z wizualizacją – lekarz określa stopień zaawansowania wad zgryzu i szacuje, jaki będzie czas i koszt trwania całej terapii.

Nakładki prostujące zęby

Już wiesz, że leczenie nakładkowe to nowoczesna, dyskretna i wygodna metoda prostowania zębów. Używane do tego są przezroczyste, wyjmowane nakładki ortodontyczne wykonane ze specjalnego plastiku. Należy je nosić przez 22 godziny dziennie, 7 dni w tygodniu, aby przesunąć zęby do prawidłowej pozycji. Na całe leczenie składa się indywidualnie dobrana ilość zestawów nakładek – jeden zestaw (nakładka na górny łuk zębowy, nakładka na dolny łuk zębowy) nosi się zwykle przez 14 dni.

Jak działają nakładki ortodontyczne

Jak działają nakładki?

Po wykonaniu skanów wewnątrzustnych oraz kompletu potrzebnych zdjęć lekarz wysyła zestaw dokumentów wraz z instrukcjami do centrum planowania, by następnie przygotować wirtualny plan leczenia z wizualizacją. Na jego podstawie określa przybliżony czas trwania leczenia ortodontycznego. Dopiero wtedy zleca wyprodukowanie dopasowanych nakładek, które będzie można odebrać podczas wizyty w klinice.

Bardzo ważne jest, by w okresie leczenia stawiać się na kontrolach wyznaczonych przez specjalistę. Jak często należy pojawiać się w gabinecie?

Kontrole odbywają się najczęściej co 4-6 tygodni, ale o ich częstotliwości, każdorazowo decyduje lekarz prowadzący.

Nakładki ortodontyczne

Kontakt do kliniki