Skip to main content

Nadmierne owłosienie u mężczyzn może być zarówno problemem kosmetycznym, jak i medycznym. Dowiedz się, jakie są rodzaje nadmiernego owłosienia i dlaczego u niektórych panów włosy na ciele rosną zbyt obficie. Przeczytaj też, jakie są metody leczenia nadmiernego owłosienia – wskazujemy 5 najbardziej popularnych. 

nadmierne owłosienie u mężczyzn przyczyny

Kiedy mówimy o nadmiernym owłosieniu? 

Nadmierne owłosienie definiuje się jako wzmożoną obecność włosów na ciele lub twarzy, która przekracza oczekiwania normy społecznej lub jest wynikiem choroby. Jest to często subiektywna ocena, która może różnić się w zależności od: 

  • kultury,  
  • indywidualnych preferencji, 
  • standardów estetycznych.  

Przykładowo: w Japonii właściwie jakiekolwiek owłosienie na klatce piersiowej będzie uważane za nadmierne, podczas gdy w Polsce może się ono mieścić w normach estetycznych. 

Nadmierne owłosienie u mężczyzn najczęściej występuje na:  

  • klatce piersiowej, 
  • brzuchu,  
  • plecach,  
  • nogach, 
  • przedramionach.  

Rodzaje nadmiernego owłosienia u mężczyzn 

Owłosienie u mężczyzn zależy przede wszystkim od poziomu androgenów – hormonów płciowych. Wyróżniamy dwa typy nadmiernego owłosienia u tej płci: takie, które jest postrzegane jako nieestetyczne w ramach kulturowych norm i takie, które jest wynikiem choroby. 

Nadmierne owłosienie a standardy estetyczne 

Obecnie w naszej kulturze dąży się raczej do gładkiego ciała, pozbawionego owłosienia. Stąd też duża część mężczyzn pozbywa się włosów z pleców, klatki piersiowej i brzucha, czasem także depilują przedramiona lub nogi. Trzeba jednak podkreślić, że ten typ nadmiernego owłosienia mieści się w normach medycznych, a zatem nie jest zaburzeniem i nie wymaga leczenia. 

Nadmierne owłosienie u mężczyzn, czyli hipertrychoza    

Hipertrychoza, potocznie nazywana “syndromem Wilkołaka”, to nadmierne owłosienie u kobiet lub mężczyzn, występujące na całym ciele. Charakteryzuje się nadmiernym i nieproporcjonalnym wzrostem włosów, zarówno pod względem ilości, jak i grubości, na tych obszarach ciała, gdzie normalnie włosy są cienkie i słabo widoczne. 

Hipertrychoza może być wrodzona lub nabyta. Zaburzenie to występuje stosunkowo rzadko i jest dosyć łatwe do rozpoznania. Osoby cierpiące na hipertrychozę posiadają owłosienie znacznie przekraczające ogólnoświatowe normy kulturowe. 

Przyczyny nadmiernego owłosienia 

Istnieje wiele potencjalnych przyczyn nadmiernego owłosienia u mężczyzn. Są to przede wszystkim: 

Genetyka  

Obfitość owłosienia na ciele bardzo często “zapisana jest w genach” i przekazywana z pokolenia na pokolenie. 

Zaburzenia hormonalne  

Nadmierne owłosienie u mężczyzn może wynikać z:  

  • wysokiego poziomu androgenów (zwłaszcza testosteronu), 
  • zaburzeń w gospodarce hormonalnej. 

Choroby  

Niektóre choroby endokrynologiczne (np. zespół Cushinga) mogą wzmagać ilość i grubość owłosienia na ciele. 

Leki  

Niektóre leki sterydowe stosowane długoterminowo mogą wpływać na wzrost włosów, ale do substancji potencjalnie wywołujących nadmierne owłosienie zalicza się też cyklosporynę i fenytoinę. 

Leczenie nadmiernego owłosienia 

Leczenie nadmiernego owłosienia zależy przede wszystkim od przyczyny. W przypadku choroby konieczne jest leczenie podstawowych zaburzeń, np. problemów z działaniem układu hormonalnego. Jeśli u mężczyzny występuje nadmierne owłosienie, ale nie ma ono podstawy chorobowej, to leczenie zależy od preferencji i sprowadza się do usuwania włosów z danej partii ciała. Tak samo jest, gdy mamy do czynienia z hipertrychozą wrodzoną, ponieważ w dużej mierze zależy ona od genów i nie da się jej leczyć farmakologicznie. 

Farmakoterapia 

W przypadku nadmiernego owłosienia spowodowanego zaburzeniami hormonalnymi leczenie farmakologiczne może być skutecznym rozwiązaniem. W tej sytuacji stosuje się leki zmniejszające produkcję hormonów męskich, takich jak testosteron. 

Laseroterapia 

Laserowa redukcja owłosienia to metoda usuwania nadmiernych włosów, w trakcie której laser działa na melaninę we włosach, niszcząc je, ale bez uszkadzania skóry. 

Elektroliza 

Elektroliza jest kolejną metodą usuwania owłosienia. Polega ona na wprowadzaniu cienkiej igły do mieszka włosowego, a następnie dostarczaniu impulsów elektrycznych, które niszczą komórki odpowiedzialne za wzrost włosa. 

Depilacja woskiem lub depilatorami 

Możesz również skorzystać z zabiegu depilacji woskiem lub warunkach domowych postawić na depilatory elektryczne. Obie te metody przynoszą czasowe efekty i mogą być nieco bolesne, zwłaszcza gdy planujesz usunąć owłosienie z wrażliwych partii ciała. 

nadmierne owłosienie u mężczyzn

Golenie nadmiernego owłosienia 

Najmniej trwałą metodą usuwania nadmiernego owłosienia jest golenie maszynką elektryczną lub klasyczną. Tak naprawdę w ten sposób nie usuwamy owłosienia, a jedynie skracamy włosy, które u mężczyzn zazwyczaj odrastają dość szybko i mogą być widoczne już po 2-3 dniach po przeprowadzeniu zabiegu. Golenie maszynkami jest więc co prawda najtańszym rozwiązaniem, ale też zapewniającym najmniej trwałe efekty. 

Nadmierne owłosienie jako problem tylko estetyczny czy też medyczny? 

Jeśli borykasz się z problemem nadmiernego owłosienia, to w pierwszej możesz udać się do specjalisty, który przeprowadzi stosowny wywiad i ewentualnie zleci przeprowadzenie badań. Szansa, że cierpisz na hipertrychozę jest bardzo niska, ale możesz borykać się z zaburzeniami hormonalnymi, które powinny zostać wyleczone. 

Odwiedź nasz blog i poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące zdrowia i urody. 

Leave a Reply