Skip to main content

Wizyta u dentysty napawa Cię strachem? Zapomnij o bolesnych doświadczeniach z dzieciństwa – dziś leczenie zębów wygląda zupełnie inaczej niż nawet dekadę temu. Znajdź odpowiedniego stomatologa, który podejdzie do Twojego problemu indywidualnie i z empatią odpowie na wszystkie (także te wstydliwe) pytania. Na wiele z nich odpowiedź znajdziesz poniżej.

Wizyta u stomatologa – rozwiej swoje wątpliwości!

Nie tylko dzieciom, ale także dorosłym, wizyta u dentysty może spędzać sen z powiek. Wpływa na to wiele różnych czynników, takich jak:

  • wcześniejsze doświadczenia,
  • strach przed bólem,
  • wstyd,
  • prostu lęk przed nieznanym.

Przez to wiele osób zapomina, że celem stomatologa jest właśnie pomoc w usunięciu źródła bólu i ewentualnych powikłań.

Pamiętaj, że lekarz jest dla Ciebie – specjalista powinien spokojnie odpowiadać na Twoje pytania i rozwiewać wątpliwości. W ten sposób dowiesz się, jak będzie przebiegała cała wizyta u stomatologa i na co się nastawić. Sprawdź, jakie pytania warto zadać dentyście i pamiętaj, że dla nowoczesnego lekarza nie ma tematów tabu!

Czy w ciąży można iść do dentysty?

Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy w ciąży można iść do dentysty. Ich wątpliwości spowodowane są strachem o zdrowie i rozwój płodu, dlatego często, aż do rozwiązania, a czasem nawet do zakończenia okresu karmienia piersią, unikają wizyty u stomatologa. Obawy dotyczą także znieczulenia, stosowanego przed rozpoczęciem wielu zabiegów. Czas na fakty! Wizyta u dentysty w ciąży jest jak najbardziej wskazana, jeśli kobieta odczuwa dyskomfort. Leczenie zębów przyszłej mamy nie musi też wiązać się z bólem – lekarz może dobrać preparat, który nie przechodzi przez barierę łożyska i dostosować dawkę do stanu pacjentki.

Wyjątek stanowi higienizacja oraz wybielanie zębów. W tym drugim przypadku nie został jeszcze dokładnie zbadany wpływ preparatów wybielających na płód.

Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do znieczulenia lub wyrywania zęba?

Kolejny temat, przez wiele kobiet niesłusznie uznawany za wstydliwy, to miesiączka a znieczulenie u dentysty. Podczas menstruacji nie musisz odwoływać zabiegów stomatologicznych – jeśli jesteś umówiona na wizytę, po prostu na nią idź. Szczególnie jeśli dokucza Ci ostry ból i stan zapalny, nie czekaj do zakończenia miesiączki.

Czy licówki niszczą zęby?

Licówki, czyli porcelanowe lub kompozytowe nakładki na zęby, zapewniają piękny, biały uśmiech, ale wymagają odpowiedniego zeszlifowania naturalnego szkliwa. Dopiero po wyrównaniu kształtu można założyć licówki. Samo noszenie nakładek nie szkodzi zębom, jednak zabieg jest nieodwracalny – spiłowane szkliwo nie odrośnie, dlatego decyzję o założeniu licówek warto podjąć po konsultacji ze stomatologiem.

Czy wyrywanie zęba boli?

Wizyta u dentysty związana z ekstrakcją zęba wcale nie musi wiązać się z silnym bólem i stresem. Odpowiednia dawka preparatu znieczulającego, skutecznie eliminuje dolegliwości bólowe. Jedyne, co możesz odczuwać, to nieprzyjemne uczucie rozpierania i ciągnięcia, które jednak nie powinno zbyt długo trwać.

O ile sama wizyta u stomatologa może przebiegać bez bólu, to może się on pojawić po ustąpieniu działania znieczulenia. Ból poekstrakcyjny utrzymuje się ok. 3 dni, jednak można skutecznie złagodzić go środkami przeciwbólowymi. Nie działaj tu jednak na własną rękę, lecz zdaj się na lekarzy. Po zabiegu otrzymasz dokładne zalecenia, dotyczące zarówno pielęgnacji jamy ustnej, jak i rodzaju oraz dawkowania bezpiecznych leków przeciwbólowych.

Czy po leczeniu zęba może utrzymywać się ból?

Im bardziej skomplikowany zabieg stomatologiczny, tym większa szansa, że ząb i jego okolice będą wrażliwe jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu leczenia. Jeśli jednak dolegliwości nasilają się, konieczna jest ponowna wizyta u stomatologa. Specjalista oceni, co jest przyczyną bólu i zrobi wszystko, by Ci pomóc.

Jak długo utrzymuje się efekt wybielania?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To, jak długo utrzyma się efekt wybielania zębów, zależy od wielu czynników, takich jak:

  • początkowy stan zębów,
  • zastosowana metoda rozjaśniania,
  • a nawet Twoja dieta i styl życia.

Jak to możliwe? Jeśli w Twoim jadłospisie pojawiają się produkty powodujące przebarwienia, a dodatkowo często sięgasz po papierosy, efekt nie utrzyma się tak długo, jak w przypadku stosowania się do zaleceń lekarza. Więcej informacji na temat wybielania znajdziesz tu: Jak wybielić zęby? Nie rób tego w domu!