Skip to main content

Jeden z Twoich zębów jest na tyle zniszczony, że nie da się go uratować zwykłą plombą? Rozwiązaniem dla Ciebie mogą okazać się korony zębowe. Czym są, jakie rodzaje wyróżniamy i kiedy się je stosuje? Odpowiadamy w artykule.

korony_na_zeby_cenaCzym są korony na zęby?

Korony zębowe, czyli inaczej protetyczne, to specjalne nakładki zacementowywane na odpowiednio oszlifowanych wcześniej zębach lub umieszczane na wkręconych wcześniej implantach. Ich kształt dokładnie odzwierciedla budowę, czyli guzki i bruzdy oraz kolor naturalnego uzębienia. Polepszają one estetykę zębów i wzmacniają ich wytrzymałość mechaniczną. Prawidłowo zacementowane korony mogą funkcjonować w jamie ustnej nawet kilkadziesiąt lat!

Jakie są wskazania do założenia koron zębowych?

Wśród wskazań do zastosowania koron zębowych możemy wymienić m.in.:

  • znaczny ubytek tkanek zęba na skutek próchnicy, niemożliwy do odbudowania standardowym wypełnieniem;
  • wady wrodzone szkliwa lub zębiny;
  • braki zębowe (pokrycie implantów koronami).

Czy istnieją przeciwwskazania do założenia korony na ząb?

Niestety, istnieje szereg sytuacji, kiedy nawet korona protetyczna nie uchroni od usunięcia zęba. Są to m.in.:

  • ubytki próchnicowe sięgające poniżej linii dziąsła – aby korona mogła dobrze przyczepić się do powierzchni, musi być założona na suchy ząb, co jest niemożliwe do osiągnięcia pod dziąsłem;
  • zaawansowana choroba przyzębia – utrzymujący się przewlekły stan zapalny uniemożliwia szczelne zacementowanie korony;
  • wiek poniżej 18 roku życia – w uzębieniu młodych ludzi komora miazgi zębów jest większa, przez co łatwiej uszkodzić ją podczas szlifowania zęba pod koronę.

rodzaje_koron_zebowychJakie są rodzaje koron zębowych?

Korony protetyczne możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał, z jakiego zostały one wykonane. Do stosowanych obecnie rodzajów koron zębowych należą:

Korony pełnoceramiczne

W całości wykonane są z ceramiki, której kolor odpowiada barwie naturalnego uzębienia. Charakteryzują się największą estetyką, dlatego chętnie są wybierane przez pacjentów do odbudowy zębów przednich, widocznych podczas uśmiechu. W porównaniu do innych rodzajów koron łatwo ulegają starciu.

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej

Korony porcelanowe są bardzo wytrzymałe i rzadko pękają. Ich kolor odpowiada naturalnemu uzębieniu, jednak przy linii dziąsła prześwituje metal, przez co pod względem estetyki ustępują koronom pełnoceramicznym.

Korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu

Charakteryzują się największą wytrzymałością przy zachowaniu zadowalającej estetyki.

Korony metalowe

W całości wykonane są z metalu, przez co charakteryzują się dużą wytrzymałością. Posiadają srebrną, pochodzącą od metalu barwę i stosowane są zwykle w zębach bocznych.

Sprawdź też „Most protetyczny – 7 mało znanych faktów na jego temat”.

Jaka jest cena korony na zęba?

Decydując się na wykonanie korony na zęba, musisz liczyć się z tym, że ich koszty mogą być większe niż w przypadku zwykłego wypełnienia. To, ile kosztuje korona na jednego zęba, zależy od głównie od materiału, z jakiego jest wykonana. Pod tym względem na pierwszym miejscu znajdują się korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu, a na ostatnim — korony w całości wykonane z metalu.

Jak wygląda proces wykonania i zakładania korony na zęba?

Proces wykonania korony rozpoczyna się od wizyty u specjalisty protetyka, podczas której przeprowadzana jest dokładna diagnostyka złożona z:

  • dokładnego wywiadu,
  • badań RTG,
  • planowania leczenia.

Kolejnym krokiem jest oszlifowanie zęba, przygotowywanego do założenia korony. W przypadku braku zębowego wszczepiany jest implant, na który później zostanie osadzona korona.

Następnie wykonywane są wyciski, na podstawie których wykonana zostanie właściwa korona.

Na ostatniej wizycie korona jest przymierzana i następnie zacementowywana lub przykręcana na stałe w jamie ustnej.

Jak dbać o korony na zębach?

Chcąc cieszyć się pięknym uśmiechem dzięki koronom, musisz pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie może pomóc Ci utrzymać korony zębowe w dobrym stanie przez długi czas. Są to m.in.:

  • dokładnie szczotkowanie zębów — minimum 2 razy w ciągu dnia, z zachowaniem wymiatającego ruchu dłoni. Pamiętaj, aby używać do tego pasty przeznaczonej do uzupełnień protetycznych (pozbawionej drobinek ściernych, które mogłyby zmatowić powierzchnię korony);
  • higiena przestrzeni międzyzębowych – dzięki przyrządom takim jak nitka dentystyczna czy szczoteczki międzyzębowe możesz oczyścić przestrzenie, do których nie dociera włosie szczoteczki, a to właśnie tam najczęściej rozwija się próchnica. W przypadku koron protetycznych szczególnie ważne jest usuwanie płytki nazębnej z okolicy styku korony z tkankami zęba;
  • regularne higienizacje w specjalistycznym gabinecie – żaden domowy sprzęt służący do higieny jamy ustnej nie jest w stanie przynieść takich samych efektów jak usuwanie złogów nazębnych za pomocą skalera czy piaskowanie;
  • regularne kontrole, podczas których lekarz, który wykonał koronę, sprawdzi jej szczelność i funkcjonalność.

Korony protetyczne – czy to wybór dla Ciebie?

Wybór korony protetycznej to doskonały sposób, aby utrzymać w jamie ustnej mocno zniszczone zęby. Uchronisz je w ten sposób od usunięcia, a także od narażenia się na — większe niż w przypadku korony — koszty np. implantów.

Odwiedź nasz blog i poznaj więcej wskazówek: https://jurenkoclinic.pl/blog/.

Leave a Reply