Skip to main content

Pierwsze wrażenie robi się tylko raz! Piękny i biały uśmiech to coś, co zdecydowanie zwraca uwagę, czyż nie? Jednak utrzymanie idealnie białych zębów nie jest proste. Jak skutecznie wybielić zęby? Dowiedz się więcej o wybielaniu zębów domowymi i gabinetowymi metodami.

Dlaczego moje zęby nie są białe?

Przebarwienia zębów to powszechny problem estetyczny. Wpływa to często nie tylko na wygląd, ale i samopoczucie – celowo jesteśmy bardziej powściągliwi się w okazywaniu pozytywnych emocji  w obawie przed szerokim uśmiechem.

Skąd się biorą przebarwienia zębów? Powodów może być wiele. Zależy Ci na białych zębach? Postaraj się zmienić tryb życia i ograniczyć używki. Zmiana koloru szkliwa może być bowiem efektem:

  • picia kilku filiżanek kawy dziennie,
  • palenia papierosów,
  • regularnego picia czerwonego wina i mocnej herbaty.

Niestety często przebarwienia wynikają również ze skłonności genetycznych. Im twardsze i bardziej zmineralizowane Twoje szkliwo, tym jaśniejsze są Twoje zęby. Jeśli więc należysz do osób, których szkliwo jest cienkie lub jesteś osobą starszą, która ma starte szkliwo i cienkie zęby, prawdopodobnie borykasz się z tym problemem. Chcesz to zmienić? Rozważ wybielanie zębów.

Jak zapewnić równomierny i długotrwały efekt śnieżnobiałego uśmiechu? Możesz sięgnąć po sposoby domowe lub umówić się na zabieg do lekarza. Przyjrzyjmy się bliżej pierwszej i drugiej opcji.

Wybielanie zębów w domu: wady i zalety

Wybielanie zębów w domowym zaciszu jest możliwe, ale ma swoje minusy, o których warto wcześniej wiedzieć. Dlaczego? Po pierwsze, kolor zębów nie zmienia się na długo.  Po drugie, istnieje spore ryzyko nierównego rozjaśnienia zębów.

Zacznijmy od tego, na czym polega skuteczne wybielanie zębów. Zabieg ma na celu rozjaśnienie i usunięcie z powierzchni zębów przebarwień i zanieczyszczeń. Jak do tego dochodzi? Zabieg wybielania zębów opiera się na rozpadzie nadtlenku i penetracji szkliwa oraz wewnętrznej zębiny przez wolne rodniki, co powoduje utlenianie przebarwień. Barwniki obecne w zębinie pod wpływem utleniania stają się jaśniejsze.

Brzmi zawile, prawda? To dość skomplikowany proces. Decydując się na wybielanie zębów u stomatologa, możesz mieć większą pewność, że zabieg będzie dopasowany do stanu Twojego szkliwa i nie osłabi Twoich zębów, do czego może dojść podczas wybielania na własną rękę. Nie ma też co kryć: domowe sposoby na białe zęby w wielu przypadkach nie będą tak skuteczne jak zabieg w gabinecie.

Żadna z metod domowych nigdy nie doprowadzi do zmiany odcienia szkliwa na jaśniejszy. Wybielanie na własną rękę, np. paskami wybielającymi, grozi ryzykiem nierównomiernego wybielenia, podrażnieniem dziąseł, a w najgorszym przypadku uszkodzeniem zęba. 

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów węglem aktywnym

Jak wybielić zęby w domu?

Aby usunąć przebarwienia powierzchniowe ze szkliwa (a nie wybielić jego kolor), możesz spotkać się z poniższymi wskazaniami.

  • Stosuj pastę wybielającą lub pastę z węglem aktywnym.
  • Wykorzystaj węgiel aktywny do wybielania zębów.
  • Myj zęby sodą oczyszczoną z dodatkiem soku z cytryny.

Każda z tych metod może zapewnić niewielką poprawę, jednak ich największą zaletą jest niska cena. Mimo to naturalne metody dadzą mniej widoczny efekt co wybielanie zębów u dentysty.

Jak wybielić zęby u dentysty?

Wybielanie zębów u specjalisty może zapewnić lepsze i bardziej długotrwałe rezultaty. W gabinecie stomatolog wybierze metodę wybielania dopasowaną do Twoich potrzeb i oczekiwanych efektów. Wybielanie zębów u stomatologa to indywidualnie dopasowane rozwiązanie: w klinice znajduje się szeroka gama preparatów, przez co masz gwarancję indywidualnego podejścia (wynikającego z wnikliwego wywiadu lekarskiego) i uzyskania najlepszego efektu dostosowanego do Twoich indywidualnych oczekiwań.

Najczęściej proponowane przez dentystów metody wybielania zębów to:

  • wybielanie jednogodzinne,
  • wybielania nakładkowe.

Wybielanie jednogodzinne: lampa Beyond Plus

Wybielanie jednogodzinne to zabieg wykonywany w gabinecie, który wymaga tylko jednej wizyty. Wykonuje się go z wykorzystaniem lampy Beyond Plus. Co ważne pierwsze efekty wybielania są widoczne praktycznie natychmiast – już godzinę po zabiegu Twoje zęby będą widocznie jaśniejsze.

Jak działa lampa Beyond Plus i na czym polega ta metoda wybielania zębów? Podczas zabiegu stomatolog nakłada na zęby pacjenta wybielający żel, który jest aktywowany za pomocą światła emitowanego przez lampę. Zabieg pozwala na usunięcie przebarwień z powierzchni zębów oraz z zębiny.

Wybielanie zębów u dentysty metodą Beyond jest całkowicie bezpieczne, jednak u niektórych osób podczas zabiegu może wystąpić czasowa nadwrażliwość.

Wybielanie nakładkowe: zrób to w domu (ale pod opieką stomatologa)

Takie wybielanie zębów wykonywane jest w domu, ale z dokładnym zastosowaniem się do instrukcji lekarza. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wycisk uzębienia, na podstawie którego wykonywane są dedykowane nakładki. To kluczowa różnica pomiędzy nakładkami dedykowanymi a zunifikowanymi paskami, które nie są w stanie idealnie dopasować się do zgryzu konkretnej osoby. Tylko w tym pierwszym przypadku unikniesz różnic w odcieniach konkretnych zębów lub ich fragmentów.

Na kolejne wizycie odbierasz wycisk wraz z zestawem preparatów do wybielania. Są one dopasowanie do Twoich oczekiwań, potrzeb oraz do stanu Twoich zębów. Stomatolog dokładnie powie Ci, jak używać nakładek oraz preparatów, by efekt był jak najlepszy. Czas trwania terapii do wybielania zębów wynosi od 10 do 14 dni.

Bezpieczne wybielanie zębów

Chcesz mieć zdrowe, białe zęby? Rozważ wybielanie w domu lub w gabinecie dentystycznym. A więcej artykułów o stomatologii znajdziesz na naszym blogu.