Skip to main content

Planujesz założyć korony i zastanawiasz się, czy będą one znacząco różniły się od naturalnego koloru zębów? Stomatolog może zaproponować Ci wybór odcienia z bardzo popularnej skali Vita albo cyfrowy dobór koloru zębów. Wyjaśniamy, czym różnią się te metody i która z nich pozwala uzyskać najbardziej naturalny efekt.

Mój kolor zębów to…? Skala kolorów zębów

Czy wiesz, że naturalny kolor zdrowych zębów uzależniony jest od jednej z ich głębszych tkanek, czyli zębiny, która najczęściej ma kolor bladożółty? Ważne jest także szkliwo, bo od jego stopnia przezroczystości zależy to, jaki odcień bieli przyjmują zęby. Za pierwotny kolor zębów w dużej mierze odpowiadają więc geny. Tylko szczęśliwcy posiadają niemal śnieżnobiałe uzębienie – u części osób zęby posiadają widoczne gołym okiem żółtawe lub szarawe zabarwienie.

Jeśli chcesz poznać kolor swoich zębów, to możesz poprosić stomatologa o porównanie ich barwy do skali Vita. Jest to najczęściej stosowany wzornik. Podział opiera się na literach i cyfrach. Litery od A do D odpowiadają za kolor, a cyfry od 1 do 4 – za odcień (od najjaśniejszego do najciemniejszego). Wszystkie te barwy są domieszką do koloru białego.

Wśród naturalnych kolorów zębów w skali Vita wyróżniamy:

  • A – barwę brązowo-czerwoną,
  • B – barwę czerwono-żółtą,
  • C – barwę szarą,
  • D – barwę czerwono-szarą.

Warto jednak już teraz podkreślić, że nie jest to skala idealna – do wyboru mamy tylko 16 kolorów i mało które uzębienie idealnie „wpisze się” w ten zbiór. Dlatego też w niektórych klinikach stomatologicznych stosowany jest cyfrowy dobór kolorów zębów, o którym piszemy w ostatniej części artykułu.

kolor-zebow

Jak wygląda prawidłowy dobór koloru?

Najbardziej białym kolorem w skali Vita i zbliżonym do hollywoodzkiego uśmiechu jest B1. Niestety w naturze występuje on bardzo rzadko. Drugim w kolejności jest kolor A1. Jeśli biel Twoich zębów jest bardzo wyraźna, to być może Twoje zęby mają odcień A1 lub B1. Trudno jednak samodzielnie to rozpoznać, ponieważ niuanse w barwach są zauważalne dopiero przy porównaniu z wzornikiem. U dentysty odpowiedź uzyskasz dosłownie w ciągu kilkudziesięciu sekund.

Jeśli Twoje zęby były wybielane w gabinecie stomatologicznym, to do określenia ich koloru lekarz zastosuje wzornik odpowiedni do zębów wybielanych.

Implant pomiędzy zębami własnymi – co może pójść nie tak?

Określenie naturalnego koloru zębów jest niezbędne, gdy zamierzasz skorzystać z uzupełnień protetycznych, np. koron osadzonych na implantach lub na zębach stałych. Jest to szczególnie ważne, gdy ubytki dotyczą najbardziej widocznych zębów, czyli tzw. jedynek i dwójek. Jednak nawet jeśli planujesz uzupełnić braki w zębach trzonowych, to stomatolog powinien wziąć pod uwagę kolor naturalnych zębów przy wyborze barwy koron. Jest to kluczowe, by uśmiech wyglądał naturalnie.

Wybór koloru koron to tylko jedna z części składowych sukcesu. Nie mniej ważny jest materiał, z którego wykonane zostaną prace protetyczne. Najbardziej zbliżone do naturalnych zębów i jednocześnie najtrwalsze są korony porcelanowe na podbudowie z tlenku cyrkonu. Przepuszczają one i odbijają światło w taki sposób, jak robią to naturalne zęby, więc nie będą się odróżniać od pozostałych zębów (oczywiście jeśli kolorystyka zostanie dobrana perfekcyjnie).

Jak dobrać kolor korony na implancie do pozostałych zębów? Cyfrowy dobór koloru zębów kontra skala Vita

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, skala Vita nie jest doskonała. Ogranicza się do czterech wersji kolorystycznych (np. barwa brązowo-czerwona, czerwono-żółta, szara i czerwono-szara), natomiast cyfrowy dobór koloru zębów pozwala na skomponowanie indywidualnego koloru z trzech różnych barwników: czerwonego, żółtego i szarego — możliwość uzyskania perfekcyjnego dopasowania jest znacznie większa.

Co więcej, w skali Vita problem stanowi także standaryzacja odcieni wśród producentów materiałów protetycznych. Zdarza się, że np. odcień A1 znacznie różni się w zależności od tego, z materiałów jakiej marki korzysta protetyk. Może więc dojść do sytuacji, że kolor ze skali będzie niemal idealnie pasował do Twoich naturalnych zębów, ale po założeniu koron pojawią się rozbieżności w barwach.

Jeśli chcesz idealnie dopasować kolor koron do pozostałych zębów, to lepszym wyborem będzie skorzystanie z technologii cyfrowej. To metoda, która jest precyzyjna i umożliwia indywidualne dopasowanie barwy pracy protetycznej, czyli nowego zęba lub zębów, do naturalnego uzębienia.

Jak wygląda cyfrowy dobór koloru zębów?

Cały proces składa się z następujących etapów:

  1. Stomatolog wykonuje zdjęcia Twojego uśmiechu, korzystając z odpowiedniej jakości sprzętu i niezbędnych filtrów polaryzacyjnych.
  2. Zdjęcia wgrywane są do programu komputerowego, który dokładnie rozpoznaje kolorystykę zębów, opierając się na odcieniach zębiny oraz czerwonym, żółtym oraz szarym barwniku. W efekcie powstaje indywidualny model kolorystyczny Twojego uzębienia.
  3. Model wysyłany jest do pracowni protetycznej, w której tworzona jest mieszanina z barwników nakładana na podbudowę protetyczną.
  4. Po wykonaniu koron pacjent je przymierza i – jeśli efekt jest zadowalający – lekarz mocuje je na implantach lub zębach stałych.

Skala Vita czy cyfrowy dobór kolorów zębów? Co wybrać?

Skala Vita jest przydatna w stomatologii np. do określenia koloru materiału wypełniającego (czyli plomb) lub zaprezentowania przybliżonych efektów wybielania u dentysty. Z kolei w przypadku doboru koloru koron znacznie lepsze efekty można osiągnąć, jeśli lekarz korzysta z metody cyfrowej.