Skip to main content

Jeśli posiadasz braki zębowe, możesz rozważyć założenie mostu protetycznego opartego na własnych zębach lub implantach. Dowiedz się, jakie są rodzaje mostów protetycznych, kiedy można skorzystać z tego uzupełnienia, jak wygląda zabieg zakładania mostów i czy tego typu proteza ma wpływ na codzienne funkcjonowanie.

Czym jest most protetyczny?

Most protetyczny to rodzaj stałej protezy odbudowującej ubytki zębowe. Z wyglądu przypomina połączone ze sobą korony i najczęściej jest osadzany na implantach lub odpowiednio przygotowanych zębach własnych, jeśli są one zdrowe. Może zastąpić od jednego do kilku brakujących zębów.

Z czego składa się most protetyczny?

 • Filary: implanty, oszlifowane zęby własne lub ewentualnie korzenie zębów wzmocnione wkładami koronowo-korzeniowymi.
 • Przęsła, inaczej nazywane zębami dowieszonymi, które odtwarzają brakujące zęby.
 • Elementy łączące przęsło z filarami — najczęściej są nimi korony.

Most protetyczny – kiedy się na niego zdecydować?

Jeśli posiadasz niewielkie, zlokalizowane obok siebie braki zębowe, możesz zdecydować się na założenie mostu protetycznego. Jest on alternatywą dla zabiegu wszczepiania implantów 1:1, czyli sytuacji, gdy jeden implant zastępuje jeden utracony ząb.

Jeśli pomiędzy ubytkami masz zdrowe zęby, lekarz przygotuje je tak, by stanowiły filar dla mostu. W sytuacji, gdy zęby pomiędzy luką nie nadają się pod filar, konieczne będzie wszczepienie implantów, które podtrzymają most.

Warto podkreślić, że mosty protetyczne są uzupełnieniem trwałym, wysoko estetycznym i wygodnym.

Rodzaje mostów protetycznych

Mosty protetyczne różnią się między sobą pod różnymi względami. Poniżej opisujemy kilka kryteriów, które dadzą Ci ogólny pogląd na ich temat – oczywiście ostateczna decyzja będzie należeć do Ciebie oraz lekarza, który dopasuje rozwiązanie do Twoich potrzeb.

Materiał

Jakie mosty protetyczne wyróżniamy ze względu na materiał wykonania?

 • Mosty pełnoceramiczne

Są bardzo trwałe i wiernie odwzorowują naturalne zęby.

 • Mosty ceramiczne na podbudowie metalowej (stalowej, złotej lub cyrkonowej)

Wyróżniają się wysoką trwałością, ale nieco mniejszą estetyką niż mosty pełnoceramiczne, ze względu na mniejsze przepuszczanie światła (charakterystyczne dla zębów naturalnych).

 • Mosty kompozytowe lub akrylowe

Są stosowane wyłącznie jako tymczasowe uzupełnienie, przed założeniem mostu pełnoceramicznego lub ceramicznego na podbudowie metalowej.

 • Mosty metalowe

Obecnie właściwie nie są stosowane, ponieważ jest to rozwiązanie bardzo mało estetyczne.

Osadzenie

Mosty protetyczne różnią się także sposobem osadzenia.

 • Mosty dwubrzeżne

Tego typu prace protetyczne posiadają dwa filary. Co to oznacza w praktyce? Przykładowo: gdy uzupełniany jest jeden ubytek, to most ma trzy korony: dwie osadzone na implantach lub zębach własnych a jedną “dowieszoną”.

 • Mosty protetyczne na jednym filarze

To tak zwane mosty jednobrzeżne. W tym przypadku, jeśli brakuje jednego zęba, most składa się z dwóch koron. Jest to jednak mniej trwałe rozwiązanie i obecnie odchodzi się od tego typu uzupełnień.

Umiejscowienie

Kolejny podział mostów protetycznych dotyczy ich umiejscowienia w łuku zębowym. Wyróżniamy:

 • mosty przednie,
 • mosty boczne,
 • mosty przednio-boczne.

Liczba uzupełnień

Ostatni podział mostów dotyczy liczby uzupełnień. Innymi słowy, jest to liczba koron, z których składa się most. W tym przypadku odniesiemy się do standardowych mostów osadzonych na dwóch filarach.

 • Jeżeli posiadasz jeden ubytek, to lekarz założy most protetyczny 3-punktowy (dwie korony osadzone na implantach lub zębach własnych i jedna „dowieszona”).
 • Masz dwa ubytki? Należy je zatem uzupełnić, zakładając most protetyczny 4-punktowy,
 • Brak trzech zębów uzupełniamy poprzez założenie mostu 5-punktowego.
 • Jeśli stracisz cztery zęby zlokalizowane obok siebie, wtedy zastosowany zostanie most protetyczny 6-punktowy.

Jak przebiega zabieg założenia mostu protetycznego?

Proces założenia mostu protetycznego różni się w zależności od tego, czy filarami będą zęby własne, czy implanty. Procedura w obu przypadkach rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, podczas której stomatolog:

 • ocenia jakość zębów i dziąseł,
 • wykonuje diagnostykę RTG, by sprawdzić stan kości szczęki i żuchwy.

Dopiero na tej podstawie może podjąć decyzję, czy most można osadzić na naturalnych zębach, czy też koniecznie będzie wszczepienie implantów.

Jeśli klinika oferuje usługę Digital Smile Design — wówczas możliwe będzie także zwizualizowanie efektu leczenia protetycznego. DSD to tzw. projektowanie uśmiechu, w efekcie którego możesz zobaczyć go z uzupełnionymi ubytkami.

Więcej o tej metodzie przeczytasz na naszym blogu w artykule Cyfrowy projekt uśmiechu.

most-protetyczny-ile-wytrzymaZałóżmy, że jesteś już po konsultacji lekarskiej, a Twój nowy uśmiech został zaprojektowany. Co Cię dalej czeka? Możliwe są dwie opcje.

1.    Zakładanie mostu protetycznego na zębach własnych

 • Lekarz przygotuje Twoje zdrowe zęby w taki sposób, by stanowiły filary dla mostu, czyli odpowiednio je opiłuje.
 • Otrzymasz most tymczasowy (wykonany z kompozytu lub akrylu), a do laboratorium przesłany zostanie projekt ostatecznego mostu.
 • W ostatnim etapie lekarz założy Ci most docelowy, wykonany z trwałych materiałów (pełnoceramiczny lub ceramiczny na podbudowie metalowej).

2.    Zakładanie mostu protetycznego na implantach

 • W pierwszej kolejności lekarz wykona zabieg implantacji, czyli wszczepi implanty.
 • Następnie otrzymasz uzupełnienie tymczasowe, które będziesz nosić do czasu, aż implant zrośnie się z kością.
 • Laboratorium protetyczne wykona ostateczny most, opierając się na projekcie.
 • Po około 6. miesiącach (tyle mniej więcej trwa proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością) lekarz założy docelowy most protetyczny – najpierw tymczasowo, by sprawdzić, czy jest idealnie dopasowany, a później na stałe.

Codzienne funkcjonowanie z mostem protetycznym

Po pewnym czasie od założenia mostu protetycznego prawdopodobnie nie z trudem będziesz odróżniać go od naturalnych zębów. Most przejmuje ich funkcje i nie zmienia mechaniki jamy ustnej, dzięki czemu zapewnia dużą wygodę.

Jak długo wytrzyma most protetyczny?

Jeśli będziesz odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej, to uzupełnienie w postaci mostu może służyć Ci przez bardzo długi czas Może się jednak zdarzyć, że po pewnym czasie będzie on wymagał naprawy lub wymiany.

Nieszczelny most protetyczny powinien być ponownie dopasowany, ponieważ:

 • przestaje być wygodny,
 • może negatywnie wpływać na stan dziąseł i sąsiadujących zębów.

Podczas regularnych wizyt kontrolnych stomatolog będzie sprawdzać stan mostu i w razie potrzeby podejmie działania naprawcze.