Skip to main content

Zmarszczki marionetki znacznie postarzają i sprawiają, że twarz wygląda na smutną. Zazwyczaj pojawiają się ok. 40. roku życia i wraz z wiekiem pogłębiają. Dowiedz się, czym dokładnie są linie marionetki, jakie są ich przyczyny i w jaki sposób pielęgnować skórę, by zmniejszyć widoczność zmarszczek.

linie marionetki co to jest

Ogólne informacje o zmarszczkach mimicznych i ich typach 

Zmarszczki mimiczne to linie, które powstają na skórze w wyniku powtarzających się mimicznych ruchów twarzy. Są one efektem regularnego skurczu mięśni pod skórą w określonych obszarach twarzy. Pojawiają się z wraz z wiekiem, gdy skóra traci elastyczność i zdolność do regeneracji. 

Do najczęściej występujących typów zmarszczek mimicznych zaliczamy: 

 • Zmarszczki na czole  

Powstają na skutek unoszenia brwi i wyrażania zdziwienia lub zaniepokojenia. 

 • Kurze łapki  

Są to zmarszczki wokół oczu, które pojawiają się podczas uśmiechu lub mrugania. 

 • Bruzdy nosowo-wargowe  

Znane również jako linie uśmiechu, powstają wokół nosa i ust podczas wyrażania radości lub uśmiechu. 

 • Zmarszczki między brwiami, czyli lwia zmarszczka  

Powstają w wyniku skurczu mięśni między brwiami. 

 • Linie marionetki na twarzy 

Zmarszczki, które pośrednio powstają podczas uśmiechu, ponieważ wtedy “naciągana” jest skóra, znajdująca się pomiędzy kącikiem ust a żuchwą. Natomiast najbardziej widoczne stają się podczas smutku, gdy nieco zaciskamy usta. 

Poznaj „7 wskazówek, jak rozpoznać pierwsze oznaki starzenia się skóry”. 

Jak rozpoznać linie marionetki? 

Czym są linie marionetki na twarzy? To zmarszczki, które biegną od kącika ust w dół w kierunku żuchwy. Są one nazywane tak ze względu na to, że ich wygląd może przypominać ruchomy element lalki marionetki. Zmarszczki te często są związane z procesem starzenia się skóry oraz z utratą objętości w okolicy policzków i żuchwy. 

Aby rozpoznać linie marionetki, zwróć uwagę na ich następujące cechy: 

 • Położenie  

Linie marionetki zaczynają się w kącikach ust i kierują w stronę żuchwy. 

 • Kształt  

Zazwyczaj są to długie i pionowe linie, które mogą być wyraźne lub subtelne, w zależności od głębokości zmarszczek.  

 • Widoczność   

W momencie, gdy wyrażamy smutek lub inne negatywne emocje, linie marionetki mogą być bardziej widoczne, ponieważ skóra kurczy się wokół obszaru ust. Wraz z wiekiem linie marionetki stają się coraz głębsze. 

Przyczyny powstawania zmarszczek marionetki 

Zmarszczki marionetki mogą powstawać z kilku przyczyn: zarówno naturalnych, związanych z procesem starzenia się, jak i wynikających z czynników zewnętrznych, które przyspieszają procesy degeneracji i pogłębiają bruzdy. 

 • Mimika twarzy 

Wszystkie zmarszczki mimiczne, w tym linie marionetki, są efektem powtarzalnych ruchów twarzy. W tym przypadku mamy do czynienia z dwoma odmiennymi ruchami:  

 1. uśmiechu, który rozciąga skórę znajdującą się wokół ust; 
 1. wyrażania smutku lub zniechęcenia, ponieważ te emocje prowadzą najczęściej do kurczenia się ust.  

Ciągłe skurcze mięśni w okolicach ust i nosa mogą prowadzić do pogłębiania zmarszczek marionetki. 

 • Starzenie się skóry 

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się zmarszczek marionetki jest proces naturalnego starzenia się skóry. Z wiekiem spada produkcja kolagenu i elastyny i tym samym skóra traci elastyczność oraz jędrność, co sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne, zwłaszcza w obszarach podatnych na mimiczne ruchy, takie jak kąciki ust. 

 • Ekspozycja na słońce i brak ochrony przed promieniowaniem UV 

Nadmierne wystawienie skóry na działanie promieni UV może przyspieszyć proces starzenia się skóry i prowadzić do powstawania zmarszczek, w tym również linii marionetki. 

 • Palenie wyrobów tytoniowych 

Palenie papierosów może zwiększać produkcję wolnych rodników, które działają dewastująco na skórę. Ponadto podczas palenia zaciskamy skórę wokół ust, czyli wykonujemy te ruchy mimiczne, które wpływają na powstawanie zmarszczek marionetki. 

 • Niewłaściwa dieta i zbyt małe nawodnienie 

Dieta uboga w składniki odżywcze oraz brak odpowiedniego nawodnienia organizmu mogą przyczynić się do pogorszenia kondycji skóry i zwiększać widoczność zmarszczek. 

Zazwyczaj mamy do czynienia z połączeniem kilku powyższych czynników. Pamiętaj więc, że dbanie zdrowy styl życia, regularną pielęgnację skóry i unikanie szkodliwych nawyków może pomóc Ci w: zmniejszeniu ryzyka powstawania zmarszczek oraz w utrzymaniu skóry w jak najlepszej kondycji. 

Pielęgnacja skóry ze zmarszczkami 

Codzienna pielęgnacja skóry z widocznymi już zmarszczkami marionetki ma na celu przede wszystkim zahamowanie procesu ich pogłębiania się. Niestety nawet najlepsze substancje aktywne nie sprawią, że zmarszczki całkowicie znikną, ponieważ linie marionetki zaliczamy do bruzd, które wymagają wypełnienia.  

Jak dbać o skórę, by poprawić jej kondycję? 

Poznaj kilka sposobów, dzięki którym możesz delikatnie zniwelować widoczność zmarszczek. 

 • Kosmetyki ze składnikami aktywnymi 

Istnieje wiele składników aktywnych, które są w stanie zagęścić skórę i nieco zniwelować zmarszczki oraz bruzdy. Zaliczamy do nich przede wszystkim retinol i retinoidy, peptydy, witaminę C i E. Jeśli posiadasz cerę dojrzałą, to kosmetyki z tymi substancjami powinny znaleźć się w Twojej codziennej rutynie pielęgnacyjnej. 

 • Regularne nawilżanie  

Kolejnym elementem, który pomaga w zmniejszeniu widoczności zmarszczek, jest dobre nawilżenie skóry. W tym celu możesz stosować nawilżające kremy do twarzy, które zawierają kwas hialuronowy, ewentualnie niacynamid, kwas mlekowy, alantoinę, pantenol lub pochodne mocznika. 

zmarszczki marionetki

 • Ochrona przed słońcem 

Stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym jest kluczowe dla ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni UV, które mogą przyspieszać proces starzenia się skóry i pogłębiać zmarszczki. Możesz wybierać wśród produktów z wysokim SPF i stosować je codziennie, nawet w miesiącach zimowych. 

Jak wspomnieliśmy – linie marionetki to bruzdy, więc właściwie niemożliwe jest usunięcie ich domowymi sposobami. Pamiętaj, że żaden kosmetyk nie jest w stanie wypełnić tak głębokich zmarszczek. Jednak stosując nasze porady, jak poprawić kondycję skóry możesz zmniejszyć ich widoczność, a nawet opóźnić ich pojawienie się na skórze. 

Zobacz też inne artykuły na naszym blogu. Wśród nich znajdziesz m.in.: „7 najważniejszych faktów o zmarszczkach mimicznych”, a także „Cera dojrzała – co ją wyróżnia i jak ją pielęgnować?”. 

Leave a Reply