Skip to main content

Delikatna skóra wokół oczu jest niezwykle podatna na działanie czynników zewnętrznych, przez co stosunkowo szybko się starzeje. Charakterystyczne wgłębienie w kształcie łuku idącego od wewnętrznego kącika oka ku policzkowi to tzw. dolina łez. Sprawdź, jakie są sposoby na wypełnianie doliny łez i przywróć swojej twarzy młody wygląd.

Jak wygląda dolina łez?

Dolina łez potrafi całkowicie zmienić wygląd całej twarzy. To bruzda w kształcie łuku, przebiegająca od wewnętrznego kącika oka w kierunku zewnętrznej części policzka. Właśnie tę drogę zazwyczaj przemierzają spływające łzy, dlatego charakterystyczna zmarszczka znana jest jako dolina łez.

W wyniku pojawienia się wgłębień pod dolnymi powiekami twarz wygląda na zmęczoną i starszą, niż wskazywałby wiek biologiczny. Nieestetyczne worki pod oczami sprawiają, że ich posiadacz wygląda, jakby był wiecznie niewyspany, przepracowany, a nawet chory.

Niestety, nie ma sposobu na to, by domowymi metodami lub codzienną pielęgnacją usunąć zmarszczkę taką, jak dolina łez. Zabieg z kompresami z woreczków herbacianych lub zimne okłady mogą pomóc jedynie w zmniejszeniu opuchlizny czy cieni pod oczami. Aby widocznie spłycić istniejącą bruzdę, niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza medycyny estetycznej.

Przyczyny powstawania doliny łez

Głównym winowajcą powstawania doliny łez jest oczywiście upływający czas. W wyniku postępujących procesów starzenia naskórek staje się cieńszy i pojawia się charakterystyczne zagłębienie. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego i zwalnia produkcja kolagenu oraz elastyny w skórze – z tego powodu, cera wiotczeje, traci jędrność i tworzą się na niej nieestetyczne bruzdy.

Zmarszczki najszybciej pojawiają się w okolicach oczu – to właśnie tam najcieńsza jest zarówno skóra, jak i warstwa podskórnej tkanki tłuszczowej.

To, w jakim wieku pojawi się dolina łez pod oczami, zależy w dużym stopniu od codziennego trybu życia i pielęgnacji. Zdrowa, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednio dobrane kosmetyki – stosowane systematycznie i prawidłowo – wpływają korzystnie na kondycję skóry.

Z kolei częste sięganie po używki, takie jak alkohol czy papierosy oraz dieta bogata w cukier i tłuszcze nasycone sprzyjają powstawaniu zmarszczek. Do tego zbyt mała ilość snu na dobę i codzienna, wielogodzinna praca przed ekranem komputera to prosta droga do szybkiej utraty jędrności skóry, czego efektem będzie dolina łez.

Również ekspozycja na promienie słoneczne bez zastosowania kremu z wysokim filtrem przyspiesza procesy starzenia. Jeśli nie zmienisz nawyków żywieniowych i nie zadbasz o odpowiednią pielęgnację, dolina łez na twarzy może pojawić się nawet w młodym wieku.

Dolina łez – jak się pozbyć?

Zwiotczała skóra pod oczami może być także efektem szybkiej utraty masy ciała. Nagłe zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej pod naskórkiem wokół oczu sprawia, że wyraźnie widoczna staje się dolina łez.

Jak zlikwidować tego typu zmarszczki pod oczami? Na szczęście są na to skuteczne sposoby – zabiegi medycyny estetycznej.

Poznaj skuteczny sposób na pozbycie się doliny łez

Jedną z najskuteczniejszych metod na spłycenie zmarszczek pod oczami jest wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym. Preparat śródskórnie podaje lekarz (specjalista medycyny estetycznej). Wybór dobrego, doświadczonego lekarza gwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu. Efektem działania kwasu hialuronowego jest:

  • redukcja tzw. „kurzych łapek”,
  • zmniejszenie lub całkowite pozbycie się cieni pod oczami,
  • poprawa nawilżenia i elastyczności skóry wokół

Znacznemu spłyceniu ulega przede wszystkim dolina łez – przed i po zabiegu warto zrobić sobie zdjęcie, żeby porównać efekty. Wyraźnie zmienia się wygląd całej twarzy – staje się bardziej promienna, odzyskuje witalność i młodzieńczą świeżość. Wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym to idealny sposób na to, by pozbyć się wrażenia wiecznie zmęczonej, poszarzałej i matowej cery, która wygląda na starszą, niż w rzeczywistości.

Pamiętaj, że zmarszczki mimiczne wokół oczu to co innego niż dolina łez. Kwas hialuronowy w takim przypadku można zamienić na zabieg z użyciem toksyny botulinowej.

Sprawdź: Botoks pod oczy: co warto wiedzieć o zabiegu?

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na blogu Jurenko Clinic.

Pożegnaj dolinę łez

Nie masz pewności, czy Twój estetyczny problem to zmarszczki mimiczne, czy też dolina łez? Wypełnianie kwasem hialuronowym i każdy inny zabieg wykonywany jest po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który najpierw dokładnie obejrzy skórę i oceni, co będzie najskuteczniejsze, by przywrócić jej młody wygląd.

Jeśli chcesz pozbyć się charakterystycznych zagłębień pod oczami, zdecyduj się na wypełnianie doliny łez kwasem hialuronowym. W naszej klinice medycyną estetyczną zajmuje się dr Joanna Jurenko.