Skip to main content

Jeśli myślisz o tym, by przeprowadzić kompletną metamorfozę swojego uzębienia, to temat Digital Smile Design może Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy wykonuje się cyfrowy projekt uśmiechu, jak przebiega cały proces i czy jest to rozwiązanie dla każdego.

Czym jest cyfrowy projekt uśmiechu?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu to nowoczesna metoda wizualizacji efektów leczenia stomatologicznego. Pozwala ona także opracować szczegółowy plan leczenia i ułatwia komunikację pomiędzy specjalistami odpowiadającymi za metamorfozę uśmiechu. Metoda znana jest na całym świecie pod nazwą Digital Smile Design (DSD).

Aby stworzyć cyfrowy projekt uśmiechu, stomatolog wykonuje zdjęcia jamy ustnej i twarzy. Ujęcia twarzy są tak dobrane, żeby móc przeprowadzić analizę dynamiki uśmiechu. Dzięki temu na ekranie możesz zobaczyć nie tylko dopasowane do ust i całej twarzy “nowe zęby”, ale również siebie z nowym uśmiechem.

Czym różni się cyfrowe projektowanie uśmiechu od innych metod?

Przed erą cyfryzacji w protetyce końcowy efekt leczenia był widoczny dopiero na etapie przymierzania uzupełnień protetycznych. Decyzja o tym, jak ma wyglądać nowy uśmiech, zależała przede wszystkim od lekarza i technika dentystycznego, a pacjent mógł zgłaszać uwagi najczęściej dopiero wtedy, gdy proteza była już gotowa. Taka sytuacja nie była komfortowa dla żadnej ze stron i znacznie wydłużała proces leczenia, dlatego powstały programy umożliwiające wizualizację efektów już na etapie planowania.

Cyfrowe wizualizacje, zwłaszcza w leczeniu protetycznym, są już standardem w polskich prywatnych klinikach stomatologicznych. Wykorzystywane są do tego programy typu CAD (Computer Aided Design, czyli projektowanie wspomagane komputerowo). To jednak nie to samo, co cyfrowe projektowanie uśmiechu. Czym różnią się oba „narzędzia”?

Cyfrowe wizualizacje prac protetycznych (CAD) Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)
·       prezentują model szczęki i żuchwy ·       prezentują wizualizację uśmiechu konkretnej osoby
·       są wyłącznie programami graficznymi – nie posiadają funkcji opracowywania planu leczenia ·       umożliwiają stworzenie szczegółowego planu leczenia
·       mogą ich używać stomatolodzy różnych specjalizacji, np. chirurg, implantolog, ortodonta, ale wykorzystują oni różne funkcjonalności programu i tworzą odrębne wizualizacje ·       w jednym projekcie można zawrzeć leczenie z zakresu implantologii, protetyki, ortodoncji, dzięki czemu wszyscy specjaliści mają dostęp do pełnego przebiegu leczenia

Kto może mieć „cyfrowy uśmiech”?

Każda dorosła osoba, która chce przeprowadzić metamorfozę uśmiechu, może skorzystać z Digital Smile Design. Jeśli Twoje uzębienie nie wygląda estetycznie, np. ze względu na braki zębowe, przebyte choroby (zarówno stomatologiczne, jak i ogólnoustrojowe), przebarwienia spowodowane przyjmowaniem niektórych leków albo zostało uszkodzone podczas wypadku, to możesz zaprojektować swój nowy uśmiech.

Cyfrowy projekt uśmiechu - jakie występują przeciwwskazania?Przeciwwskazania

Cyfrowe projektowanie uśmiechu jest nieinwazyjne i nie ma przeciwwskazań, by je wykonać. Istnieją natomiast pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia niektórych zabiegów stomatologicznych. Zawsze powinien poinformować Cię o nich lekarz.

Kiedy wykonuje się cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu przeprowadzane jest wtedy, kiedy chcesz wykonać metamorfozę uśmiechu.

Wskazaniem są:

  • ubytki zębowe,
  • przebarwienia,
  • defekty kształtu zębów,
  • zaburzenia proporcji zębów,
  • wady zgryzu.

Wirtualny projekt jest wstępem do odtworzenia hollywoodzkiego uśmiechu – idealnego pod względem estetycznym i jednocześnie dopasowanego do Twojej twarzy.

Jak przebiega projektowanie uśmiechu? Krok po kroku

Proces cyfrowego projektowania uśmiechu przebiega w następujących etapach:

  1. Na pierwszej wizycie lekarz przeprowadza dokładny przegląd stanu uzębienia. Następnie przychodzi kolej na wywiad, podczas którego przedstawisz swoje oczekiwania co do nowego uśmiechu i cel, który ma zostać osiągnięty.
  2. Kolejnym etapem jest sesja zdjęciowa – specjalista wykonuje zestaw fotografii Twojej twarzy, uśmiechu oraz zdjęcia wewnątrzustne.
  3. Następnie projektowany jest nowy uśmiech – to bardzo złożona procedura, podczas której stomatolog działa nieco jak artysta: tworzy ramę uśmiechu o idealnych proporcjach, pasującą do kształtu twarzy i ust, a jednocześnie zapewniającą odpowiednią mechanikę zgryzu. W efekcie powstaje cyfrowy projekt uśmiechu, który możesz zobaczyć na ekranie komputera i zgłosić do niego ewentualne uwagi. Lekarz na tym etapie przedstawia Ci także szczegółowy plan leczenia.

Gdy projekt jest skończony i zaakceptowany, trafia on do wszystkich specjalistów, którzy mają zadbać o metamorfozę Twojego uśmiechu.

Szukasz więcej ciekawych informacji o schorzeniach zębów czy profilaktyce jamy ustnej? Śledź nasz blog.